Věda pro děti: S vousy, nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse
Vousy jsou odpradávna spojeny s ctí a společenským statusem. Jde taky o symbol dominance, moudrosti a atraktivity, ale někdy i zanedbanosti a nedostatku hygieny. V historii byla období, kdy hladce oholená tvář byla známkou elegance, a pak zase doby, kdy byl plnovous nutností. Podle studií dnes ženy považují muže s vousy za společensky zralejší, starší a zkušenější, ale i za více agresivní a dominantnější. Ve vousech ovšem číhají bakterie.
Pečlivě upravené vousy měly už staří Asyřané. I Babyloňané o své vousy pečlivě pečovali. Do vousů se vtíral olej a natáčely se speciálními kleštěmi. Vousy se taky barvily.
S vousy nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse. Kolik měří nejdelší plnovous na světě?
V Egyptě se o bradky pečovalo hennou a muži si do nich vplétali zlaté nitě. Panovníci ve starém Egyptě nosili taky vous z kovu. Tím se projevoval hold bohu podsvětí.
V antice se tvář bez vousů rovnala potupě a oholení tváře byl jeden z trestů za hříchy. V Římě pak začíná být populární hladce oholená tvář a chodí se k lazebníkovi.
Ve středověku o svůj vous dbá hlavně šlechta a královský holič má mezi sluhy velmi vysoké postavení. S příchodem křesťanství se však stále více objevují hladké oholení, které se drží s přestávkami až skoro do konce 18. století. Populární je ve Francii a později i v Anglii. Koncem 18. století je také jedním Francouzem vynalezen první holicí strojek.
Věda pro děti: Proč mají pánské košile a kabáty knoflíky napravo a dámské nalevo?
Číst článek
Ve viktoriánské době je pak knírek známkou noblesy. Skoro celé minulé století pak patří hladkému oholení, které je známkou upravenosti.
Pokud někdo vousy nosil, trend definitivně ukončila první světová válka. Na bojištích vousy překážely. Později byly vousy dokonce znak rebelství a v 60. letech byly vousy zpět i s kulturou hippie. Americká armáda má dnes předpisy, jaký knírek mohou její členové nosit.
A představte si, že vousáči mají i své mistrovství světa. Nejdelší plnovous měl přes 5 metrů a jeho majitelem byl muž z Norska. Existuje dokonce i panický strach z vousů. Říká se mu pogonofobie.
Důkladná hygiena vousů je opravdu důležitá. Muži s vousy si na ně totiž sahají i více než 700krát za den. Bakterii je pří ve vousech podobné množství jako na záchodové míse a více než na nejšpinavějších částech psí srsti.
Dnes je období vousů opět na vzestupu.