Věda pro děti: Proč mají pánské košile a kabáty knoflíky napravo a dámské nalevo?
Své kořeny mají knoflíčky na odlišných stranách pánských košilí a kabátů v minulosti. V současnosti už to sice není tak přísné a i dámské oblečení začíná mít knoflíky napravo, ve většině případů to tak ale stále je. Existuje mnoho zajímavých teorií, jak toto rozlišení vzniklo. Která je nejpravděpodobnější?
První teorie, jak odlišné zapínání pro muže a pro ženy vzniklo, se týká pomoci při oblékání. Dámy totiž v minulosti často potřebovaly při oblékání složitých šatů se spoustou knoflíčků pomoc služebných.
Když služebná stála před svou paní a zapínala jí oblečení, bylo praktičtější, aby knoflíky byly na levé straně, a to i s ohledem na fakt, že většina lidí jsou praváci.
Bezpochyby i muži občas využili pomoc služebnictva, ale určitě to bylo méně často a většinou se tak oblékali sami. Proto jejich košile měly knoflíky na straně pravé, aby se jim, jakožto pravákům, zapínaly snadněji.
Jízda na koni
Věda pro děti: Proč našim číslicím říkáme arabské, když je Arabové nevynalezli, ani je nepoužívají?
Číst článek
Druhá teorie je spojována především s jízdou na koni. Ženy na rozdíl od mužů seděly v dámském sedle, tedy neseděly na koni rozkročmo, ale s oběma nohama na jednom boku zvířete. Pokud by měly knoflíky napravo, foukal by jim mezerou mezi knoflíky vítr pod oblečení.
Ženský instinkt
Dalším důvodem mohlo být i kojení. Ženy prý na základě instinktu berou dítě do levé ruky a pravou mají volnou, a proto, když jsou knoflíky nalevo, jde jim pak košile snadněji rozepnout.
Možná tak ale jen výrobci chtěli rozlišit pánské a dámské oblečení. Co podle vás dává největší smysl? Některé značky už dnes nechávají i na dámských modelech takzvané unisex zapínání. To je ale pánské, knoflíčky tak jsou napravo.