Věda pro děti: Proč našim číslicím říkáme arabské, když je Arabové nevynalezli, ani je nepoužívají?
Číslicím, které používáme, se říká arabské. Jde o nejrozšířenější systém symbolického zápisu čísel. První doložená zmínka o nich je už z roku 976. Opravdu je ale vynalezli Arabové? A co římské číslice, jsou vůbec dílem starých Římanů?
Číslice, které u nás používáme a kterým se říká arabské, přitom pochází z Indie. Tam se desítková soustava používající nulu rozšířila kolem roku 700. V arabském světě se arabské číslice navíc dodnes vůbec nepoužívají, používají tam východoarabské znaky.
Proč našim číslicím říkáme arabské, když je Arabové nevynalezli, ani je nepoužívají?
Tak proč ten název? Byli to právě arabští matematici a astronomové, kteří indický zápis čísel rozšířili do Evropy.
Znaky pro tyto číslice se vyvinuly z písma bráhmí. Nula se objevila na měděném disku asi v pátém století.
Slavný středověký matematik Fibonacci pak čísla v Evropě zpopularizoval a Evropané je začali využívat víc než římské číslice, které do té doby převládaly. Ty nové totiž byly jednodušší na psaní a lépe se s nimi počítalo.
Poláci v anketě odmítali 'uprchlickou novinku EU': Arabské číslice ať se děti neučí
Číst článek
Nové symboly pro čísla se začaly využívat na univerzitách i v obchodu. A to i přesto, že církevní hodnostáři a světští úředníci tvrdili, že arabské číslice usnadňují podvody. Stačí za ně přece připsat nulu. I přes toto brojení a zákazy ale arabské číslice začaly všude převládat.
Nějakému neznámému učenci v Indii tak dlužíme opravdu hodně. Je totiž jasné, že většina velkých objevů a vynálezů, na které je Evropa tak hrdá, by bez rozvinutého matematického systému, který by se soustavou římských číslovek nebyl možný, nikdy nespatřila světlo světa.
Dokonce ani římské číslice, které dodnes používáme hlavně při označování pořadí panovníků na trůně, nepochází od starých Římanů, ale od vyspělé etruské civilizace, která žila hlavně na území dnešního Toskánska.
Celý pořad Zvídavec si můžete poslechnout v audiu, je výše v článku. Další zajímavosti najdete na webu Rádia Junior.