Zuzana Roithová chce kandidovat v přímé volbě prezidenta
Europoslankyně za KDU-ČSL a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová chce v přímé volby bojovat o post hlavy státu. Kandidaturu jí nabídli lidovci. Svůj zájem vstoupit do přímé volby dnes oficiálně potvrdila.
Podle pravidel prezidentské volby mohou kandidáta navrhnout buď sami občané, a to peticí s 50 tisíci podpisy, nebo deset senátorů či dvacet poslanců.
Roithová ve vysílání Radiožurnálu uvedla, že svou kandidaturu chce opírat zásadně o podpisy lidí, právě proto, že jde o přímou volbu. „Je to de facto minimum podpory, kterou by měl kandidát získat pro to, aby jeho kandidatura měla vůbec smysl,“ myslí si Roithová.
Europoslankyně uvedla, že by ráda do české politiky vrátila "zájem o člověka". A na tom chce také postavit svou kampaň. Podle ní by se politici i v době krize a řešení vážných ekonomických problémů měli starat o to, aby kvalita života lidí spíše stoupala, a ne klesala.
Europoslankyně Zuzana Roithová byla hostem Ozvěn dne. Její prezidentské šance pak okomentoval Radko Kubičko z Českého rozhlasu 6
„Jsem přesvědčená, že způsob, jakým se škrtá ve výdajích, není úplně ideální. A v každém případě to, co mně vadí, a není to jenom problém Česka, je to problém i Řecka a jiných zemí - je potřeba řešit také prorůstové faktory; je potřeba, aby se oživila naše ekonomika, a ne aby se sešněrovala tak, že lidé mají tak málo, že přestávají nakupovat,“ uvedla Zuzana Roithová.
Kampaň si bude financovat ze svých prostředků, mluvila zhruba o částce dva miliony korun. Plánuje také využít peníze od dárců. Od lidovců finanční podporu nechce.
„Odmítám přijímat finanční prostředky od jakýchkoliv zájmových skupin včetně politických stran, a to znamená i včetně KDU-ČSL. Protože si myslím, že prezident by měl být opravdu nezávislý a neměl by do budoucna být komukoliv vděčný za kampaň, kterou mu někdo připravil,“ vysvětlila.
„Paní Roithová, jak jí znám, je velice seriozní, pilná a pracovitá dáma. Při tom, kolik práce vykonala v senátu, nakolik je aktivní v Evropském parlamentu, z našich poslanců patří k těm výkonnějším, tak to ne vždy dobře prodává. Je to velmi skromná žena,“ říká analityk Radiožurnálu Petr Nováček.
„Myslím si, že to její dnešní sdělení, že by chtěla vrátit Českou republiku do středu pozornosti, kde dříve byla, a že by chtěla odlišovat poctivé vlastenectví od nacionalismu a sloužit lidem svým křesťansko-demokratickým politickým přesvědčením, byť jako prezidentka by chtěla být nadstranická, je dostatečně srozumitelné,“ pokračuje Nováček.
Zájemců o prezidentský úřad je zatím pět
O prezidentský post se chtějí ucházet i expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Sociální demokracie se zatím rozhoduje mezi Janem Švejnarem a Jiřím Dienstbierem. Konkrétního kandidáta dosud nevybrala ani ODS. U této strany se spekuluje například o předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové nebo místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.
Věci veřejné připustily, že nemusí nominovat vlastního kandidáta, ale některému z navržených mohou dát svou podporu. Komunisté zatím o kandidátovi nejednali. Nejčastěji ale skloňují jméno bývalého kosmonauta Vladimíra Remka.
Inventuru dosavadních kandidátů pro prezidentskou volbu připravila Václava Marešová
Podle komentátora ČRo 6 Radka Kubička bývá v prezidentských volbách obecně velmi důležitá podpora velkých politických stran. „V zavedených demokraciích většinou získávají největší podporu i v přímé volbě ti kandidáti, za kterými stojí velká politická strana. Uvidíme, jak to bude v České republice.“
Komentátor současně připomněl, že naše země nemá s přímou prezidentskou volbou naprosto žádné zkušenosti.
„A podívejme se na sousední Slovensko, tam došlo k tomu, že dvakrát za sebou už byl zvolen prezidentem člověk, který v té první volbě byl úplným outsiderem, nestála za ním žádná silná politická strana. A přesto už druhé funkční období je prezidentem,“ poznamenal Kubičko.
„Já si myslím, že se další jména ještě urodí. Jsme sice desetimilionovým národem, zemí střední velikosti v rámci Evropské unie, ale kandidátů je zatím jen pět a to z nich někteří ještě definitivně neřekli ano. Přijdou ještě kandidáti, kteří se pokusí sehnat těch 50 000 podpisů pod příslušnou petici,“ uvádí analytik Nováček.
O tématu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik Českého rozhlasu Petr Nováček
„Podle mého soudu mají z politických stran šanci jen ty skutečně největší a nejsilnější. Ale mohou se ještě objevit osobnosti ze showbyznysu, z uměleckých kruhů, někdo, s kým politické strany nepočítají, ale kdo by mohl mít úspěch. Ale pozor, mohlo by také jít o osobnost, ze které by nám na Pražském hradě šla hlava kolem,“ upozorňuje Nováček a dodává:
„Pevně doufám, že většinu politických stran opustí představa, že by měly mít svého kandidáta, nebo ještě lépe kandidátku. Protože politických stran je v této zemi registrováno několik desítek a ta kampaň bude kromě jiného finančně velmi náročná. A mimochodem, vloží-li někdo peníze do kampaně, tak je nedostane nazpátek. Na rozdíl například od voleb do poslanecké sněmovny, kde politické strany dostanou ze státní pokladny peníze za hlasy, které ve volbách získají, tady nic takového nebude.“