Sedmdesátiletý vůdce během svého šestého funkčního období zcela potlačil jakoukoli opozici poté, co se proti němu v roce 2020 zvedly dosud nevídané protesty.
„Režim zlikvidoval 11 politických stran. To byly všechny opoziční strany, které stály proti Lukašenkovi. Zůstaly jen prorežimní strany,“ upozorňuje bývalá politická vězenkyně novinářka Iryna Ščasnaja.
V Polsku začíná kampaň před prezidentskými volbami. Očekává se, že maršálek Sejmu Szymon Holownia během dne vyhlásí datum jejich konání a že půjde o některou z květnových nedělí.
Milanovičův soupeř, lékař, genetik a forenzní vědec Dragan Primorac kandidující za vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ) podle televizní stanice HRT dostal 22,14 procenta hlasů.
Někdejšího kandidáta Viktara Babaryku mu však kandidaturu znemožnily a zatkly ho. V červenci 2021 ho soud uznal vinným z korupce a poslal ho na 14 let do vězení.
Exprezident Brazílie Jair Bolsonaro plánuje účast v prezidentských volbách v roce 2026 navzdory soudnímu zákazu. Bolsonaro věří, že mu zpět k moci může pomoct znovuzvolený americký prezident Trump.
„Pro spoustu lidí se Georgescu stal tím, kdo porušuje politickou korektnost a mluví o tom, co bylo doposud tabu,“ říká o úspěchu rumunského ultranacionalisty novinář Martin Ehl pro Český rozhlas Plus.
Rafal Trzaskowski je kandidátem nejsilnějšího vládního uskupení, Občanské koalice premiéra Donalda Tuska. Vede nad kandidátem nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost Karolem Nawrockým.
Agentura Reuters výsledek Georgeska označila za „šokující“ a znamená podle ní ohrožení pozice Rumunska jako neochvějného spojence sousední Ukrajiny, která se třetím rokem brání ruské invazi.
Uruguay agentura Reuters popisuje jako zemi známou svými plážemi, legalizovanou marihuanou a stabilitou. Je považována za jeden z nejstabilnějších států v Latinské Americe.
PiS obešla zkušené politiky, včetně bývalého premiéra Mateusze Morawieckého. Podobně postupovala i před deseti lety při výběru současného prezidenta Andrzeje Dudy.
„Sanduovou nikdy nespojili s žádnou korupční kauzou, což je v rámci střední a východní Evropy docela vzácný jev. Problém ale je, že na dané lodi je asi jedinou členkou posádky,“ říká Cristian Cantir.
Po sečtení 99 procent okrsků má Sanduová náskok deset procentních bodů nad svým protivníkem Alexandrem Stoianogloem. Rozhodující pro její úspěch byly hlasy ze zahraničí.
Předběžné výsledky byly zveřejněny po sečtení více než 80 procent hlasů, tyto výsledky ale nezahrnují většinu hlasů, které odevzdali Moldavané žijící v zahraničí, upozornila agentura Reuters.
„Donald Trump je očividně arogantní, ale je to byznysmen,“ vysvětluje svou volbu Spencer z Ohia. „Když Kamala Harrisová a Tim Walz mluví, mám pocit, že znají naše problémy,“ míní Diana z Minnesoty.
Těsná většina voličů v Moldavsku podpořila v referendu orientaci země na EU. Vyslovilo se pro to 50,46 procenta voličů, ukazují výsledky po sečtení všech hlasů.
V souboji o Bílý dům letos hrají dezinformace větší roli než kdy předtím. „Dezinformace jsou společností natolik prorostlé, že se už týkají vlastně úplně všeho,“ upozorňuje amerikanista.
Ilan Šor z Moldavska před trestním stíháním utekl. Podniká prý v Moskvě. Moldavská policie ho obvinila, že s ruskou bankou převedl Moldavanům miliony dolarů, aby nakoupil jejich hlasy.
Předvolební klání doprovází rozkol mezi snahou stávající hlavy státu a opětovné kandidátky Maii Sanduové o prozápadní směřování země oproti bezprecedentním pokusům Ruska o vměšování se do jeho průběhu
Kamala Harrisová a Donald Trump se poprvé utkali v televizní debatě. Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka byla Harrisová klidnější, soustředěnější a disciplinovanější.
Senátor z Ohia proti guvernérovi Minnesoty. Kdo jsou J.D. Vance a Tim Walz? Jak se stali kandidáty na viceprezidenta USA a jakou roli sehrají v boji o Bílý dům?
Kauza souvisí s platbou ve výši 130 000 dolarů, kterou těsně před volbami roku 2016 dostala od Trumpova tehdejšího právníka Michaela Cohena pornoherečka, aby nezveřejnila tvrzení o sexu s Trumpem.