57 let od konce druhé světové války

Dnes si připomínáme 57. výročí konce druhé světové války. 8. května 1945 podepsalo velení německé armády v Berlíně bezpodmínečnou kapitulaci a většina jednotek složila během tohoto dne zbraně. Prezident Václav Havel uctil tento den položením věnce k hrobu Neznámého vojína v Praze. Pak se zúčastnil přísahy nových vojáků Hradní stráže a jmenoval nové armádní generály.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky

tanky | Foto: war.webpark.cz

Prezident Václav Havel dopoledne jmenoval na návrh vlády nové generály. "Jmenování tří nových brigádních generálů je zárukou toho, že reforma ozbrojených sil bude úspěšně dokončena." Při slavnostním aktu to uvedl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. On sám byl dnes jmenován do hodnosti armádního generála. Brigádními generály se dnes stali dosavadní plukovníci František Maleninský, Josef Sedlák a Ivo Zbořil. Podle Jiřího Šedivého jde už o novou generaci vojáků, která získala vzdělání na prestižních školách. Václav Havel dnes povýšil také legendárního válečného veterána Františka Fajtla do hodnosti generálporučíka. "Vidím v tom nejen ocenění osobní statečnosti Františka Fajtla, ale také ocenění všech veteránů druhé světové války," řekl na Pražském hradě náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Mezi slavícími nechybí ani naši nejvyšší ústavní činitelé. Ti položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském vrchu Vítkov. Kromě jiných uctili památku padlých hrdinů pod sochou husitského vojevůdce Jana Žižky prezident Václav Havel či předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Premiéra Miloše Zemana, který slaví osvobození v polské Osvětimi, zastoupil vicepremiér Pavel Rychetský.

Za účasti premiéra Miloše Zemana dnes proběhl v Osvětimi pietní akt a otevření české a slovenské národní expozice v Ústředním památníku národů. Osvětimí prošlo na 50 tisíc československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6 tisíc. Miloš Zeman ve svém projevu upozornil, že jsou ve světě stále politici, kteří chtějí dělit lidi podle rasy a náboženského vyznání. Jak řekl, v Evropě se znovu zvedá nová hnědá postfašistická vlna. V této souvislosti připomněl slova Jörga Haidera, že esesmani byli poctiví a slušní lidé, nebo slova Le Pena, že plynové komory byly drobnou epizodou ve druhé světové válce. Pokud budeme lhostejní k návratu hnědého moru, řekl Zeman, a nebudeme proti němu aktivně bojovat, hrozí, že příští generace budou navštěvovat jiné koncentrační tábory.

Před 57 lety skončila 2. světová válka. Toho dne, krátce po půlnoci podepsali Němci v Berlíně bezpodmínečnou kapitulaci. Za Německou stranu se aktu zúčastnili tři generálové, v čele s polním maršálem Wilhelmem Keitelem. Akci komentoval v přímém přenosu pro sovětský rozhlas hlasatel Jurij Levitan. "Maršál Keitel vstává a obrací pohled do sálu. Nic neříká, nic nechce, jde ke svému místu za stolem německé delegace. Všechno to probíhá tiše, mlčky. Slova už nejsou zapotřebí. Všechna důležitá slova už řekla Rudá armáda a armády našich spojenců. Toto je jen bezeslovná, bezpodmínenčná kapitulace."

Sovětské velení požadovalo, aby byla kapitulace podepsána v dobytém Berlíně. Stalin v Moskvě byl spokojen. "To už není pouhý papír, to je skutečná kapitulace vojenských sil Německa. Ano jedna skupina německých sil je ještě v prostoru Českoslovneska a stále se vyhýbá konečné kapitulaci, ale spoléhám na to, že rudé armádě se podaří přivést je k rozumu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Stalin o kapitulaci

Ukončení všech bojových operací bylo stanoveno na půlnoc z 8. na 9. května 1945. Ve skutečnosti se ale na některých místech Evropy bojovalo až do 20. května 1945.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme