‚Určitě s tím nebudu souhlasit.‘ Babiš nepodpoří návrh 6,3 milionu pro svaz bojovníků za svobodu

Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) nepodpoří návrh, aby Český svaz bojovníků za svobodu dostal v příštím roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Uvedl to ve čtvrtek v rámci interpelací. Svaz čelí kritice za to, že udělil pamětní medaili Za vlast a za svobodu poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

„Nevím, kdo navrhl 6,3 (milionu – pozn. red.), já určitě s tím nebudu souhlasit,“ uvedl předseda vlády, poznamenal, že on nikoho nesponzoruje. Premiér upozornil, že spolupráce Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) s ministerstvem obrany trvá od roku 2011, kdy byl ministrem Alexandr Vondra (ODS), a že je na ministru obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO), aby se k tomu vyjádřil.

Za vlast a za svobodu. Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Číst článek

„Spolek se rozhodl, jak se rozhodl, je to jejich rozhodnutí, oni o tom rozhodují,“ uvedl Babiš k vyznamenání Ondráčka. Reagoval tak na dotaz poslance ODS Jakuba Jandy, který se pozastavil nad tím, že svaz má stejně jako letos dostat šestimilionovou částku. Podle Babiše ČSBS letos dostal jen 280 tisíc korun, loni 40 tisíc korun.

„Je bytostně amorální, aby pofiderní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků z veřejných peněz,“ prohlásil Janda.

Ondráček jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989. Poslancem je Ondráček od roku 2013, upozornil na sebe snahou obnovit trest vězení za hanobení prezidenta republiky.

Počátkem března byl Ondráček zvolen předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jeho zvolení vyvolalo demonstrace, jejichž účastníkům vadila Ondráčkova předlistopadová minulost. Po čtyřech dnech Ondráček na předsednictví rezignoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme