Cestování je nyní pouze teorií, do většiny zemí se prakticky nedostaneme, uvedl premiér Babiš
Možnost volně cestovat za české hranice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pouze teoretické, současné podmínky cesty do zahraničí prakticky neumožňují. Řekl to v pátečním rozhovoru pro Radiožurnál. Česká republika dle jeho názoru zvládla epidemii skvěle, a patří tak mezi ‚světovou špičku‘.
„Museli jsme teoreticky rozvolnit cesty do zahraničí, prakticky se ale lidé nedostanou nikam. Letecké spoje jsou zrušeny a do jiných zemí je také nepustí, pokud nemají potvrzení o testu. Uvolnění platí především pro obchodní cesty,“ řekl premiér Andrej Babiš ve vysílání Radiožurnálu.
O podmínkách vycestování však pravidelně jedná se zástupci sousedních zemí. Zúčastnil se také videokonference prezidentů a premiérů zemí, například Rakousko, Dánsko, Norsko, Austrálie, Izrael či Řecko, které epidemii úspěšně zvládají. „Patříme mezi světovou špičku. Jsme dáváni za příklad,“ zdůraznil Babiš.
Rozvolnění opatření dle premiéra vyžaduje především ekonomická situace. Hromadné cestování považuje stále za nereálné, ačkoli vláda nebude občanům v cestách za hranice bránit. „Lidem ale doporučuji, aby zůstali v Česku. U nás je bezpečno, epidemii zvládáme oproti ostatním zemím skvěle,“ míní Babiš. „Nyní potřebujeme otevřít obchody, restaurace a další podniky. Bylo by dobré, aby lidé utráceli hlavně doma, abychom nastartovali ekonomiku.“
Rozhodnutí soudu
Čtvrteční verdikt Městského soudu v Praze, který označil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví za nezákonná, Babiše překvapil. Vláda podle něj už v reakci přijala nutné kroky a chce požádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. „Přišlo to ve zvláštní čas. Soud ale řekl, že jsme měli postupovat jinak. To jsme napravili. Teď se bude rozhodovat o prodloužení nouzového stavu do 25. května – tedy datum, které se kryje s posledním datem plánovaného rozvolňování. To bude náš hlavní argument,“ uvedl premiér.
Uvolňování opatření přehledně: příští týden otevřou autoškoly či knihovny, restaurace v průběhu května
Číst článek
Kritiku i výzvy k rezignaci však striktně odmítá. „Proč bychom odcházeli? Čekám, že nám spíše veřejnost poděkuje, že jsme zachránili tisíce životů. Vzpomeňte si, jak to bylo v Itálii. Jak tam intubovali lidi na chodbách, jak se rozhodovali, kdo zemře a nezemře. Makali jsme od rána do večera, sedm dní v týdnu. Udělali jsme maximum. Naši kritici nezvládali řídit stát ani v normálních časech, my to zvládáme i v krizi. Ve světě nás obdivují,“ reagoval Babiš.
Postavení hygieniků
Premiéra také zaskočila zpráva o dopise jihomoravských hygieniků, kterým se nelíbí, jak je jejich práce vládou prezentována. Babiš však o žádné stížnosti neví a dle svých slov je s hygieniky v pravidelném kontaktu. „Mluvím s nimi každý den, jednáme spolu otevřeně. Překvapuje mě to. Byl jsem to já, kdo na vládě prosadil, aby krajské hygieny dostaly až 150 milionů. Všude jsem jim děkoval a zdůraznil, že je to jejich zásluha,“ řekl v rozhovoru Babiš.
Odmítl také spekulace o důvodech svých neúčastí na vládních tiskových konferencích. „Když jsem tam chodil, označovali mě za populistu, a když tam nejsem, je to problém. V médiích vystupuji, nemám s tím problém. I s občany komunikuji na internetu pravidelně,“ dodal předseda vlády ve vysílání Radiožurnálu.