Celá opozice se v důsledku boje o voliče mezi ANO a SPD posune k extrému, naznačují odborníci

Nepodpořil ho přímo v prezidentských volbách a jeho strana mu brání v růstu. Pro Andreje Babiše (ANO) je nyní Tomio Okamura (SPD) jedním z hlavních politických soupeřů. Co se týče sněmovních obstrukcí, jsou ale oba na jedné palubě a ve zdržovacích taktikách spolupracují. Jinak už si ovšem otevřeně vyhlásili válku o voliče. Odborníci oslovení serverem iROZHLAS.cz naznačují, že se dá čekat zostření z obou stran.

Analýza Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfové opozičních stran Tomio Okamura a Andrej Babiš

Šéfové opozičních stran Tomio Okamura a Andrej Babiš | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Naším hlavním úkolem bude přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jsme jedinou politickou silou, která bude hájit jejich zájmy proti této asociální vládě,“ vyhlásil před několika týdny šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Předseda druhé sněmovní opoziční strany SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu zmínil, že by rád s ANO spolupracoval v boji proti vládě Petra Fialy (ODS). „Babiš na nás pořád útočí, nevím proč,“ řekl a naznačil, že za tím podle něj mohou být vnitřní potíže v ANO.

23:37

Okamura: I kdybychom ve Sněmovně měli spát, budeme bránit tomu, aby vláda okradla důchodce

Číst článek

„Vím, jaká je v ANO atmosféra. V poslední době máme velký nárůst zájemců o členství z řad sympatizantů ANO. Když vidí, jak se Babišovi hnutí drolí, tak je to znejistělo. Odešli mu Vondrák a Macura a podle kuloárních informací se chystají k odchodu další významní lidé,“ podotkl Okamura. Často navíc nezapomíná Babiše označovat za sluhu Bruselu.

Expremiér opakem o šéfovi SPD prohlašuje, že nehájí zájmy svých voličů. „Nechce být ve vládě, chce jen sedět v opozici a kasírovat státní příspěvky. Házet hlasy SPD je jako vyhodit hlas do koše,“ řekl například pro Mf Dnes.

V souladu se svou novou strategií vyhlášenou po neúspěšných prezidentských volbách se tak Babiš pokusí oslovit i voliče SPD. Z garáže znovu vyjede jeho obytný vůz a rozjede se po všech koutech Česka. Do toho přijde čas od času Fialův kabinet zkritizovat do Sněmovny, na poslanecký mandát totiž navzdory spekulacím Babiš nerezignoval.

Stále na 30 procentech

Boj o voliče SPD a ČSSD znamená radikalizaci ANO. Babiš bude dál strašit, říká politolog

Číst článek

Co ale o Babišově možnosti sáhnout si na hlasy SPD říkají data? Největší překážkou je podle ředitele výzkumné agentury Ipsos Michala Kormaňáka fakt, že ANO i SPD mají jako strany lídrovského typu shodně velmi silné jádro a loajalitu ke svým předsedům.

„V našich neveřejných datech vidíme, že obě strany zároveň zvažuje až 800 tisíc lidí, ale řekl bych, že mezi nimi dojde k malým přesunům. Elektorát ANO je pořád kolem 30 %,“ popisuje Kormaňák pro iROZHLAS.cz a naznačuje, že tak zatím nevychází snaha ANO přivlastnit si 1,9 milionu Babišových voličů z prvního kola prezidentské volby a 2,4 milionu z kola druhého.

A doplňuje, že je paradoxně daleko snazší si vzájemně přebírat voliče pro strany současné vládní pětikoalice. „Jejich voliči méně ochotně odpouštějí chyby, typicky jsme to viděli u kauzy Dozimetr, která oslabila STAN. Na druhé straně voličům ANO a SPD vyhovuje, co jejich představitelé momentálně zastávají.“

Podle odborníka na politický extremismus z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK Jana Charváta je Babiš sice schopen část voličů SPD přetáhnout, rozhodně by ale neměl cílit na „tvrdé jádro“ Okamurových příznivců.

Okamura se kvůli slabému Baštovi chytil přílišným taktizováním do pasti. Možná podpora Babiše je risk

Číst článek

„Vlažnějším podporovatelům SPD může nabídnout politiku, která má mnohem větší šanci být v jakékoliv příští vládě. Ve druhém kole prezidentských voleb jsme viděli, že se část voličů SPD a dezinformační scény k Babišovi přelila. Zároveň ale zřejmě sáhl do nejkalnějších vod české politiky natolik, že to část jeho umírněných voličů odehnalo,“ popisuje politolog pro iROZHLAS.cz.

ANO se podle něj tudíž poučilo a půjde po umírněných příznivcích SPD a „zápas v bahně“, jak snahu přetáhnout Okamurovy věrné voliče nazval, zkoušet nebude.

Posuny v opozici

Hlavní tváře ANO i sám Babiš také nikdy podle odborníků nepůjdou do tak extrémních pozic, v jakých se pohybuje Okamura. Když v médiích ozřejmují, jak konkrétně bude vypadat taktika ANO na získání voličů SPD, jasně deklarují určité mantinely, které již nepřekročí.

Babiš sice připouští podporu zákona o referendu, z EU a NATO ale vystupovat nechce. „Bude mě bavit o EU diskutovat a vysvětlovat voličům SPD, že vystupovat z EU je pitomost,“ řekl Babiš s výhledem na evropské volby v příštím roce.

Podle Kormaňáka z Ipsosu tudíž může dojít k tomu, že se celá opozice posune od středu blíž k extrému. „Zatímco se Babiš bude pokoušet nalákat umírněnější voliče SPD, Okamura bude muset být ještě extrémnější než doteď. Jeho cílem bude eliminovat všechny radikální neparlamentní strany. Celý opoziční elektorát se tak posune,“ nastiňuje výzkumník.

Vláda sáhla ke stavu nouze, aby včas ‚přiškrtila‘ důchody. ‚Protiústavní amatérismus,‘ reaguje opozice

Číst článek

Okamura potřebuje i nadále zůstat hlavním hlasem nespokojených antisystémových voličů, přebrat sympatizanty malých stran typu Trikolora a nedopustit, aby mu z protestních shromáždění organizovaných lidmi jako Jindřich Rajchl nebo Ladislav Vrabel vyrostla konkurence.

Politolog Charvát na několika jejich demonstracích osobně v rámci svého výzkumu byl. „Větší část z těchto lidí buď volí SPD, nebo nevolí vůbec. Z mého pohledu u nich nyní má ale větší šanci Babiš. Je profesionálnější, zkušenější, má větší dosah a šanci něco reálně změnit. V dezinformační scéně se teď Babišovo jméno objevuje častěji. Jenže na druhé straně Okamura není schopen najít voliče jinde, a tak mu nic jiného než boj o voliče ‚z Václaváku‘ nezbude.“

S veřejně vyhlášeným útokem na voliče SPD a ČSSD se podle Kormaňáka nese nutnost boje na dvou frontách. „Aby ANO dál rostlo, musí oslovit oba póly – nacionalistický i levicový.“

O ten druhý by v krajním případě mohlo přijít, pokud by se příliš upnulo k radikálním voličům. O tom pro iROZHLAS.cz před časem mluvil i politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek: „Řada lidí volí ANO kvůli jeho politice zvyšování důchodů jako levicovou alternativu a nejsou úplně zvědaví na krajně pravicovou rétoriku.“

Nové duo v čele ANO

I s tím ale triumvirát na čele ANO počítá, proto bude Babiš objíždět zemi v obytňáku a umírněné voliče se pokusí udržet Alena Schillerová s Karlem Havlíčkem. „Oba jsou u levicových voličů vnímáni jako kompetentní v ekonomických tématech,“ potvrzuje Kormaňák z Ipsosu.

23:21

Schillerová: Babiš se teď zaměří na regiony. Havlíček premiérem? Takto se naše kroky číst nedají

Číst článek

V posledních týdnech se sice mohlo zdát, že po dalších prohraných volbách v řadě by v čele ANO nebo v jeho směřování mohlo dojít alespoň k dílčím změnám. Nakonec ale k žádným velkým diskusím nedošlo a dvojice rebelů – místopředseda strany a Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura – byla ze strany vypuzena.

ANO naopak oznámilo, že šéfka poslaneckého klubu Schillerová a 1. místopředseda strany Havlíček budou hlavními staronovými tvářemi hnutí. Na nich nyní bude, aby daleko více než dosud dokázali vedle Babiše šířit značku ANO. Co se týče jejich osobní popularity, CVVM je do svých přehledů voličské důvěry naposledy zahrnulo v létě 2021, kdy jako ministři končili ve vládě.

„Když byli ve vládě, tak jsme úroveň důvěry v ně zkoumali. Tehdy patřili k těm známějším ministrům a měli vysokou podporu mezi voliči ANO, ČSSD a KSČM. Problém je ale v tom, že postoj k nim se mohl od té doby výrazně změnit,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz výzkumník Jan Červenka, který sondáže zabývající se důvěrou k vrcholným ústavním činitelům zpracovává.

V tomto posledním zkoumání v červenci 2021 byli tehdy na třetím a čtvrtém místě co do popularity členů vlády, oba dokonce před premiérem Babišem.

Červenka ale upozorňuje, že od té doby se Babišova podpora významně zvedla. „Jako premiér byl spojován s problémy, které země měla. Jeho vláda končila v nešťastné covidové době, jednotlivé pandemické vlny ne úplně zvládala. Od té doby ale uběhl už více než rok a Babiš je teď lídr opozice,“ upozorňuje výzkumník.

To dokumentuje i nárůst jeho osobní podpory z 26 % v červnu 2021 až na 45 %, které mu CVVM naměřilo na přelomu loňského a letošního roku.

„Podobně jako u Okamury u něj vidíme zřetelný nárůst. Navíc je mezi skupinami důvěřujících jednomu nebo druhému poměrně velký překryv. Zhruba dvě třetiny lidí, kteří důvěřují Babišovi, hodnotí pozitivně i Okamuru. Spojuje je odpor k současné vládě,“ doplňuje Červenka a potvrzuje tím i závěry Kormaňáka z Ipsosu.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme