Babiš a Faltýnek mají být vydáni k trestnímu stíhání. Co to znamená?
Poslanci z mandátového a imunitního výboru doporučili sněmovně ve středu večer vydání šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Co to vlastně znamená a je rozhodnutí definitivní?
Sněmovní výbor doporučil poslance vydat. Co to znamená?
Mandátový a imunitní výbor se zhruba po čtyřhodinovém neveřejném jednání rozhodl doporučit sněmovně vydání poslanců Babiše a Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu. Jsou totiž chráněni poslaneckou imunitou.
Poslanci z výboru měli k dispozici policejní žádost a mohli také nahlédnout do trestního spisu ke kauze Čapí hnízdo. Jde však jen o doporučení dolní komoře, poslanci se jejich stanoviskem řídit nemusí.
Sněmovní výbor doporučil vydat Babiše s Faltýnkem. Je to kampaň, řekli oba po výslechu
Číst článek
Je rozhodnutí o vydání definitivní?
Není. Definitivně o vydání poslanců k trestnímu stíhání rozhodne sněmovna až příští týden na zářijové schůzi. Nejdříve se bude v úterý hlasovat o programu schůze, daný bod by se mohl projednávat ve středu dopoledne.
Někteří poslanci z hnutí ANO přitom zvažují, že budou hlasovat proti vydání. V tomto duchu se nechal slyšet například Matěj Fichtner nebo František Petrtýl (oba ANO). Pouze hlasy ANO by však k zamítnutí policejní žádosti nestačily. Dříve přitom hnutí ANO vždy hlasovalo pro vydání svých poslaneckých kolegů.
Co se stane, když sněmovna poslance vydá?
Policii se tím uvolní ruce k zahájení trestního stíhání. Podle Ústavy totiž poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu dolní komory parlamentu. Obvinit však nemusí Babiše s Faltýnkem hned, jak to bylo například v případě poslanců Jaroslava Borky (KSČM) a Josefa Novotného (ČSSD). V kauze ROP Severozápad přišlo obvinění až několik týdnů po vydání sněmovnou.
„Jsem přesvědčen o tom, že to stíhání je účelové. Že se nejedná o kauzu Čapí hnízdo, to nebyl dotační podvod. Jde o domněnky, zkreslené představy a fabulace“
Andrej Babiš (předseda hnutí ANO)
Policie chce Babiše stíhat kvůli podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba politici vinu odmítají.
Pokud policie poslance obviní ještě do voleb, mohou kandidovat?
Oba politici označili kauzu Čapí hnízdo za účelovou, podle nich má za cíl poškodit hnutí ANO před říjnovými volbami do sněmovny. Babiš i Faltýnek proto z kandidátní listiny odstoupit neplánují. Hnutí ANO původně ve svém etickém kodexu mělo, že trestně stíhaný poslanec musí na svůj mandát neprodleně rezignovat. Letos na jaře to ale vyškrtlo.
V kodexu se také píše, že reprezentant hnutí nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá výbor o vydání. To Babiš ani Faltýnek podle svých slov neudělali.
Co se stane, když Babiš s Faltýnkem ve volbách obhájí mandát?
Podle aktuálních volebních průzkumů je hnutí ANO favoritem říjnových voleb. Pokud tedy poslanci své mandáty obhájí, bude muset policie znovu zažádat nově ustanovenou sněmovnu o jejich vydání k trestnímu stíhání.
Pokud by ale hnutí ANO drželo po volbách většinu křesel, může to vydání Babiše s Faltýnkem - a potažmo došetření celé kauzy - zkomplikovat. Pokud by totiž sněmovna vydání zamítla, policisté se stíháním musí počkat až po skončení jejich mandátu.