Bezpečnost v pražském dopravním podniku vede expolicista, který řídil opilý a pak překročil rychlost

Pražský dopravní podnik má nového bezpečnostního ředitele. Stal se jím bývalý policejní důstojník, kterého nadřízený propustil ze sboru kvůli jízdě v opilosti. V následné zkušební době spáchal přestupek. Pražské městské zastupitelstvo vyzvalo radu města, aby obsazení této funkce pečlivě uvážilo. Navzdory kritice vedení dopravního podniku někdejšího plukovníka jmenovalo.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Krejčí

Nový bezpečnostní ředitel pražského dopravního podniku a bývalý policista Jan Krejčí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnost v pražském dopravním podniku vede expolicista, který řídil opilý a pak překročil rychlost

Více než tři měsíce po úspěšném výběrovém řízení čekal Jan Krejčí, až se stane bezpečnostním ředitelem pražského dopravního podniku. Ale nakonec se tak stalo. „Jan Krejčí nastoupil na pozici k 1. červnu,“ potvrdil mluvčí největší pražské městské firmy Daniel Šabík.

Prezidentův řidič naboural opilý. Obvinila ho inspekce a vedení ochranky jej odstavilo z práce

Číst článek

Dobu před jeho jmenováním rámovaly diskuse v městském zastupitelstvu, zda je na tuto funkci vhodný. Krejčího předchozí více než dvacetiletá služba u policie skončila excesem, kdy řídil s více než dvěma promile alkoholu v krvi. Jako trest dostal zkušební lhůtu dva a půl roku, jež se mu však kvůli následné rychlé jízdě o šest měsíců prodloužila.

V této souvislosti web iROZHLAS.cz také upozornil, jak Krejčí nedostál svým slovům. Po propuštění ze sboru kvůli alkoholu tvrdil, že si nepožádá o policejní výsluhu. O rentu si však nakonec řekl. Zhruba 35 tisíc korun měsíčně se mu začne vyplácet tento měsíc.

Netahat do toho stanovisko

„Takový člověk by neměl jít příkladem našim řidičům v tramvajích a autobusech, je to velmi špatné,“ řekl už dříve předseda pražské organizace ANO a člen dozorčí rady dopravního podniku Ondřej Prokop. Krejčí ve funkci odpovídá mimo jiné za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci či za krizové řízení.

Usnesení zastupitelstva Prahy o bezpečnostním řediteli dopravního podniku. | Zdroj: Hlavní město Praha

Usnesení zastupitelstva Prahy o bezpečnostním řediteli dopravního podniku. | Zdroj: Hlavní město Praha

Generální ředitel firmy Ladislav Urbánek si za jmenováním nového šéfa bezpečnosti stojí. V první řadě odkazuje na to, že Krejčího řízení v opilosti je starý příběh. Tehdejšího důstojníka přistihla kontrola v dubnu 2021. Během soutěže o místo prý navíc Krejčí o incidentu sám otevřeně hovořil.

„Při výběrovém řízení splnil všechny stanovené podmínky, to znamená čistý výpis z trestního rejstříku, řidičský průkaz, měl psychologické vyšetření. Předložil svou vizi a komise hlasovala pro jeho vítězství,“ vysvětlil iROZHLAS.cz generální ředitel Urbánek, který podnik vede od loňského podzimu.

Urbánek přijal i Krejčího vysvětlení, proč ve zkušební době na úseku s nejvyšší povolenou rychlostí 80 kilometrů v hodině jel 144. Prý spěchal na pohřeb rodinného příslušníka. „Moje stanovisko do toho netahejte, podsouváte mi nějaké osobní roviny,“ reagoval pak Urbánek na dotaz, zda před jmenováním Krejčího přece jen pochybnosti měl.

‚Obraťte se na dopravní podnik‘

Náměstek pražského primátora pro dopravu a současně předseda dozorčí rady dopravního podniku Zdeněk Hřib (Piráti) se k nástupu Krejčího nechtěl přímo vyjádřit. Web iROZHLAS.cz se ho ptal, zda je správné, aby funkci zastával člověk s trestní minulostí. A zda ze své pozice usiloval, aby se bývalý důstojník šéfem bezpečnosti nestal.

Předseda pražského organizace ANO Ondřej Prokop | Zdroj: Profimedia

Předseda pražského organizace ANO Ondřej Prokop | Zdroj: Profimedia

„Doporučuji obrátit se přímo na Dopravní podnik hlavního města Prahy, pan Krejčí je zaměstnancem dopravního podniku a nejde o člena představenstva, proto otázky k jeho působení spadají primárně do kompetence vedení podniku,“ odepsal na uvedené otázky Hřib.

Krejčí se pro iROZHLAS.cz odmítl podrobně vyjádřit. Vysvětlil to tím, že předchozí text o jeho osobě obsahoval nekorektní informace. O jaké šlo, však neuvedl. Nicméně poznamenal, že kvůli diskusím v zastupitelstvu o jeho incidentu „chystá s advokátem právní kroky“.

Předžalobní výzvu poslal zmíněnému Ondřej Prokopovi. Ten veřejně nařkl Krejčího, že opilý řídil opakovaně, což není pravda. „Tímto vás vyzýváme, abyste okamžitě upustil od dalších neoprávněných zásahů do práv našeho klienta a abyste neprodleně nepříznivé a závažné následky svého protiprávního jednání odstranil,“ stojí v dokumentu.

Nadýchal 2,39 promile

Policejní služba Krejčího skončila 29. dubna 2021, kdy náměstek ředitele středočeské krajské policie jel opilý z rozlučky s jedním z funkcionářů Policejního prezidia. Kontrola ho zastavila na silnici mezi Prahou a Mělníkem, nejprve nadýchal 2,39 promile. Krevní zkouška potvrdila 2,09 promile.

4:53

Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit

Číst článek

Středočeský policejní ředitel Václav Kučera propustil Krejčího 25. září 2021. Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila plukovníka z ohrožení pod vlivem návykové látky. Ale protože se Krejčí přiznal, státní zástupce jeho stíhání podmíněně zastavil. Současně musel odvést 60 tisíc korun na pomoc obětem trestných činů.

Jak stojí výše, zkušební lhůta se mu protáhla o šest měsíců kvůli rychlé jízdě. Když se přihlašoval do výběrového řízení a následně se ho účastnil, stále byl ve zmíněné lhůtě. Jak upozornila Mf Dnes, Krajské státní zastupitelství v Praze ji Krejčímu uznalo za splněnou letos v lednu.

Jan Horák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme