Boj o prověrku. Chce ji bývalý důstojník letectva, který ve velkém kradl tajné údaje o bezpečnosti Česka

Mimo veřejnou pozornost se podle zjištění webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu odehrává střet mezi bývalým majorem českých vzdušných sil a Národním bezpečnostním úřadem. Někdejší důstojník armády chce zpátky prověrku, o niž přišel kvůli jednomu z největších úniků informací týkajících se bezpečnosti státu. Citlivé údaje si stahoval z armádních zdrojů na soukromé úložiště.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhodou amerických vrtulníků je zejména to, že se s jejich pomocí zbaví Česko závislosti na dodávkách náhradních dílů pro letectvo z Ruska

Bývalý major Jan Ž. sloužil v armádě 18 let, z toho třináct roků působil v letectvu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Městský soud v Praze plánuje na 14. května výjimečné jednání. Proběhne v utajovaném režimu, do vybrané místnosti budovy soudu ve Slezské ulici nebude mít přístup žádný novinář a úřednice zaznamenávající průběh zasedání bude muset k zápisu používat speciální certifikovaný notebook.

Otřes v nejuzavřenější tajné službě. Skončil nejvyšší šéf zpravodajských operací, je na úřadu práce

Číst článek

Popsaná opatření budou provázet první jednání ve sporu někdejšího majora z velitelství vzdušných sil Jana Ž. (protože nejde o veřejně známou osobu, iROZHLAS.cz nebude uvádět celé jeho jméno – pozn. red.) s Národním bezpečnostním úřadem.

Žalobu podal bývalý důstojník. Jde o dozvuk kauzy, která nejméně za posledních pět let nemá v českých obranných silách obdoby.

Poslední roky v armádě sloužil Jan Ž. ve 26. pluku velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi. Úkolem útvaru je hlídat vzdušný prostor. Major odtud stahoval terabyty dat o stavu vzdušných sil, kondici armády a dění na nebi nad Českem. Stíhala ho kvůli tomu policie a Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu sebral prověrku.

Přišel o prověrku ‚tajné‘

„Žalobce (Jan Ž.) navrhuje zrušení rozhodnutí ředitele NBÚ. Napadeným rozhodnutím byla platnost osvědčení vydaného žalobci pro stupeň ‚tajné‘ zrušena z důvodu domnělé ztráty jeho bezpečnostní spolehlivosti,“ popsala pro iROZHLAS.cz podstatu sporu zastupující mluvčí Městského soudu v Praze Štěpánka Tykalová.

České tajné služby pomohly FBI s odhalením kyberútočníka spojeného s ruskou rozvědkou GRU

Číst článek

Osvědčení na stupeň „tajné“ otevírá jejímu držiteli přístup k informacím, jejichž vyzrazení neoprávněné osobě by mohlo způsobit České republice vážnou újmu. Tou se rozumí ohrožení svrchovanosti, územní celistvosti a demokratických základů státu či ztráta na lidských životech nebo ohrožení zdraví obyvatel.

Jan Ž. nelegálním stahováním právě takových údajů na zhruba dvě desítky takzvaných virtuálních počítačů, jedná se o úložiště dat s obrovskou kapacitou, o důvěru státu přišel. Bývalý voják je ale přesvědčený, že Národní bezpečnostní úřad mu prověrku odebral neoprávněně. A nyní se o tom snaží přesvědčit Městský soud v Praze.

„NBÚ zaslal soudu vyjádření, v němž navrhuje žalobu zamítnout,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Milan Radosta. Cokoliv dalšího ke sporu s Janem Ž. s odvoláním na utajení věci odmítl prozradit.

Jan Ž. se k současné při nevyjádřil, na prosbu zaslanou prostřednictvím sítě LinkedIn nereagoval.

Odhalili ho vojenští špioni

Aktivitu Jana Ž. odhalilo Vojenské zpravodajství, jedna za tři tuzemských tajných služeb, v roce 2019. Více než rok ji monitorovalo. „Docházelo k dlouhodobému neoprávněnému získávání, kopírování a vynášení citlivých dat ve velkých objemech,“ řekl k tomu pro iROZHLAS.cz mluvčí tajné služby Jan Pejšek. Situace byla o to vážnější, že základna ve Staré Boleslavi je součástí systémů NATO.

Jana Ž. odhalila kontrarozvědná část Vojenského zpravodajství, kterou tehdy řídil současný šéf služby Petr Bartovský. | Zdroj: ČTK

Původně vojenští zpravodajci rozkrývali podezření, že se Jan Ž. dopouští špionáže. Prověřovali hrozbu prodeje ukradených dat do Ruska. „Pokud si někdo stahuje množství interních citlivých informací, je vždy prověřováno podezření na špionáž včetně možnosti budoucího předání či prodeje zástupcům cizí moci,“ řekl k tomu v obecné rovině mluvčí Pejšek.

Vojenské zpravodajství předalo kauzu Národní centrále proti organizovanému zločinu, která začala únik informací vyšetřovat. Protože se tajné službě a především protimafiánskému útvaru přes veškeré nasazení nepodařilo špionáž doložit, policie Jana Ž. obvinila „jen“ z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému.

Národní bezpečnostní úřad nečekal, až kriminalisté z centrály případ uzavřou a předají ho do rukou státního zástupce. Zasáhl už během trestního stíhání. V září 2022 sebral Janu Ž. prověrku, po majorově odvolání rozhodnutí svých podřízených potvrdil v lednu 2023 tehdejší ředitel úřadu Jiří Lang.

Přiznání a zkušební lhůta

„Usnesením státního zástupce ze dne 28. července 2023 bylo rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání,“ popsal pro iROZHLAS.cz šéf žalobců v Praze 6 Richard Petrásek konec trestní kauzy, na niž upozornily Lidovky.cz. Jan Ž. coby trest dostal zkušební lhůtu 18 měsíců, během kterých se nesměl ničím provinit.

Nic dalšího k okolnostem uzavření případu nechtěl žalobce Petrásek kvůli jeho utajení dodat. Základním předpokladem pro podmíněné zastavení stíhání však je, že se pachatel přizná. Je to zákonná podmínka. Doznáním Jana Ž. také skončila jeho služba v armádě, protože v ní nesmí působit příslušníci, kteří spáchali trestný čin.

Bývalý major dnes působí v zahraniční firmě zabývající se telekomunikací, pracuje tam na úseku kyberbezpečnosti. K čemu v takové pozici prověrku tolik potřebuje, že o ni vede soudní spor, není jasné. Nicméně osvědčení mohou mít i soukromé osoby, jejichž podnikání či byznys jejich firem se týká bezpečnosti státu. Typicky může jít o dodávky vybraných služeb pro silová ministerstva či strategické státní podniky.

Jan Horák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme