Čas už neodbíjí jen zvony. V některých obcích vyzvánění pouští ze záznamu

Zvonění v celou, ve čtvrt i v půl se nese z kostelů mnoha českých radnic nebo kostelů. Málokde ho ale už obstarávají zvoníci. Věžní hodiny a zvony dnes většinou ovládají elektromotory. Vše řídí elektronika, která se stará o přesný chod a třeba i změnu na letní a zimní čas. A najdou se i takové případy, že zvuk zvonů zní jen ze záznamu. Místo srdce zvonu oznamuje čas amplion.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Václava v Cerekvici nad Loučnou. Tady sice ve věži zvony jsou, zvoní se ale jen z reproduktorů

Kostel sv. Václava v Cerekvici nad Loučnou. Tady sice ve věži zvony jsou, zvoní se ale jen z reproduktorů | Foto: Martin Karlík

„Každou hodinu zvoní čtyřikrát - každou čtvrthodinu jednou. Dá se podle toho orientovat, většinou jdou přesně,“ říká Denisa Vrabcová.

Stejně jako další obyvatelé obce si myslí, že ve věži kostela svatého Václava v Cerekvici nad Loučnou zvoní zvony. Zvonění je však nahrané a zní jen z reproduktoru na kostelní věži.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti zvonění na kostelních věžích se zajímal Martin Karlík

Zvony na věži sice jsou, od rekonstrukce v roce 2007 už ale neodbíjí.

„Vraceli jsme na věž hodiny a to byla součást nabídky, takže jsme na to kývli a dá se říct, že je to bezstarostné a automatické,“ vysvětluje starosta Cerekvice Josef Abraham.

Protože odbíjení rušilo rodiny s malými dětmi, v noci jsou reproduktory nastavené na menší výkon.

V Horním Újezdě chodí každý večer zvonit ručně klekání. Už po několik generací má tuto práci na starost rodina Boštíkova.

Kostel v Sopotnici, kde zvoní zvony, ale celý stroj natahuje elektromotor | Foto: Martin Karlík

Alena Boštíková i její syn Pavel tuto práci dělají zadarmo, přesto by o ni neradi přišli. „Byly nápady, že by se to udělalo automaticky, přes elektriku, přes přístroje, ale od toho jsme upustili a chodíme každý den zvonit,“ svěřuje se Pavel.

„Tradovalo se, že když se zvoní tučně, tak se zvon opotřebovává jinak, než když se zvoní elektřinou - to jsou pořád stejné údery,“ dodává Alena.

Kompromis mezi elektronickým řízením a úplně ručním zvoněním mají v Sopotnici u Ústí nad Orlicí. Starý hodinový stroj už Jaroslav Kubíček ukazuje jen jako památku. Jeho natažení trvá 20 minut. Ten novější natahuje elektromotor. Hodiny ale stále ovládá kyvadlo. To určuje, i kdy budou znít zvony.

Martin Karlík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme