Vědci z ČVUT vymysleli, jak opravit historické zvony. Použít k tomu chtějí metodu, při které se jemné částice kovu urychlují plynem na rychlost až Mach 3, tedy asi 3700 kilometrů za hodinu.
Při slavnostním znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame se rozezní zvony, které poškodil požár před pěti lety. Jaký mají zvuk a jak je řemeslníci z Normandie opravovali?
Pokud se mají rozeznít opravdu všechny kostelní zvony ve Spojeném království, je třeba ještě nabrat mnoho lidí a nyní už nezbývá dostatek času na to, aby byli vyškoleni během jednoho měsíce.
Restaurace přechází zpět na hotovost, informuje deník E15. A o úvěrové portfolio české Sberbank nikdo podle Lidových novin nestojí. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Dříve v kostele ručně zvonil kostelník. Dnes zvony zvoní automaticky. Zvony je možné ovládat i na dálku, stačí vytočit mobilem správné telefonní číslo.
Zvony byly vyrobeny ve zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Zatím jsou všechny umístěny u sv. Haštala a následně budou dva z nich převezeny do kostela sv. Havla.
V sobotním výběru z médií se dočtete, že na žižkovskou radnici v Praze dorazila petice, která chce udělat z Koněvovy ulice ulici Marie Terezie. Podepsalo ji přes tisíc lidí, jak píše deník Právo.
I když měly v dřívějších dobách nezastupitelnou roli v každodenním životě lidí, málokdy přežily válečná období a druhá světová válka nebyla výjimkou. Řeč je o zvonech.
Redaktor Českého rozhlasu Jan Kopřiva a technik Marek Svoboda přijeli obyvatelům ukázat jaké to je, když spolu nahrávají hlasy jihočeských zvonů do rozhlasového cyklu.
Dva nové zvony vznikly ve zvonařské dílně Tomášová - Dytrychová v Brodku u Přerova, jeden váží asi 180 a druhý kolem 300 kilogramů. V Neratově jsou nové zvony Archanděl Michael a Gabriel od 8. října.
USA vrátí Filipíncům tři kostelní zvony. Podle agentury Reuters to slíbil ministr obrany James Mattis. Američtí vojáci si zvony z ostrovů odvezli jako válečnou trofej na začátku minulého století.
S nápadem přišly dvě studentky z Lucernské univerzity aplikovaných věd. Školu oslovili správci kaple s tím, že zvony utichnou kvůli opravám a studenti by mohli vymyslet, jak jejich zvonění nahradit.
Tři nové zvony bude mít kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého v Praze na Karlově. Vyrobili je zvonaři v polském Přemyšli. Poslední část cesty do metropole zvony putovaly po Vltavě, což má i svůj symbolický rozměr.
Po celém Česku se úderem dvanácté hodiny rozezněly zvony kostelů. Jejich zvuk připomíná památku obětí teroristických útoků v Paříži, při kterých zahynulo 129 lidí.
Před francouzskou ambasádou v Praze na Malé Straně jsou na chodníku stovky hořících svíček a tisíce květin. Lidé je sem nosí od včerejšího rána, aby uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži.
Do Bohumína se po více než 70 letech vrátily zvony z kostela Narození Panny Marie. Během druhé světové války je odtud odvezli Němci. Teď se vrácení zvonů povedlo dojednat občanskému sdružení Přátel bohumínské historie. Mimořádná událost přilákala do kostela davy lidí.
Do Starého Bohumína se vrací původní kostelní zvony. Za 2. světové války je z města odvezli Němci. Skončily v hamburském přístavu na pohřebišti zvonů. Pak se na čas ztratily. Vypátrali je odsunutí rodáci.
Plzeň se probouzí z jednoho z největších večírků ve své historii. Město se večer oficiálně stalo Evropským hlavním městem kultury. Při zahajovacím ceremoniálu na náměstí Republiky vystoupilo 150 umělců včetně provazochodce Davida Dimitriho. Vůbec poprvé zazněly v katedrále svatého Bartoloměje nové zvony, na které se složili lidé ve sbírce.
Po 70 letech se nad náměstím Republiky v Plzni rozezní zvony a západočeská metropole se stane evropským hlavním městem kultury. Slavnostní zahájení projektu, který se připravoval pět let, se odehraje o víkendu od 16. do 18. ledna 2015 u katedrály svatého Bartoloměje. Plzeň je druhým městem, které titul získalo, před patnácti lety jím byla Praha.
Na plzeňském náměstí Republiky se sešly stovky lidí, aby přihlížely slavnostnímu křtu plzeňských nových zvonů pro katedrálu svatého Bartoloměje. V provizorní zvonici visí zvony Maria, Hroznata, Jan Nepomucký a na zemi vedle sebe stojí Prokop a Bartoloměj.
Na plzeňské náměstí Republiky dnes dorazil více než pětitunový zvon Bartoloměj. Je to čtvrtý a poslední zvon pro katedrálu svatého Bartoloměje. Složili se na něj stejně jako na další zvony - Marii, Jana Nepomuckého a Hroznatu - samotní Plzeňané.
Po dlouhých letech se v kostele Narození Panny Marie v Benátkách nad Jizerou rozezněly zrestaurované zvony. Původní dva historické doplnil i jeden nový. Ten musela tamní radnice nechat vyrobit. Za druhé světové války totiž zvon odvezli Němci a na své místo se už nikdy nevrátil.
Už tři nové zvony pro katedrálu svatého Bartoloměje mohou obdivovat lidé v Plzni. Po Marii a Janu Nepomuckém do města dorazil i Hroznata. Váží tři tuny a dnes se Plzeňanům představil. Ti se na něj, stejně jako na další tři nové zvony, složili ve veřejné sbírce. Na podzim bude hotový i poslední, víc než pětitunový Bartoloměj a pak už půjdou všechny čtyři nahoru na věž.
Zvony umlkly a místo nich se dnes ozývají řehtačky a klapačky. Z dlouhé cesty do Říma za požehnáním svatého otce se vrátí až na Bílou sobotu. Do té doby je třeba se připravit. A vybrat si tu správnou velikonoční řehtačku vůbec není jednoduché.
Zvony na tříděný odpad stojící v blátě budou minulostí. Alespoň v Klatovech. Po sběrném dvoře, který byl otevřen vloni, se totiž město letos zaměří mimo jiné právě na úpravu kontejnerových stání. Už v létě tak v Klatovech nebude jediný zvon na separovaný odpad, který by stál mimo zpevněnou plochu.