Babiš opět v hledáčku Černošic? Úřad by mohl kvůli Pandora Papers zkoumat jeho majetková přiznání
Kauza Pandora Papers by mohla dopadnout také na majetková přiznání Andreje Babiše (ANO). V nich totiž podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun. Městský úřad v Černošicích, kam předseda vlády se svým bydlištěm v Průhonicích spadá, se tak případem zřejmě bude zabývat. Podnět k tomu podali Piráti.
„Nešlo o nic nelegálního.“ Alespoň tak premiér Babiš v posledních dnech zdůvodňoval, proč přes řetězec offshorových firem nakoupil luxusní majetky ve Francii. Přesto až dosud zůstal jeho obchod, který v rámci kauzy Pandora Papers otevřel ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem novinářů web Investigace.cz, skrytý očím veřejnosti.
Francouzští novináři: Babiš s transakcemi v daňových rájích pokračoval i po svém vstupu do politiky
Číst článek
Babiš přitom akcie společností, přes které kritizovanou transakci uskutečnil, neuvedl podle autorů článku ani v majetkovém přiznání. Coby veřejný funkcionář má přitom podle zákona o střetu zájmů povinnost „přesně, úplně a pravdivě oznámit“ majetek, který vlastní. Server iROZHLAS.cz si proto přes ministerstvo spravedlnosti vyžádal premiérova veškerá dostupná oznámení.
Informace o vlastnictví firem Blakey Finance Limited, Boyne Holding LLC či SCP Bigaud se měla objevit v Babišově majetkovém přiznání hned v roce 2013, kdy vstupoval do funkce poslance, posléze i ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD). V dokumentu s premiérovým podpisem ovšem tyto údaje nejde dohledat.
Uvádí pouze to, že byl tehdy majitelem holdingů Agrofert a SynBiol, dále podniku Kostelecké maso uzeniny:
Podíl v monacké SCP Bigaud, která francouzské nemovitosti nakoupila, měl navíc Babiš držet až do července 2018. Tedy v době, kdy již vykonával post premiéra. Informaci o vlastnictví dané firmy však nelze dohledat ani v tehdejších majetkových přiznáních. Proč, to premiér po vypuknutí kauzy zatím nevysvětlil. A na zaslané dotazy nereagoval.
Podle právníka organizace Frank Bold Lukáše Krause se tak Babiš mohl dopustit přestupku, jak řekl webu Investigace.cz. „Pokud veřejný funkcionář uvede v oznámení neúplné, nepřesné nebo nepravdivé údaje, dopouští se přestupku a hrozí mu pokuta až do výše 50 tisíc korun,“ uvedl s tím, že by se případem měl zabývat příslušný obecní úřad.
Podnět pro Černošice
Černošice, pod které premiér s bydlištěm v Průhonicích spadá, se ale k případu nechtějí vyjadřovat. „Všechny informace, které můžeme zveřejnit, najdete na našem webu,“ řekl redakci šéf odboru přestupků Josef Sedláček s tím, že aktualizace by se měla objevit během středy. Do uzávěrky textu ale úřad žádné informace ohledně Pandora Papers na svých webových stránkách nepublikoval.
Ve středu odpoledne ovšem na městský úřad doručili podnět na přezkum celé věci Piráti. Učinili tak jen pár dní před volbami do Poslanecké sněmovny. Černošice se tak kauzou kolem premiéra budou muset zabývat.
Kauza Pandora Papers
Projekt Investigace.cz v neděli večer společně s dalšími stovkami novinářů ze světových médií zveřejnil informace z uniklých dokumentů z panamské právnické kanceláře Alcogal. Premiér Babiš si podle Investigace.cz nechal v roce 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně založit firmy s nastrčenými řediteli.Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur, tehdy 381 milionů korun. Měl tak poskytnout sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu luxusních francouzských nemovitostí, včetně rezidence Bigaud. Premiér pochybení v pondělí odmítl s tím, že v době transakce nebyl aktivní v politice. „Nevlastním a nikdy jsem nevlastnil nemovitost ve Francii,“ uvedl Babiš.
„Andrej Babiš lhal, že nevlastní firmy v daňových rájích, lhal ve svých majetkových přiznáních a my ho doženeme k odpovědnosti,“ uvedl za koalici Pirátů a STAN šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek, který kandiduje jako dvojka v Praze.
Vedle Černošic Piráti adresovali podnět k prošetření také na Finanční analytický úřad. „Cestou infožádosti jsme se také zeptali, jak FAÚ naložil s informacemi z Finanční zpravodajské agentury z Britských Panenských ostrovů z roku 2016. Pan Babiš lhal v Česku, lhal ve Francii a lhal v Americe a předpokládám, že to jejich úřady nenechají být,“ doplnil Michálek.
Finanční analytický úřad mohl podle webu Investigace.cz vědět o podezřelé transakci od roku 2016. Z uniklých dokumentů totiž vyplývá, že Finančně zpravodajská agentura z Britských Panenských ostrovů dostala od právní kanceláře zastupující Babiše tehdy hlášení o podezřelé aktivitě. A v kolonce „důvod“ bylo zaškrtnuto podvod.
Ředitel úřadu Libor Kazda však na přímý dotaz, zda Babišův obchod v té době řešili, odpověděl neurčitě: „Nemohu z důvodu povinnosti mlčenlivosti nijak odpovědět.“
Dále pak obecně uvedl, že se zahraničními finančně zpravodajskými agenturami běžně komunikují. V roce 2016 podle Kazdy úřad přijal ze zahraničí 275 dotazů a 133 spontánních informací. „Výměna informací je individuální a vždy závisí na jednotlivém případě, jeho závažnosti, či možnostech dané jednotky,“ doplnil.
Kauzu Pandora Papers ve středu projednávala také senátní komise a bude se jí zabývat také Národní centrála proti organizovanému zločinu.