Češi si častěji stěžují na stát u Evropského soudu pro lidská práva
V roce 2003 se jich na soud obrátilo 17, za prvních šest měsíců letošního roku jich ale bylo už 101. Vládu dnes bude o podaných žalobách informovat ministr spravedlnosti Pavel Němec. Od začátku roku 1993 do konce letošního června prohrálo Česko 57 sporů a vyhrálo jen 2.
Podle Víta Šorma, vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva, se dá čekat, že toto číslo poroste.
"Stížnosti, které dostáváme k vyjádření, samozřejmě vypadají jako důvodné. Dá se v řadě případů vysvětlit, že důvodné nejsou, nicméně, pokud se v nich napadá délka vnitrostátního soudního řízení třeba 12 let - tak tam je malá šance, že bychom mohli ohájit, že 12 let je přiměřená doba," zdůraznil Šorm.
Vláda už schválila úpravu zákona, která umožní státu zaplatit škodu způsobenou soudními průtahy, aniž by se lidé museli obracet na štrasburský tribunál. Ministerstvo spravedlnosti se podle mluvčího Petra Dimuna snaží také o změnu zákona o soudech a soudcích a chystá i další opatření.
"Zároveň chceme od příštího roku prosadit zrušení stop stavu v justici a chceme do justice o 2,2 miliardy korun navíc. Pokud se nám to podaří, dá se očekávat, že v nejbližších letech by se česká justice mohla zbavit těchto zbytečných průtahů," předpokládá Dimun.