„Otázka bezcelní unie s USA by mohla být na stole. Ale na každou dohodu musí být dva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v rozhovoru pro Radiožurnál.
První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.
Česko přistupuje podle ministra pro životní prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL ke klimatickým závazkům Evropské unie realisticky. Připouští však, že postoje členů vlády k politice EU se liší.
Trump podle ekonomů zasadil tvrdou ránu volnému obchodu. Skokově totiž zvýšil obchodní cla vůči zbytku světa. Ekonomové také spekulují, jak vlastně Trumpova administrativa spočítala výši cel.
Vnímání Ruska se za posledních pět let zhoršilo ve všech státech Visegrádské skupiny, Rusko v Česku nevnímají pozitivně ani voliči opozičních ANO a SPD, ukazuje nový průzkum veřejného mínění.
V nejisté atmosféře zahraniční politiky se Evropa ocitla v bezprecedentní situaci. „Evropa musí činit daleko víc," říká europoslanec a bývalý ministr Alexandr Vondra (ODS) pro Český rozhlas Plus.
Evropský parlament se dva roky po vypuknutí kauzy Katargate potýká s dalším korupčním skandálem. Belgická policie podezírá lobbisty firmy Huawei, že upláceli některé europoslance a další zaměstnance.
Evropa transatlantickou vazbu se Spojenými státy potřebuje, říká ekonomka. Je podle ní nutné, aby členské státy zvýšily výdaje na vlastní obranu. To pomůže nastartovat ekonomiku, připomíná.
Změnu přístupu kolegů z ostatních frakcí vnímá europoslanec Patriotů z hnutí ANO Jaroslav Bžoch. „Cordon sanitaire tak, jak byl velmi tvrdě dán na začátku, dnes ne úplně u všeho platí,“ tvrdí.
Dochází k absurdním situacím, když na setkání s generálním tajemníkem NATO americký prezident žoviálně žertuje o obsazení území jiného členského státu, což generální tajemník jen diplomaticky zamluví.
Představitelé členských zemí EU se shodli na další podpoře Ukrajiny. Zároveň vyzvali Rusko, aby ukázalo skutečnou politickou vůli ukončit válku. Snahy Bílého domu o příměří zatím selhávají.
Zelenskyj zároveň vyzval Putina, aby plnil své sliby. Země EU také ukrajinský prezident požádal o schválení pěti miliard eur (asi 125 miliard Kč) na nákup dělostřelecké munice.
„Pro Evropu je skutečně důležité, aby takové vysílání fungovalo,“ říká pro Český rozhlas Plus europoslanec Jan Farský (STAN). Tomáš Kubín (ANO) ale tvrdí, že nevidí praktický způsob provedení.
Materiál Evropské komise podle Kallasové a komisaře pro obranu Kubiliuse reaguje na naléhavé potřeby Ukrajiny, která se už přes tři roky brání ruské agresi.
„Je tu snaha mít čtyři velké reaktory a možná až deset malých reaktorů a to je něco, co Česko ani ekonomicky nedokáže zvládnout,“ hodnotí odborník na energetiku Edvard Sequens.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Rusko obvinil, že záměrně klade podmínky, protože chce ve válce pokračovat. Americký prezident Donald Trump uvedl, že bude v úterý s Putinem hovořit.
Francouzští vinaři se na možnost zavedení nových amerických cel připravovali. Co je ale překvapilo, je výše 200 procent, kterou hrozí americký prezident Donald Trump.
Na unijním sankčním seznamu je nyní přes 2400 lidí a subjektů se zmrazeným majetkem a zákazem cestování. Zůstali na něm také ruští miliardáři Michail Fridman i Ališer Usmanov, což požadovalo i Česko.
Západoafrickou trasu na španělské Kanárské ostrovy využilo v lednu a únoru téměř 7200 lidí. To je sice o 40 procent méně než vloni, ale stále je to nejvyšší číslo ze všech migračních cest do EU.
Policie se domnívá, že evropští zástupci firmy se snažili ovlivňovat bývalé i současné zákonodárce, aby v Evropském parlamentu prosazovali zájmy Huawei.
Pokud se unijní státy nedohodnou, sankce by mohly vypršet tuto sobotu. V pátek je poslední den k nalezení shody. K prodloužení sankcí je nutný souhlas všech členů Evropské unie
Evropská komise následně podle Reuters uvedla, že k 1. dubnu ukončí současné pozastavení cel na americké produkty a do poloviny téhož měsíce předloží nový balík protiopatření vůči americkému zboží.
Zpátečka Evropské komise je obklopena podezřeními o výměnném politickém obchodu. Proti nutri skóre už roky bojuje především italský potravinářský průmysl.
„Spojené státy jsou více než 80 let naším nejbližším spojencem. Máme rozdílné názory, ale když se podíváte na společný zájem, tak ten má vždycky větší váhu než spory,“ uvedla šéfka unijní diplomacie.