První švédská bojová vozidla pěchoty dostane česká armáda v roce 2026. Půjde o deset kusů z 246

Prvních deset pásových bojových vozidel pěchoty CV90 armáda dostane v roce 2026. Uvedla to v pátek na sociální síti X po prvním jednání společného řídicího výboru projektu CV90, které se uskutečnilo v úterý a ve středu. Celkem Česko pořídí ze Švédska formou mezivládní dohody 246 strojů za 59,7 miliardy korun. Všechna vozidla by měla mít česká armáda k dispozici v roce 2030.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo pěchoty CV90 od společnosti BAE Systems

Všechna vozidla CV90 by měla mít česká armáda k dispozici v roce 2030 | Foto: Michal Voska | Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Výbor se má scházet dvakrát do roka a je součástí smlouvy na stroje CV90, která byla podepsána letos 24. května. Úkolem výboru je kontrolovat plnění milníků projektu a projektové týmy zadavatele, tedy českého ministerstva obrany a výrobce společnosti BAE Systems Hägglunds, uvedla obrana.

Výbor má sedm členů. Na prvním zasedání řešil například plánované zkoušky a certifikaci vozidel, plán dodávek, průmyslovou spolupráci či vytvoření jednotlivých projektových týmů, které jsou zaměřeny na různé oblasti od akvizičních, přes design až po průmyslovou spolupráci, poznamenal resort.

„Kromě debat o detailech projektu, jeho milnících a rizicích měli členové výboru možnost navštívit továrnu na výrobu bojových vozidel a otestovat je v zimních podmínkách. Došlo i na ukázku vozidla CV90, které ministerstvo obrany pořizuje,“ uvedlo ministerstvo. Příští zasedání se uskuteční v polovině roku 2024 v Česku.

Vláda schválila nákup nových bojových vozidel. Černochová bude jednat s Německem o leopardech

Číst článek

Resort původně vypsal výběrové řízení, do kterého pozval čtyři firmy. Spolu s BAE Systems s vozidlem CV90 v něm byly ještě španělský GDELS s vozidlem ASCOD, německý Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM s obrněncem Puma. Posledně jmenovaný ze soutěže odstoupil, protože by nesplnil podmínky soutěže.

Žádná z firem podle ministerstva nepředložila nabídky, které by plně odpovídaly armádním požadavkům. Soutěž proto minulá vláda na konci svého působení v roce 2021 přerušila. Nynější kabinet loni v létě soutěž na základě právních analýz zcela zrušil. Místo toho rozhodl o zahájení přímého jednání se Švédskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme