Česká krabička s polskými vejci? O původu rozhoduje jen údaj na skořápce
Zákazníci, kterým záleží na zemi původu potravin, musí být obezřetní i při nákupu vajec. Údaje na obalu jsou totiž často matoucí, protože o skutečném původu nic nevypovídají.
Na obalech vajec se zákazník dozví jen to, kde byla vejce tříděna a zabalena. Do balíren se ale dostávají i zahraniční vajíčka, která se pak do oběhu dostanou v české krabičce.
„Země původu vajec, tedy kde bylo vejce sneseno, je uvedena v kódu na vejci. Žádné vejce, které jde na přímou spotřebu, tedy do obchodu, nesmí být převezeno přes hranice neokódováno,“ říká předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová.
Jediným způsobem, jak bezpečně poznat původ vajec, je podívat se na skořápku. Pokud tam zákazník najde označení CZ, může si být jistý, že je vajíčko z českého chovu. Orientovat se ale může také podle symbolu české vlajky na obalech.
Vejce jsou levnější než loni, v akci se dají koupit už za dvě koruny
Číst článek
„Českou vlajku používáme na naše výrobky jako logo Potravinářské komory. U těchto vajec garantujeme, že jsou z Česka,“ říká ředitel společnosti vyrábějící vejce Juraj Schummer.
Pokud se vejce nachází na platu, které nejde otevřít a spotřebitel nemůže zkontrolovat skořápku, musí být veškeré nutné informace uvedeny přímo na obalu.