Malý tučňák brýlový se vylíhnul ve Dvoře Králové nad Labem 30. října. Dvojice mladých samců Crosby a Fleury, která mládě odchovala, pochází z amsterdamské zoo.
Kilogramový živý kapr letos vyjde na 125,15 koruny, téměř o tři koruny dráž než minulý rok. Zhruba o třetinu víc proti loňsku stojí máslo a vejce, mírně stoupla také cena mléka.
Základem „deviled eggs“ je vejce natvrdo a náplň z rozmačkaných žloutků, která se míchá s ingrediencemi jako je majonéza, hořčice a ocet, což už samo o sobě vytváří krémovou a chutnou směs.
„Podezřelý asi ptačí vejce hledal v přírodě a do zahraničí prodával vejce vysoce ohrožených australských ptáků,“ uvedlo australské ministerstvo pro změnu klimatu, energetiku, životní prostředí a vodu.
Nákup vajec asi většina z nás považuje za rutinu, může to ale být i opravdová věda. Na polských trzích si totiž vyberete z široké nabídky podle druhu slepice, její stravy či životních podmínek.
„Samec starostlivě pečuje o deset potomků. Jejich matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou oddělené. Samec se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda,“ uvedla mluvčí.
Oblé kulaté kameny mají v průměru necelých 20 centimetrů a jsou zdobeny různými znaky. Vesničané je opakovaně nacházeli na poli. Některé uctívali jako rodová opatrovnická božstva.
Ošetřovatel ze zoologické zahrady Woodland Park v Seattlu přepravoval komerčním letem vzácná vejce plameňáků v přenosném inkubátoru. Ten se během cesty porouchal, proto požádal o pomoc personál.
Kromě regulace má holubník také zabránit venkovnímu hnízdění. „Aby holubi nehnízdili někde na střechách, aby neokupovali půdy, neoklovávali památky,“ říká Marcela Kassai.
Lidé si slepice začali pořizovat loni na podzim po skokovém zdražení vajec. Drůbežárny tak čelí náporu zájemců o mladé slepičky i o ty starší, o které dřív zájem nebyl.
Už ne téměř na dvojnásobek jako v Česku, ale stále o výrazných 79,2 procenta zdražila vejce v Maďarsku. V Německu je přitom cenový nárůst nižší než průměr EU, za únor činil meziročně 16,6 procenta.
„Cenu vajec ovlivňuje také vyšší poptávka, která bude nyní před Velikonocemi,“ míní předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
V Horomeřicích u Prahy vybudovala parta lidí komunitní kurník. Slepice snášejí vejce ve velkém výběhu, členové komunity se o ně společně starají a rovným dílem si dělí snůšku. Na kolik vejce vyjdou?
Vláda připravuje reformu stravování ve školách i nemocnicích, píšou Lidové noviny. A lidé hledají možnosti, jak ušetřit na vejcích, popisuje Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Nevím, zda se v té aktuální nákazové situaci v Evropě tolik drůbeže vůbec na chov vůbec sežene, v jakém stáří a kdy začne snášet,“ říká předsedkyně drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Ministr zemědělství Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že pro boj s nákazou je důležité dodržování preventivních opatření, jako je přesun chovů do uzavřených objektů a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.
Velký chov na Tachovsku představuje asi 15 procent produkce vajec v Česku, což denně vychází na zhruba půl milionu vajec, která budou v obchodech chybět.
Původně se nákaza potvrdila v polovině jedné ze tří hal. V úterý ale veterináři potvrdili, že nemoc se vyskytla i ve druhé polovině haly. Je nutné zlikvidovat také několik milionů vajec z chovu.
Brambory, nakládané okurky, majonéza, vejce a mrkev. Cibule a hrášek jsou už diskutabilní, další experimenty na vlastní nebezpečí, ukázala statistická analýza.
Objevu předcházelo takřka 20 let výzkumů napříč kontinenty od Velké Británie přes Spojené státy až po Japonsko. Samotné získání etických souhlasů na poskytnutí pohlavní buňky trvalo dva roky.
Někteří odborníci se shodli, že první bylo vejce. Britští vědci však nedávno na základě výzkumů určili, že první byla slepice. Přečtěte si tři možná vysvětlení.
„Zvířata pro nás představují úsek přírody, svět, který máme pod kontrolou a můžeme ho regulovat,“ upozorňuje socioložka Tereza Vandrovcová, spoluautorka knihy Dotek zvířat.
Umírněná konzumace vajec prospívá zdraví, ba dokonce snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Souvisí to s vyšší hladinou konkrétního typu bílkovin, apolipoproteinů.
Velikonoční pondělí patří malovaným vajíčkům a pomlázce. V lidové tradici je hlavně symbolem síly přicházejícího jara a probouzející se přírody, která se mrskáním zelenými proutky přenáší na člověka.