České úřady jednaly s Německem o odvozu nouzových zásob nafty

Česko by mohlo získat zpět miliony litrů nafty uložené v německém Krailingu. Možný odvoz řešily české úřady na jednání se zástupci německé vlády. O vlastnictví nouzových zásob nafty rozhodne insolvenční správce příští týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní správa hmotných rezerv stěhuje naftu ze skladů Viktoriagruppe, firma neplatila daně a má obstavené účty (ilustrační foto)

Státní správa hmotných rezerv stěhuje naftu ze skladů Viktoriagruppe, firma neplatila daně a má obstavené účty (ilustrační foto) | Foto: Státní správa hmotných rezerv

Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra je problém především s železniční vlečkou, která by palivo mohla přepravit.

„Věříme, že insolvenční správce uzná, že tato nafta je ve vlastnictví České republiky. S německou stranou jsme se shodli, že její přesun po silnici je vyloučen, protože nápor tří tisíc cisteren by byl ekologicky a dopravně neúnosný. Takže čeští experti by měli spolu s bavorským drážním úřadem prozkoumat rozbitou železniční vlečku,“ vysvětluje Švagr.

Opravu vlečky už ale dříve vyčíslil insolvenční správce na zhruba 250 tisíc eur, tedy asi 6,8 milionu korun.

Spor o vlastnictví nafty začal poté, co bylo zahájeno insolvenční řízení s firmou Viktoriagruppe. Ta dluží na daních přibližně 350 milionů korun.

Státní hmotné rezervy: Vybrané základní suroviny, materiály, polotovary a výrobky určené pro zajištění obranyschopnosti a obrany státu, pro odstraňování následků krizových situací a pro ochranu životně důležitých hospodářských zájmů státu.

Předběžný insolvenční správce v lednu neuznal, že nafta patří českému státu. Hrozí tak, že Česko přijde o nouzové zásoby nafty uložené v Německu.

Z českých skladů firmy Viktoriagruppe stát odvezl většinu nafty loni na podzim. Podnik měl totiž kvůli nezaplaceným daním obstavené účty.

Státní správa hmotných rezerv využívá pro skladování svých zásob služeb asi šesti firem. Česká republika musí mít na základě evropských nařízení zásoby ropy a ropných produktů nejméně na 90 dnů.

Anna Jadrná, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme