Českem se šíří e-maily od falešných exekutorů. Skutečná výzva se dlužníkům posílá ale jen v dopise

Českem se šíří další vlna falešných e-mailů od exekutora. V textu požaduje zaplacení více než 11 tisíc korun, jinak prý přistoupí k exekuci majetku. Věc už šetří policie, která už ale podobný případ musela v minulosti odložit. Exekutorská komora upozorňuje, že výzvy dlužníkům posílá jen písemně v dopisech do vlastních rukou. E-maily s exekuční výzvou jsou tedy podezřelé. I tak na falešné vzkazy reagují stovky lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto)

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Česká televize

„Máme přetížené linky, volají nám desítky, možná stovky lidí s tím, že obdrželi e-mail. Většinou se brání, že nic nedluží. Vysvětlujeme, že e-mail posílá někdo s úmyslem rozeslat virus,“ popisuje Radiožurnálu reakci lidí na falešné e-maily plzeňský exekutor Jiří Prošek. Právě jeho jméno se totiž v textu objevuje. Stejně jako částka přes 11 tisíc korun, kterou má adresát zaplatit.

Páry loni uzavřely rekordní počet předmanželských smluv. Poprvé v historii jich bylo přes 10 tisíc

Číst článek

Prošek neví, proč se ve falešných e-mailech objevilo právě jeho jméno, účet s neplatným kódem banky není jeho. „E-mail obsahuje řadu nesrovnalostí, je tam nesprávná adresa, neexistující IČO, neexistující číslo účtu, nesmyslná banka. A kromě toho je rozesílán z nějakých japonských adres.“

Podvodné e-maily přišly tisícovkám lidí. Pokud navíc příjemce otevře přílohu, vir se rozešle všem kontaktům v adresáři.

Jak říká Martina Houšková z Exekutorské komory, exekutorské úřady posílají výzvy k zaplacení dluhu písemně, a ne e-mailem. „Exekuční příkaz musí být vyhotoven písemně a doručen účastníkům řízení do vlastních rukou, musí obsahovat označení soudního exekutora, exekučního soudu, exekučního titulu, účastníků řízení, vymáhané povinnosti a zvolený způsob exekuce. Vedle toho obsahuje poučení o dovolání a podpis exekutora.“

V minulosti se už podobné falešné výzvy od exekutorů objevily. Exekutorská komora kvůli nim podala například v roce 2014 hromadné trestní oznámení. Policie ale případ musela odložit.

„Podle informací, které v tuto chvíli máme, Policie České republiky nezjistila původce těchto e-mailů a případ odložila,“ dodává Houšková. Nové trestní oznámení dostala policie loni v listopadu.

„V současné chvíli kriminalisté prověřují veškeré okolnosti, ale objasnění případů takzvané kyberkriminality je velice složité. V případě, že někomu přijde výzva o zaslání peněz, měl by si dotyčný ověřit, zda je e-mail pravdivý. Pokud ne, měl by se obrátit na policii,“ říká Martina Korandová z Policejního ředitelství Plzeňského kraje. Falešný e-mail jde často poznat podle odesílatele. Může jít o zahraniční adresu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme