„Léčba je vynikající a úspěšná. Lidé žijící s HIV mají běžný život, můžou se dožít třeba sto let, jako třeba lisabonský pacient, který zemřel v roce 2019,“ říká Jiří Pavlát.
Řešením je podle molekulárního genetika univerzální protilátka. Měla by být schopná bránit i kmenům, které zatím nevznikly. Jan Pačes také posuzoval covidovou situaci v Číně.
Podle Roberta Šumana z Esetu nelze útoky do budoucna vyloučit a to ani v okamžiku, kdy by došlo k deeskalaci aktuálního konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou
Vysoký nárůst infekce koronavirem souvisí s otevřením škol, myslí si biochemik Jan Konvalinka. Nastiňuje příchod přísnějších opatření, ale i reálnou naději na vakcínu.
Pondělní deník Právo píše o novém vyděračském viru Avaddon, který se velmi rychle šíří. Tématem Hospodářských novin je zase velký nárůst prodeje chat a chalup v Česku, a to meziročně o téměř polovinu.
„Ve skutečnosti už tento virus v Itálii klinicky neexistuje,“ řekl lékař Alberto Zangrillo pro televizí Rai. Ministerstvo zdravotnictví ale žádá, aby lékaři nemátli veřejnost, a nabádá k obezřetnosti.
„Když uživatel stiskne určitou kombinaci kláves, dojde k přepisu této bootovací tabulky ze zálohy a počítač opět bez problémů naběhne. Tato kombinace kláves je Ctrl+Alt+Escape,“ popisuje Rubín.
Provoz krajské nemocnice ochromil v noci na středu minulého týdne kryptovirus, který napadl její počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu.
Vědci se snaží veřejnost uklidnit, že vše budou podnikat s nejvyšší opatrností a bezpečností. Některé viry navíc podle nich ani není možné z laboratorních podmínek přenést na člověka.
Indové se po roce opět obávají viru nipah, který tam loni zabil 17 lidí. Nákaza se nyní prokázala u třiadvacetiletého studenta. A čtyři další lidé mají symptomy odpovídající těm, jaké způsobuje nipah
Reklama v barvách České pošty nabízející výhru mobilního telefonu se začala zobrazovat uživatelům sociální sítě Facebook, nebo aplikací Facebook Messenger či WhatsApp.
Nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, loni předstihlo všechny ostatní typy kybernetických hrozeb včetně vyděračských programů. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab.
„Odhadujeme, že počet nakažených virem zika na Kubě v roce 2017 byl podobný počtům v zemích s podobným počtem obyvatel za rok 2016,“ uvádí autoři výzkumu z americké Yaleovy univerzity.
Skupina Sednit je bezpečnostními experty rovněž spojována s únikem e-mailů ze Světové antidopingové agentury či za útoky na francouzskou televizní stanici TV5 Monde.
Zatím neznámý pachatel podle kriminalistů zřejmě prostřednictvím této aplikace získal přístupové údaje k internetovému bankovnictví a SMS zprávám uživatelů.
Do desítek počítačů v Česku se dostal vyděračský vir Locky. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Locky zablokuje uživateli počítač a data si vezme jako rukojmí. Následně požaduje zaplacení výkupného, což může být až 10 tisíc korun. Každý den se po celém světě nakazí zhruba 90 tisíc počítačů.
V online obchodě Google Play se objevilo několik stovek zavirovaných her a aplikací. Ukrývaly trojského koně, který po instalaci otevře bez vědomí uživatele pornografické stránky. Následně zobrazuje reklamy a provozovatelům stránek tak zvyšuje příjmy. Upozornila na to antivirová firma Eset.
Nejnebezpečnější celebritou na internetu je nizozemský DJ Armin van Buuren. Pokud dáte do vyhledávače jeho jméno a kliknete na některý z výsledků vyhledávání, máte 18procentní pravděpodobnost, že si stáhnete vir nebo nebezpečný program. Ukázala to odborná studie společností, které se zabývají internetovou bezpečností.
Česká pošta upozorňuje na zavirované e-maily, které jejím jménem rozesílají neznámí hackeři. Podle podniku jde v poslední době už o několikátý případ. Tentokrát podvodné e-maily vypadají jako zpráva, která umožní sledování odeslané zásilky.
Počítačový vir napadá internetové bankovnictví klientů. Nový druh hackerského útoku se zaměřuje hlavně na chytré mobilní telefony. Po přístupu do bankovnictví vyžaduje instalaci bezpečnostní aplikace do mobilu. Stáhnutím programu ale člověk může přijít o všechny svoje úspory. Banky už řeší desítky takových případů.
Stovky vládních počítačů v Evropě a USA čelí sofistikovanému kybernetickému útoku vedenému údajně z Ruska. Podle agentury Reuters počítače napadl škodlivý software Turla, jeden z nejucelenějších programů pro kybernetickou špionáž.
Čína informovala o prvním případu přenosu nebezpečné ptačí chřipky z člověka na člověka. Nový vir H7N9 pravděpodobně zmutoval, odborníci varují před pandemií. Od března letošního roku se ptačí chřipkou nakazilo v Číně přes 130 lidí a 43 z nich zemřelo.