Česko je na povodeň připravenější, říkají odborníci. Rezervy vidí v chování lidí
Hydrologové a další experti se v Praze sešli na konferenci, na níž probírají, jak se Česko během deseti let od ničivých povodní dokázalo připravit na případný nový atak velké vody. Řada věcí se podle odborníků zlepšila, rezervy ale stále zůstávají.
Odborný garant akce Jan Kubát z Českého hydrometeorologického ústavu připomíná, že od povodní v roce 2002 byly především vybudovány lepší protipovodňové systémy.
„Jak v Praze, tak v jiných oblastech republiky. Byly vylepšeny předpovědní systémy, doznaly změny i akce koordinované krizovými a povodňovými komisemi,“ upřesňuje Kubát.
O připravenosti Česka na případné povodně mluvil Jan Kubát z ČHMÚ v Ozvěnách dne
Například v sobotu pražský magistrát vyhlásil cvičení Staré Město 2012, které mělo otestovat, jak by historické jádro obstálo při velké vodě. V roce 2002 byla Praha připravená jen na stoletou vodu a teprve po povodních investovala do protipovodňových opatření čtyři miliardy korun.
Přiznává, že v řadě věcí ale stále existují rezervy. „Jsou především v chování lidí a v tom, jak zacházíme se záplavovým územím, jak dodržujeme pravidla výstavby a využívání záplavových území,“ říká Kubát.
Dodává, že se totiž stále ještě stává, že povodeň zaplaví stejnou oblast a stejné domy, které se v místě, kudy se již jednou velká voda přehnala, postavily znovu.