Česko oficiálně zahájilo s Američany jednání o radarové stanici
Vláda schválila nótu, kterou naše země souhlasně odpoví na americkou výzvu otevřít jednání o umístění radaru protiraketové obrany v Česku. Rozhovory by měly trvat přibližně do konce roku. Spojené státy požádaly o umístění radaru dalekého dosahu v České republice v lednu. Deset protiraketových střel má být v Polsku.
"Česká republika potvrzuje, že se rozhodla zahájit se Spojenými státy jednání. Potvrzuje, že Spojené státy mohou provádět určité průzkumné a přípravné práce za přesně daných podmínek a v souladu s českým právním řádem," oznámil premiér Mirek Topolánek.
Strana zelených chce do projektu víc zapojit Severoatlantickou alianci a svoji podmínku si podle šéfa strany Martina Bursíka do nóty prosadila: "Důležité pro nás jako podmínka bylo, aby ten případný systém umístěný tady v České republice byl perspektivně začleněn do společné obrany NATO, aby to neoslabilo NATO. A tahle podmínka je součástí té odpovědi."
Ministryně obrany Vlasta Parkanová z KDU-ČSL potvrdila, že Česko bude usilovat o začlenění radarové stanice do architektury vznikající protiraketové obrany Severoatlantické aliance. "Tím nikterak nezastíráme, ani nechceme předstírat, že ta věc je již téměř dohodnuta a že je na spadnutí. Čeká nás jistě mnoho práce a ať už půjde o setkání premiérů členských států NATO, ministrů zahraničních věcí členských států NATO, ministrů obrany NATO, velvyslanců v Bruselu, bude to dlouhá cesta, možná trnitá."
Se zahájením jednání se Spojenými státy souhlasí 56 procent české veřejnosti. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio. Teprve ale podle vyjednaných podmínek by se podle lidí mělo rozhodnout o tom, zda nabídku přijmout. Podle dřívějších výzkumů veřejného mínění většina Čechů vybudování základny odmítá.
Proti případnému americkému radaru v Česku se už konalo několik demonstrací, organizovaných iniciativou NE základnám. Naopak s americkými plány v Evropě souhlasí iniciativa nazvaná Pro základnu, jejíž petici už také podepsalo několik tisíc lidí.
O případném umístění amerického radaru ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku rozhodne český parlament za rok. Zatím je sněmovna rozdělená. Komunisté a sociální demokraté zařízení odmítají. Občanští a křesťanští demokraté podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. To by byl důležitý argument i pro ČSSD, která ale trvá na referendu.
Varšava pro jednání s Washingtonem bez NATO
Polsko chce jednat o americké protiraketové základně přímo se Spojenými státy a nikoli v rámci Severoatlantické aliance. Oznámil to včera polský premiér Jaroslaw Kaczynski. Podle něj je základna předmětem vztahů mezi Polskem a USA, které by po případném přijetí nabídky mohly posílit.
"Jednání by mělo být bilaterální," řekl premiér po zasedání Národní bezpečnostní rady, poradního orgánu, který se dnes problematikou základny, jež by měla vzniknout v Polsku a v Česku, zabýval. "Štít se týká bezpečnosti celé Evropy, nejen Spojených států," prohlásil Jaroslaw Kaczynski. Nabídku je podle něj nutné velmi dobře promyslet. Na kladení konkrétních podmínek je brzo, v každém případě by muselo mít Polsko z umístění základny užitek, dodal.
Názor, že Spojené státy by o stavbě základny měly jednat s větším počtem spojenců prostřednictvím NATO, nedávno vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země nyní předsedá Evropské unii. Proti tomu se kromě premiéra už v neděli postavil jeho bratr, prezident Lech Kaczynski.
Záměr Američanů opět kritizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ve středečním vydání německého deníku Handelsblatt vyjadřuje obavy, že USA by mohly v budoucnu funkci odpalovací základny změnit. Nejen Rusko, ale celá Evropa se podle něho stane rukojmím scénářů psaných Američany.