Českým toxikologům přijel na pomoc v boji proti metanolovým otravám odborník z Norska
Jedovatý alkohol zabil v Česku už 18 lidí. Na pomoc českým toxikologům proto přijel renomovaný odborník z Norska. S sebou přiváží vedle bohatých zkušeností i šetrný protijed a také novou metodu, která otravu metylalkoholem odhalí rychleji.
„Norský odborník nám bude pomáhat proto, že v severských zemích jsou větší zkušenosti s otravami metylalkoholem. A to jak v Norsku, kde doktor Erik Hovda léčil v roce 2001 50 pacientů, tak také v Estonsku, kde doktor Hovda pomáhal zvládat velkou epidemii asi 150 osob otrávených metylalkoholem,“ vysvětluje přednostka kliniky pracovního lékařství VFN Daniela Pelclová.
V zemích, kde je horší přístup k alkoholu, jsou případy otravy metylalkoholem podle ní častější a proto i zkušenosti s léčbou jsou bohatší.
Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byla přednostka kliniky pracovního lékařství VFN Daniela Pelclová
„Norské toxikologické středisko má s tím pražským velmi dobré vztahy. Spolupracujeme spolu. Když jsem se dozvěděl, co se v Česku děje, rozhodl jsem se přijet českým lékařům pomoct, protože z dřívějška máme z Norska hodně zkušeností s otravami metanolem,“ uvedl pro Český rozhlas Hovda.
Norský odborník s sebou převezl několik balení antidota, které je šetrnější. Tento protijed je možné podávat i diabetikům nebo lidem s nějakým orgánovým poškozením.
Cena léčení šetrnějším protijedem je ale poměrně vysoká. Jen samotný lék stojí přibližně 200 tisíc korun. Podle Pelclové proto bude lék vyhrazen jen pro rizikové pacienty.
„Tento problém jsme v České republice desítky let neměli. Ani doma pálený alkohol tyto otravy nevyvolává. Zřejmě se jedná o komerční zájem tímto levným, toxickým alkoholem nahradit alkohol a vydělat na tom peníze. Doufám, že ti lidé neměli povědomí o tom, co způsobí,“ říká Pelclová.
Na klinice pracovního lékařství funguje Toxikologické informační středisko, kam mohou lidé volat na speciální linku 224919293.
„Již 50 let řešíme otravy všeho druhu. Asi polovina dotazů v běžném režimu je na otravy léky. Jedná se o sebevražedné pokusy, omyly, náhody. Dále řešíme požití čistících přípravků v domácnosti, například když dítě vypije savo, barev, hub, rostlin. V řadě případů poskytneme telefonicky rady k první pomoci. Mnohdy to bývá aktivní uhlí, které na sebe váže toxické látky. Bylo by tedy dobré, kdyby domácnosti, především s malými dětmi, měly aktivní, neboli živočišné uhlí,“ dodává přednostka kliniky pracovního lékařství VFN Daniela Pelclová.