Pracoval v brněnské fakultní nemocnici, v podstatě náhodou se ale dostal k léčbě dětí v Ugandě. O tom, jaké jsou rozdíly v lékařství v Evropě a Africe, mluvil s Radiožurnálem profesor Zdeněk Ráčil.
Brněnští vědci začali na 3D tiskárně vyrábět keramické implantáty, které budou sloužit jako zdroj materiálu a lešení pro hojící se kosti. Pomůžou pacientům s poraněnou páteří nebo s rozštěpem patra.
„Ženy v tu chvíli, co rodí předčasně, mají výrazně snížené počty bílých krvinek které jsou v těle dost důležité pro toleranci těhotenství,“ říká pro Český rozhlas lékař Michal Koucký.
Umělá inteligence by mohla identifikovat pacienty, jimž hrozí selhání srdce. Výzkumníci z Leedsu vyvinuli algoritmus, který vyhledává ohrožené pacienty.
Asociace českých a moravských nemocnic poukazuje hlavně na zranitelnost starší populace, která potřebuje zvýšený objem zdravotní péče, jejíž dostupnost v regionech by mohla být omezena.
„Každý pacient by měl mít svého klinického farmaceuta a jednou za čas jet na lékový servis, zda je medikace dobře poskládaná, vysvětluje vedoucí Oddělení klinické farmacie ÚVN v Praze, Irena Murínová.
Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali přítomnost chudokrevnosti neboli anémie. V plusovém pořadu Laboratoř debatovali antropologové Anna Pankowská a Lukáš Friedl.
„Novými technikami dokážeme odstranit nádory, které ještě neprorostly příliš hluboko. Je mnoho příkladů, kdy je endoskopie léčbou první volby,“ říká kalifornský lékař Kenneth Binmoeler.
„Suplujeme stát, suplujeme všechno, ale jedná se nám o pacienty,“ říká k regionální podpoře zubařů náměstek pro zdravotnictví hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer (ANO).
Nově bude rakovinové nálezy rozpoznávat software s umělou inteligencí. „Software mi dá náhled na celek a ukáže mi, kam se mám podívat a kam se dívat nemusím,“ vysvětluje patolog Nenutil.
Podle dat pacientské organizace KOPAC bere léčebné konopí asi osm tisíc pacientů a předepisuje ho asi sto padesát lékařů. Obě skupiny by se mohly rozrůst díky možným změnám.
Předklinické studie ukazují, že léčivo s tzv. nanonosiči lépe cílí na místo zánětu a působí déle. I proto jsou účinné i nižší dávky, než je tomu u současných léčiv.
Zatím největší genetická studie „magických“ hub ukazuje, že se vyvinuly před 65 miliony let a prohlubuje naše znalosti o jejich psychoaktivních sloučeninách.
„V šestém ročníku na první lékařské fakultě je jenom jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Už to není prestižní,“ prohlásil Pafko v pořadu Události, komentáře.
Lékařské fakulty prý od akademického roku 2019/20 o 15 procent navýšily počet studentů, z nichž první jsou tedy nyní ve čtvrtém ročníku, a absolventů tak bude v blízké budoucnosti přibývat.
Vědci z fakulty elektrotechniky a informatiky Ostravské technické univerzity vyvinuli speciální lehátko pro vyšetření magnetickou rezonancí. Výhodné je pro lékaře i pacienty.
„Díky zvětšenému trojrozměrnému modelu jsem mohla vidět, kde jsou různé obliny nebo céva, které útvar zásobuje. Věděla jsem, kde přesně co bude,“ vykládá doktorka.
Telemedicína nabízí nové možnosti v preventivním vyšetřování i ordinacích praktických lékařů. Pilotní projekt rozjíždí v ordinaci v Kaplici i několika nemocnicích.
Nových antibiotik je málo a jejich vývoj je časově i finančně náročný. V Česku sice spotřeba antibiotik v covidových letech klesla, loni se ale opět přiblížila úrovni z roku 2019.
Barbora Kafková se narodila s těžkou tělesnou vadou dolních končetin. Lékaři říkali, že bude jezdit na vozíku. Ona se ale nevzdala a nejen, že teď chodí, ale také aktivně sportuje.