Čeští lékaři se postarají o pět Libyjců s komplikovaným zraněním
Do České republiky dnes večer přiletěla armádním speciálem pětice Libyjců zraněných v občanské válce. Léčit se tu budou v rámci humanitárního programu Medevac. Jejich zranění sice nejsou smrtelná, v polních podmínkách, které v Libyi panují, jsou přesto prakticky neřešitelná.
Z kbelského letiště, kam armádní speciál dosedl před devátou hodinou, byli pacienti i s lékařským doprovodem přepraveni sanitkou do pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
Hospitalizováni budou na ortopedické klinice, kde bude nutné provést nápravné operace . „Charakter zranění je poměrně specifický. Jsou to komplikovaná zranění, nebo spíš neléčená zranění, takže se jedná o paklouby nebo zhojení kostí ve špatném úhlu,“ vysvětlil lékař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Burget.
Lékař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Burget vybíral pětici Libyjců, která se přiletěla léčit do Česka
Výběr pacientů pro léčení v Česku měl několik fází. Čeští diplomaté nejprve vytipovali širší skupinu Libyjců a čeští lékaři obdrželi od místního ministerstva zdravotnictví lékařskou dokumentaci zraněných.
Do Libye se pak několikrát vydal lékař Filip Burget, aby posoudil stav pacientů. Zranění museli být schopni transportu a muselo být v silách českých lékařů, aby jim dokázali pomoci. Celý proces se ovšem neobešel bez komplikací.
„Dokumentace byla velice sporá a dost dobře se nedalo podle toho odhadovat, jak pacienti ve skutečnosti vypadají. Takže během tří dnů, co jsem tam byl, jsem viděl asi 80 pacientů a z nich jsem teda vybral pět plus dva náhradníky,“ popsal Burget.
Pacienti jsou v rámci projektu doléčeni
Zájem o projekt Medevac je prý v Libyi obrovský a částečně se opírá i o zkušenosti již vyléčených pacientů. Loni totiž do České republiky odletěla první pětice Libyjců.
Podle Burgeta jsou už čtyři z nich zpátky doma. U pátého se sice vyskytly komplikace, v současné době se ale rehabilituje a lékaři očekávají jeho brzký návrat do Libye.
Ve Večerním Radiožurnálu mluvil o stavu Libyjců a projektu Medevac Pavel Novák
„Vlastně jsme poskytli komplexní péči – na rozdíl od jiných programů v rámci celé Evropy, kde v podstatě jenom pacienty odléčili, odoperovali a bezprostředně je poslali zpátky. Takže v tom myslím, že Medevac zapůsobil velice pozitivně,“ dodal s tím, že v budoucnosti pravděpodobně dorazí ještě další pětice Libyjců.
Tento měsíc se chystá ještě výprava do Barmy, kde by se měly na léčení v Česku vytipovat děti, a zítra má vláda rozhodovat o případné pomoci pro Syřany.
Burget zdůraznil, že cílem projektu je pacienty důkladně doléčit a vrátit do vlasti bez jakýchkoliv zdravotních komplikací. Na zpáteční cestě by tedy Libyjci měli letět běžnou linkou.
Od roku 1993 se v České republice díky projektu ministerstva vnitra Medevac léčilo 140 nemocných, hlavně dětí z Kosova, Iráku nebo Afghánistánu.