Čestné prohlášení či test ze zaměstnání k prokázání bezinfekčnosti nestačí. Doklad musí být z laboratoře

Čestné prohlášení, samotest, ani test od zaměstnavatele už nestačí k prokazování bezinfekčnosti. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Zároveň upozornila, že tato možnost skončila už 30. června spolu s mimořádným opatřením o testování ve firmách. Lidé bez ukončeného očkování nebo imunity tak musí předkládat potvrzení přímo z laboratoře.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

restaurace, zahrádka, ilustrační foto

Neplatí ani negativní test ze zaměstnání nebo samotest provedený před návštěvou (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro návštěvu restaurace nebo sportovních a kulturních akcí je třeba mít u sebe oficiální potvrzení o provedení testu profesionálním odběrovým místem. Případně doklad o prodělání nemoci nebo ukončeném očkování.

Změna v bezinfekčnosti se dotkla skoro milionu lidí. Musejí se opět testovat

Číst článek

Imunita platí 180 dní od pozitivního PCR testu, za lidi s ukončeným očkováním pak hygienici považují ty, kteří mají druhou dávku vakcíny alespoň 14 dní.

Podle ministerstva zdravotnictví byla možnost prokázat bezinfečnost čestným prohlášení o testování zrušena už na konci června. Neplatí ani samotest provedený před návštěvou. Je ale stále možné nechat se otestovat přímo u provozovatele služby nebo pořadatele akce.

Motivace k očkování

Potvrzení o testování v zaměstnání je pro prokázání bezinfekčnosti taktéž nedostatečné.

„Pokud v zaměstnání probíhá testování, musí být prováděno profesionálně poskytovatelem zdravotních služeb. Nikoliv samotesty,“ vysvětlila Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová s tím, že potvrzení je tedy nutné mít přímo od dané laboratoře.

Covidem se můžete nakazit i přes očkování. Neohrozíte ale tolik sebe ani ostatní, popisuje Tachezy

Číst článek

„Zaměstnanec si potvrzení o výsledku, tedy certifikát, kterým se prokazuje při vstupu do vybraných prostor standardně stáhne na očkovacím portálu občana nebo, používá-li aplikaci Tečka, promítne se mu do ní,“ doplnila.

Změny v pravidlech testování i v jejich proplácení mají lidi motivovat k tomu, aby se nechali očkovat. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy o tom s ministrem zdravotnictví za ANO Adamem Vojtěchem jednali už v červnu.

„Myslím, že je to dobře. Aby bylo jasné, že všechna ta potvrzení - ať už je to očkování, nebo negativního testu - pocházela z jednoho centrálního zdroje. Aby to šlo kontrolovat a bylo jasné, kdo ty pravidla dodržuje, a kdo ne. Vidíme, že někteří na pravidla kašlou a to pak vede k neuvěřitelným důsledkům,“ řekl Prouza.

Testování samotesty přímo na místě je podle něj praktické hlavně u služeb, kde je klient sám - tedy třeba u kadeřníka nebo na masáži. Pro restaurace by to bylo komplikované.

Vojtěch Tomášek, piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme