„Udělejme společně alespoň to správné gesto, že zastavíme aplikace mRNA preparáty až do dokázání účinnosti a bezpečnosti. Nejzávažnějším zjištěním je, že mRNA preparáty mění lidskou DNA,“ řekl Kotlár.
„Aktuální počty covidu se zvyšují, takže zájemci o očkování mají možnost využít prevence už nyní,“ řekl v pátek epidemiolog Jan Kynčl. Podle imunologa Václava Hořejšího bude k dispozici nová vakcína.
„Dříve se hovořilo o věku nad 65 let, ale řada výzkumů prokázala, že riziko chřipky stoupá již od 50 let věku,“ říká v Ranním interview na Radiožurnálu Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
Avizované humanitární pauzy nemají nic společného s komplexní dohodou o příměří a propuštění rukojmích, kterou se mezi Izraelem a Hamásem snaží zprostředkovat Spojené státy, Egypt a Katar.
OSN byla v pondělí nucena pozastavit humanitární operace v Gaze poté, co Izrael v neděli vydal příkazy k evakuaci uprchlického tábora Deir Balah. Jaký je život v Pásmu Gazy?
Profesor Petr Pazdiora z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni vysvětluje, jak se nemoc šíří, koho ohrožuje i jak probíhá léčba. Výrazné nebezpečí podle něj mpox pro Evropu nepředstavuje.
„Měli bychom udělat všechno pro to, abychom sebe i své blízké ochránili, zejména osoby nad 60 let věku,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministra zdravotnictví za Českou pirátskou stranu Josef Pavlovic.
„U zdravých lidí hepatitida E probíhá ve většině případů bezpříznakově. Nemoc může být velmi nebezpečná u pacientů, kteří užívají léčbu, která snižuje imunitu,“ říká hepatoložka Soňa Fraňková z IKEM.
I v Evropě na jih od Česka už komáři můžou přenášet relativně závažné choroby: západonilskou horečku nebo fleboviry, které se projevují podobně jako klíšťová encefalitida.
Česko nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli v pondělí lékaři a zástupci ministerstva zdravotnictví.
„Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma,“ doporučuje primářka Hana Roháčová. Očkovaných Čechů je ale málo.
„Vývoj šlo docela dobře předvídat. Musíme si uvědomit, že strategie České republiky není založena na pravidelném přeočkování touto vakcínou,“ říká k situaci okolo černého kašle lékařka Bezdíčková.
„Opatření máme nastavená na úrovni krajských hygienických stanic, v sociálních i školských zařízení. A nejsou argumenty k tomu, abychom systém museli přenastavovat,“ myslí si Matyáš Fošum.
Kvůli vysokému počtu případů je letos podle ministerstva zdravotnictví vyšší zájem i o očkování, letos se nechalo přeočkovat už více než 45 000 lidí, loni necelých 24 000 za celý rok.
V Česku je nejvíce případů černého kašle od roku 1959, lékaři letos evidují přes 6400 nakažených. Podle perinatologa Jiřího Vojtěcha může mít nemoc velmi závažný průběh zejména u novorozenců.
Nových případů přibylo za týden 1044, proti předcházejícímu týdnu méně. „Na poklesu počtu infikovaných se pravděpodobně podílely dva dny volna, kdy nebylo školní vyučování,“ uvedla mluvčí SZÚ.
Černý kašel patří k nejnebezpečnějším infekčním nemocem dětského věku. Česko hlásí přes 3100 případů, nejvíce za 60 let. Server iROZHLAS.cz proto přináší klíčové otázky a odpovědi k tomuto onemocnění.
„Černý kašel se zatím vymýtit nepodařilo, proto se pediatři snaží ochránit děti a říkat, že očkování hexavakcínou je potřeba zahájit včas a neoddalovat ho,“ říká pediatrička Hana Cabrnochová.
V Česku letos zemřel první pacient nakažený černým kašlem. Byl ve věku 55 až 64 let, uvedl v pondělí Státní zdravotní ústav ve své zprávě. Bezprostřední příčinou nebyl černý kašel, řekla KHS.
Česká vakcinologická společnost požádala gynekology, aby těhotným ženám doporučovali očkování proti černému kašli. Protilátky matky totiž získá i dítě.
Případů černého kašle v Česku bylo letos do pátečních 11.30 podle Státního zdravotního ústavu 3084, tento týden zatím 810. Více případů bylo na území ČR naposledy v roce 1963.
Muž se podle svých slov nechal očkovat z osobních důvodů, 134 vakcín úřady oficiálně potvrdily. Výzkumníci zdůrazňují, že se jedná o ojedinělý případ a že výslovně nedoporučují takový postup opakovat.
„U starších dětí a dospělých se v první fázi projevuje jako standardní kašel a rýma, proto se často neodhalí,“ upozorňuje Renata Ciupek. Dospělým doporučuje přeočkování, zejména před narozením dítěte.
Očkování se týká dětí, které jsou nejčastěji oběťmi této nemoci, jejíž výskyt se v Brazílii zvýšil kvůli silným dešťům a vysokým teplotám v minulých týdnech.