Žadatelé o náhradu nyní musí prokazovat „zvlášť závažnou újmu“, což prakticky znemožňuje odškodnění získat. Soudce rozhodl, že je to nespravedlivé. Znění zákona podle něj odporuje ústavnímu pořádku.
V Česku přibývá případů virové hepatitidy A známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Od začátku letošního roku do 28. března eviduje Státní zdravotní ústav 320 případů.
„Už data v loňském roce, kdy jsme zaznamenali 636 infikovaných včetně dvou úmrtí, ukazovala na postupné šíření nákazy napříč celou republikou a tento trend bohužel pokračuje,“ uvedl SZÚ.
V Česku zemřelo na covid-19 v přepočtu zhruba 4000 lidí na milion obyvatel. Tím se řadíme k nejpostiženějším zemím světa. O opatření debatovali imunolog Jiří Šinkora a exministr Roman Prymula.
Očkování proti tetanu nemá cenu, nejde ho v dnešní době už dostat, popisuje lživý příspěvek. Nemá pravdu. Hlavním důvodem nízkého výskytu je, že očkování je u nás povinné, nikoli, že by nemoc zmizela.
Vakcína chrání proti zánětu mozkových blan neboli meningitidě, sepsi, přítomnosti bakterií v krevním oběhu, zápalům plic a ušním infekcím způsobným dvaceti typy bakterie Streptococcus pneumoniae.
Uběhlo pět let od prvního případu covidu-19 objeveného v Česku. Série Radiožurnálu připomíná i to, jak tehdy na rodící se pandemii reagovaly Spojené státy a jak jsou na tom pět let poté.
„Zdravotní obtíže nastaly do 72 hodin po očkování, přičemž příčinou úmrtí byl edém mozku v důsledku křečí při vysoké horečce,“ uvedlo v rozhodnutí ministerstvo.
Vakcíny zastarávají. Nejen že jim končí expirace, ale Česko pravidelně dostává nové šarže očkování účinné proti novým kmenům covidu-19. Faktorem je i malý zájem Čechů o očkování.
„Toto onemocnění je závažné, neumíme ho léčit. Metoda očkování je v podstatě jedinou možnou, pokud nechceme chodit v celotělových overalech," říká o klíšťové encefalitidě Roman Prymula.
Zájemce očkuje primářka infekční kliniky ostravské fakultní nemocnice Lenka Petroušová. Potvrdila, že tam leží v těchto dnech se žloutenkou 8 lidí. Za celou dobu epidemie jich bylo už hodně.
V uplynulých deseti letech se počty nemocných pohybovaly jen kolem pěti stovek ročně. Letos se černým kašlem nakazilo přes 36 tisíc lidí. Necelá tisícovka nakažených pak skončila v nemocnici.
Informace o nežádoucích účincích mRNA vakcín začal na sítích šířit pražský doktor Jaroslav Henzl. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale žádné vedlejší účinky nikdy nenahlásil.
„Kennedy mladší je bez debat dezinformátor těžkého kalibru. Je to také zapřisáhlý antivaxer,“ říká Pačes. Administrativa v USA má ale také celou řadu brzdných mechanismů.
„Nemohlo dojít k situaci, že by někomu byla podána vakcína po expiraci či vakcína staršího typu. Podle našich zjištění jde především o administrativní chybu,“ říká mluvčí Ministerstva zdravotnictví.
K epidemii mají nynější čísla zatím daleko, práh pro vyhlášení epidemie akutních respiračních infekcí se pohybuje kolem 1600 až 1700 případů na 100 000 obyvatel.
Fico během silných vln koronavirové nákazy jako opoziční politik kritizoval tehdejší epidemické restrikce na Slovensku a očkování proti covidu-19 nepodpořil.
„Udělejme společně alespoň to správné gesto, že zastavíme aplikace mRNA preparáty až do dokázání účinnosti a bezpečnosti. Nejzávažnějším zjištěním je, že mRNA preparáty mění lidskou DNA,“ řekl Kotlár.
„Aktuální počty covidu se zvyšují, takže zájemci o očkování mají možnost využít prevence už nyní,“ řekl v pátek epidemiolog Jan Kynčl. Podle imunologa Václava Hořejšího bude k dispozici nová vakcína.
„Dříve se hovořilo o věku nad 65 let, ale řada výzkumů prokázala, že riziko chřipky stoupá již od 50 let věku,“ říká v Ranním interview na Radiožurnálu Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
Avizované humanitární pauzy nemají nic společného s komplexní dohodou o příměří a propuštění rukojmích, kterou se mezi Izraelem a Hamásem snaží zprostředkovat Spojené státy, Egypt a Katar.
OSN byla v pondělí nucena pozastavit humanitární operace v Gaze poté, co Izrael v neděli vydal příkazy k evakuaci uprchlického tábora Deir Balah. Jaký je život v Pásmu Gazy?
Profesor Petr Pazdiora z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni vysvětluje, jak se nemoc šíří, koho ohrožuje i jak probíhá léčba. Výrazné nebezpečí podle něj mpox pro Evropu nepředstavuje.
„Měli bychom udělat všechno pro to, abychom sebe i své blízké ochránili, zejména osoby nad 60 let věku,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministra zdravotnictví za Českou pirátskou stranu Josef Pavlovic.