Cestu od letiště k Hradu lemují čínské vlajky, Praha 6 protestuje
Na sloupech veřejného osvětlení podél Evropské třídy v Praze se dnes objevily české a čínské vlajky. Lemují cestu z letiště na Hrad. Právě tudy má při své první návštěvě Česka příští týden projíždět čínský prezident Si Ťin-pching. Obyvatelé i městská část Praha 6 proti tomu protestují, rudé vlajky jim připomínají minulý režim.
„Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
„Mezi Českou republikou a Čínou není žádný speciální druh mezinárodního vztahu a podle všech vnějších atributů to připomíná některé prvky, které tady byly před 30 lety,“ dodal mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.
Starosta očekává, že podobnou výzdobu město připraví i při návštěvách dalších prezidentů. „Mrzí mě, že vedení hlavního města České republiky se snaží takto přihlouplým způsobem zavděčit hradnímu pánovi, kterému se v krátké době podařilo zničit téměř vše, co zde od roku 1989 bylo v této zemi pracně budováno.“
K vlajkám se přihlásila česko-čínská komora
Pátrání po tom, kdo si netradiční výzdobu objednal, nebylo jednoduché. Ministerstvo zahraničí nic takového nezadalo.
„Vyvěšování vlajek v ulicích města není běžnou součástí protokolu. Vlajky se vyvěšují na letišti, v místě, kde je ta osoba ubytována a na místech, která oficiálně navštíví,“ říká mluvčí ministerstva Irena Valentová.
S umístěním vlajek na trase mezi letištěm a Hradem souhlasil pražský magistrát. Podle mluvčího magistrátu o to požádala čínská ambasáda.
„Čínská ambasáda požádala magistrát o stanovisko k umístění reklamy na sloupech veřejného osvětlení. Samotné umístění a výrobu reklamy by pak podle mých informací měla financovat Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce,“ řekl mluvčí města Vít Hofman.
Čínská ambasáda ale tvrdí, že s tím nemá nic společného. Šéf česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík, nakonec přiznal, že za vším je právě komora.
„Když zde na začátku prosince byla na návštěvě jihokorejská prezidentka, jejich firmy a instituce ji přivítaly úplně stejným způsobem. Zrovna tak čínského prezidenta vítali vlajkoslávou například ve Washingtonu nebo v Londýně,“ reagoval Tvrdík.
V Praze se kromě vlajek objevily i billboardy s nápisem Vítejte v České republice v češtině a čínštině. Čínský prezident se může těšit také na slavnostní salvu, kterou na příští úterý zařídil Hrad. Dělostřeleckou palbu by měli vojáci vyzkoušet zítra v sedm hodin ráno.
Na velikonoční pondělí přiletí do ČR prezident ČLR Si Ťin-pching: pic.twitter.com/PCcpQF28dI
— Robert Mikoláš (@rmikolas) 23. března 2016