ČEZ nabídne nový tarif pod cenovým stropem, konkurence zlevňuje energie i bez fixace
Fixace cen elektřiny a plynu brzy skončí stovkám tisíc zákazníků firmy ČEZ. Energetický gigant jim nabídne nové tarify s cenami energií pod vládním cenovým stropem. Očekávaný pokles cen se postupně promítne během dvouleté až tříleté fixace. Na rozdíl od konkurence ČEZ nezlevní tarify bez dlouhodobého závazku. Tento krok učinil E.ON, innogy nebo Centropol.
Společnost ČEZ nabídne nový koncept fixovaných tarifů s cenami elektřiny a plynu pod vládním cenovým stropem. Cena energií v nich bude spotřebitelům postupně klesat, například u plynu až o 40 procent proti stropu. Podmínkou je však dlouhodobý závazek.
Snížení cen tarifů bez fixace naopak společnost na rozdíl od konkurence zatím nechystá. Informaci včera poskytla ČTK společnost ČEZ. Nové tarify firma nabídne novým i stávajícím zákazníkům včetně těch se smlouvami na dobu neurčitou.
Ceny energií na energetické burze v posledních týdnech klesají. Zlevnění ceníků elektřiny a plynu už v minulých dnech ohlásili i další dodavatelé, jako například E.ON, innogy, Centropol či MND, někteří z nich i bez nutnosti fixace.
Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu.
K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.
ČEZ letos odvede státu z daní, odvodů a dividendy přes 100 miliard korun
Číst článek
ČEZ v rámci nabídky vytvořil nový koncept tarifů s dvou až tříletou fixací, do nichž se během závazku postupně promítne očekávaný pokles cen na trzích.
Například u plynu bude první rok na cenovém stropu, ve druhém roce závazku klesne o 16,4 procenta a ve třetím roce fixace bude cena plynu o 40 procent nižší než je aktuální strop. U elektřiny je pokles během let nižší.
„Úspora oproti stropu bude opravdu výrazná. V případě tříleté fixace se zákazník topící plynem dostane až na 1500 korun za MWh, což je o 1000 korun a 40 procent níže, než jsou zastropované ceny,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
„Domácnost bydlící v rodinném domě, která topí plynem, takto ušetří oproti stropu asi 10 000 korun ročně. U elektřiny bude úspora proti stropu až 700 korun na megawatthodinu. Ceny elektřiny nejdou dolů tak rychle jako ceny plynu, ale my doufáme, že to je jen otázkou čas,“ doplnil Kadlec.
Zestátnění ČEZ není energetickým všelékem, tvrdí expert Blahoslav Němeček
Číst článek
Podle něj má ČEZ nyní kolem 1,5 milionu klientů s dlouhodobým závazkem, fixace pak brzy skončí stovkám tisíc z nich. Nový tarif proto bude pro tyto klienty i nové zákazníky. "A produkt je samozřejmě otevřený i zákazníkům s ceníkem na dobu neurčitou,“ dodal generální ředitel ČEZ Prodej.
Změny ceníků bez fixace společnost zatím nepřipravuje. Důvodem jsou podle ČEZ nákupy dlouho dopředu. Zároveň upozorňuje, že ceníky chce pravidelně aktualizovat. Při případném dalším poklesu velkoobchodních cen se tak podle firmy budou ceny pro koncové klienty dál snižovat.
Ceny energií pod vládou stanovené stropy už začali nabízet i další dodavatelé. Někteří z nich přitom zlevnili i tarify bez fixace. Například E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent.
Části klientů snížilo ceny plynu bez fixace také innogy, a to o zhruba 240 Kč za MWh. Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámily také firma Centropol nebo společnost MND. Ta nabízí MWh za 2720 Kč.
Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 165 eurům (asi 3900 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 66 eur (zhruba 1570 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.