Francouzská Engie zahájila mezinárodní arbitrážní řízení proti Gazpromu v únoru 2023, a to se zdůvodněním, že ruský podnik neplní své závazky plynoucí ze smlouvy o dodávkách zemního plynu.
Společnost ČEZ ode dneška zlevní své fixované produkty v průměru o 12 procent. Ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON a společnost EPET. Další dodavatelé zatím vyčkávají.
Domácnostem v současné době přicházejí nově vyměřené zálohy na elektřinu a plyn. Třeba ČEZ rozeslal zhruba dva miliony e-mailů, zpráv a dopisů o nastavení záloh v roce 2024.
Asi 800 000 zákazníkům společnosti E.ON od října o šestnáct procent zlevní elektřina. Ceny plynu dodavatel letos snížil už dvakrát. Více tuzemských firem tak energie nabízí pod vládními stropy.
Pražská energetika snižuje ceny elektřiny o 20 procent a o 30 procent zlevňuje plyn, což se dotkne většiny zákazníků. Nové ceny oznámila i skupina ČEZ. Ta zlevní ceníky od poloviny září.
Například podle propočtu společnosti Centropol by rodina, která žije v domě a topí elektřinou, mohla mít platby oproti současnosti vyšší až o 100 000 korun za rok.
Host podcastu Peníze a vliv odpovídal na otázky, které se týkají zlevňování energií. Jestli energetická krize z loňského roku skončila podle něj není stále jasné.
Cenu pod vládním stropem si mohou zákazníci někde zajistit až o 10 procent nižší, ale pokud uzavřou smlouvu s fixní cenou na jeden až tři roky. Vyplatí se to? Poslechněte si podcast Peníze a vliv.
Jak změní zastropování cen energií placení záloh? Budou vznikat mezi dodavateli kartely? Jak ovlivní zastropování trh s energiemi? Na to jsme se zeptali odborníka z poradenské společnosti EGÚ Brno.
Česko reaguje na válku na Ukrajině a možnost, že přijde o ruský plyn. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto vydalo rozhodnutí, že zásobníky musí být plné alespoň z 80 procent.
Naplnění zásobníků plynu na 80 procent kapacity bude podle něj firmy stát zhruba 60 miliard korun, v loňském roce by naplnění zásobníků stálo asi 12 až 13 miliard korun.
Nové ceny budou vyšší v průměru o 25 procent. Změna se nedotkne zákazníků, kteří mají smlouvy s fixovanou cenou. V květnu PRE zdraží také plyn, a to v průměru o 30 procent.
Důvodem pro úpravu ceníků je podle innogy dramatický růst cen obou komodit na velkoobchodních trzích v letošním roce. Většiny zákazníků innogy se však nové ceny netýkají.
Velké podniky zpravidla zavedly práci na dálku dříve, než to vyžadovala vláda. Na homeoffice přešli pracovníci bank, energetických firem i České pošty.
Innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se pohybuje kolem 21,3 miliardy Kč.
„Energetický svět prochází výraznými změnami a dnes schválená transakce mezi koncerny RWE a E.ON je toho důkazem,“ uvedl v úterý odcházející šéf innogy ČR Martin Herrmann.