Cizinci mají problém získat v Česku vízum. Výhody budou mít spíše vzdělanější žadatelé
Odborná specializace nebo vysokoškolský titul může být v příštích letech snadnější vstupenkou na tuzemský trh. Hlavně lidé ze zemí mimo Evropskou unii prokličkují s diplomem v ruce českou byrokracií rychleji. Kvalifikované profese jako jsou technici nebo IT specialisté budou žádanější než například řemeslníci.
Situace se v posledních letech zhoršila kvůli ekonomické krizi a Česko tak pro cizince nabízí jen zhruba patnáct stovek volných pracovních míst.
Sedmatřicetiletý Sergej přišel do Česka z Ukrajiny před šesti lety. Původně chtěl v Praze studovat FAMU, nakonec ale pracuje pro jednu postprodukční firmu jako animátor a IT specialista. Od českých úřadů dostal podnikatelské vízum a snažil se dostat do Prahy i svoji rodinu.
„Rodinu mám, bylo to trošku složitější, dostat ji sem. Neustále tam potřebovali nějaké papíry. Nejdřív povolili vízum manželce a klukovi nepovolili. Ale žádali jsme o spojení rodiny,“ popisuje dlouhý proces Sergej.
Podobné problémy stále častěji řeší hlavně lidé, kteří nežijí v Evropské unii. Úřady kvůli ekonomické krizi mnohdy dávají přednost spíše těm cizincům, kteří mají vyšší kvalifikaci.
„Záleží na situaci na trhu práce. Je-li situace na trhu práce špatná, tak je špatná i pro cizince. A je ještě horší pro cizince o to, že platí pravidlo evropské, že přednost na jakékoli volné pracovní místo má vždycky občan České republiky nebo občan Evropské unie,“ vysvětluje Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.
Vysokoškoláky ano, dělníky ne
Úřady práce nabízejí cizincům v současné době zhruba patnáct stovek volných míst. Na zelené a modré karty, které usnadní práci kvalifikovaným lidem, po kterých je na tuzemském trhu poptávka, Česko přijímá téměř devět stovek cizinců. Stále více budou žádaní vzdělanější lidé ze zahraničí, a ne dělníci.
„Jedná se vesměs o pozice vyžadující vysokoškolské vzdělání. Od příštího roku v návaznosti na nový pobytový zákon by mělo být možné cizincům vydat kartu vysoce kvalifikovaného zaměstnance. Seznam obsahuje celkem 29 profesí," říká Táňa Kozelková z ministerstva práce a sociálních věcí.
Jsou mezi nimi například stavební a strojní inženýři, elektrotechnici, energetici nebo systémoví analytici.
Nejvíce volných pracovních míst na českém trhu bylo před pěti lety. V dalších letech klesl jejich počet o více než polovinu.