Členům prezidentovy ochranky hrozí za selhání výpověď i trestní stíhání

Generální inspekce bezpečnostních sborů hledá viníka bezprecendentního útoku na prezidenta republiky Václava Klause v Chrastavě. Ochranka hlavy státu čelí podezření, že porušila strážní službu, když prezidenta neochránila. Politici už útok jednoznačně odsoudili. Někteří incident označili za fatální selhání ochranné služby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole | Zdroj: ČTK

Šestadvacetiletý muž z Liberce se přiblížil k prezidentovi, přiložil mu k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Ochranka celému incidentu jen přihlížela. Útočníka zadržela až o pár set metrů dál městská a státní policie.

Místopředsedkyni vlády Karolínu Peake z LIDEM zarazilo, jak byl útok na Václava Klause snadný. A to bez ohledu na to, zda motivem útočníka byla výhrůžka, vtip anebo jen touha upozornit na sebe.

Podle hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera z ČSSD se ale činu nedalo zabránit. „Já si myslím, že ne, protože to mohlo udělat jakékoli malé dítě, které by hodilo po panu prezidentovi, po mně nebo po panu starostovi zmrzlinu nebo vajíčko. A já už jsem takovéto házení vajíčky také zažil,“ řekl Eichler.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším postupu Generální inspekce bezpečnostních sborů informovala její mluvčí Radka Šandorová

Bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor ale tvrdí, že prezidenta měl v davu lidí někdo chránit vlastním tělem. Podivuje se i nad tím, že útočník měl po činu čas pokusit se o útěk. Incident tak pravděpodobně vyústí v posílení ochranky hlavy státu.

Na základě pokynu policejního prezidenta Martina Červíčka už byla sestavena pracovní skupina, která se bude zabývat vyšetřováním okolností útoku. Červíček ujistil, že pokud se prokáže selhání ochranky, vyvodí patřičné důsledky.

„Incident při zajištění bezpečnosti pana prezidenta v Chrastavě budu odpovědně hodnotit na základě oficiálních závěrů odborného týmu, který jsem zřídil u náměstka policejního prezidenta a který intenzivně prověřuje celou událost,“ prohlásil Červíček.

„Osobně od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby za profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo,“ dodal policejní prezident. Incident označil za „velmi závažný“.

Znepokojení nad celým incidentem vyjádřil také ministr vnitra Jan Kubice. Expertní tým Generální inspekce bezpečnostních sborů chce nyní mimo jiné projít všechny existující videozáznamy s incidentem.

Vyšetřovatelé také žádají občany, kteří mají soukromý videozáznam celé události, aby pomohli objasnit okolnosti incidentu a obrátili se na operační středisko Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Za selhání může přijít výpověď i trestní stíhání

Mluvčí inspekce Radka Šandorová zatím nedokáže odhadnout, kdy by mohly být první výsledky šetření. Členům ochranky prý ale může hrozit výpověď i trestní stíhání. Pod dohledem státního zástupce už prý byly zahájeny úkony trestního řízení pro porušení povinnosti strážní služby.

„V případě, že se tam zjistí pochybení, která nebudou v trestněprávní rovině, bude se to týkat pouze nějakého přestupkového jednání, bude s tím seznámen nejbližší funkcionář těch konkrétních pracovníků,“ sdělila Šandorová a dodala:

Prezident Václav Klaus se starostou Michaelem Canovem při otevírání nového chrastavského mostu | Foto: ČTK

„V případě, že tam bude podezření ze spáchání trestného činu, tak v každém případě budou vyrozuměni jak příslušníci, kteří mají personální pravomoc, tak i pan ministr.“

Šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka ale odmítá, že by jeho lidé nějak pochybili.

„Aby se nemohl dostat k prezidentovi člověk, který by u sebe mohl mít něco, co by mohlo být střelnou zbraní, by znamenalo izolovat prezidenta úplně od veřejnosti. My si v podstatě pouze tipujeme podezřelé osoby a pak případně děláme další opatření. Ale vyloučit to zcela, v případě, že se chráněná osoba rozhodne jít do davu, je vždy velmi složité,“ vysvětlil Sklenka.

Sám Václav Klaus útok označil za všeobecné selhání a připustil, že incident se dá nazvat atentátem. Podobné věci podle něj nelze podceňovat. Útočník strávil noc v policejní cele předběžného zadržení, jeho čin zatím nebyl právně kvalifikován.

O incidentu informují i zahraniční média. Britská BBC přinesla obrazový záznam události a dodala, že český prezident byl ošetřen s malou modřinkou.

Květa Moravcová, Jakub Šídlo, kko, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme