Většina z pozvaných přijela až v pozdním odpoledni nebo podvečer. Dorazil třeba první místopředseda ANO Karel Havlíček. Oslavy se zúčastnila i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Hnutí ANO, SPD, Přísaha a Motoristé, koalice Stačilo! nebo ČSSD Jiřího Paroubka. Těmto všem subjektům vyjádřili podporu bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.
Zákon, kterému se říká Lex Beneš, byl přijatý v roce 2004 a píše se v něm, že se Edvard Beneš zasloužil o stát. Vzápětí se objevila ve veřejném prostoru polemika, jestli byl Lex Beneš správným krokem.
Doteď byli Motoristé „politickým start-upem“, až nyní po úspěchu v eurovolbách z nich Petr Macinka začíná vytvářet regionální struktury. „Cílem jsou sněmovní volby,“ popisuje v rozhovoru.
„Oba čeští exprezidenti mají snahu ovlivňovat politické dění,“ konstatuje Václav Dolejší. „U obou bude hrát roli také pomstychtivost, až nenávist k současné vládní garnituře,“ dodává.
Zvolení Filipa Turka do Evropského parlamentu (EP) a úspěch Přísahy a Motoristů, za které kandidoval, je bezesporu největším překvapením uplynulých voleb.
S čím se potýkají rodiče dětí, které zdravotníci nalezli v babyboxech, a jak to vnímají samy děti? Jejich příběhy si můžete přečíst či poslechnout na webu iROZHLAS.cz.
Od té doby, co se Klaus a Zeman rozkmotřili s ODS a ČSSD, podporovali různé tuzemské politické subjekty, až nakonec společně zakotvili u SPD a přihlásili se k její podpoře.
Klaus by byl pro radikální potlačení zásahů státu do ekonomiky. „Omezit angažmá státu v ekonomice, seškrtat veškeré regulace, které jsou do ekonomiky vnášeny, a osvobodit trh,“ navrhuje.
Živnou půdou pro klimatické mýty je podle sociologa Vojtěcha Pecky to, že vědci sice umějí budoucí vývoj člověkem způsobené změny klimatu modelovat, konkrétní dopady mohou ale mít různou podobu.
Server Voice of Europe označila Bezpečnostní informační služba za hrozbu pro Česko. Byl součástí proruské sítě, kterou financoval politik a podnikatel Viktor Medvedčuk napojený na Vladimira Putina.
V zahraniční politice Petr Pavel navazuje na kroky Václava Havla, do té domácí ale tolik nezasahuje a snaží se vést dialog s vládou i opozicí. Mluví i o tom, že si možná vystačí jen s jedním mandátem.
Zatímco třeba v ODS najdeme jak odpůrce, tak zastánce eura a síla obou táborů se mění, v hnutí ANO panuje v náhledu na většinu zásadních záležitostí jednota, řízená tím, co si zrovna myslí Babiš.
Týdeník Euro se v roce 2008 zeptal vrcholových manažerů, zda se domnívají, že jedním z důvodů odkládání termínu vstupu do eurozóny může být velké množství dosud nevypraných peněz mezi vlivnými lidmi.
Slovensko přijalo společnou evropskou měnu před 15 lety, šlo o vyvrcholení snah bývalého ministra financí Ivana Mikloše. „Už dávno není euro politickým tématem,“ podotýká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Premiér slíbil, že příští rok bude lepší. Aby byl, musí svým lidem rozdat správné noty a dirigovat tak, že každý ministr bude schopen zahrát svůj part mnohem lépe než letos.
Nyní je bývalý prezident oficiálně mimo karanténu, v rámci rekonvalescence ale ještě na několik příštích dní omezil, nikoli úplně zrušil program. Podle Macinky se to týká například rozhovorů.
Každá ze tří hlav státu měla svůj unikátní rukopis. Čtvrtá teoreticky může obrátit novodobé zvyklosti a z povyšování na společenský Olymp udělat skromnější slavnostní poděkování.
Podle historika Jiřího Peška nelze nad těmito výroky mávnout rukou. „AfD je dnes dle průzkumů druhou nejsilnější stranou v Německu. Je nezodpovědné a nebezpečné je bagatelizovat.“
Petr Pavel je politicky tabula rasa. Byť zatím vystupuje přísně v souladu s Ústavou a chová se příkladně, kauza Fremr provokuje otázku, zda je ve všem svém konání autentický.
Ani ne dva roky od voleb stoupla podle průzkumů podpora krajně pravicové Alternativy pro Německo na dvojnásobek a na rozdíl od nepopulární „semaforové“ spolkové vlády jí preference stále rostou.
Hygienici bývalému prezidentovi udělili pokutu 10 000 korun za porušení mimořádných opatření. Klaus podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení.
„Téma Petra Pavla nejen aktivně zajímá, ale sám zdůrazňuje otázku prezentace, vysvětlování a popularizace tématu," poznamenal ministr životního prostředí.
Byl model konfederace Československa životaschopný? Co by tento model přinesl? Podle historika Jana Rychlíka byl tento stav neudržitelný. Hlavní důvody uvedl v rozhovoru s Ivanou Chmel Denčevovou.