Profesor Marek z Akademie věd: Za změnou klimatu stojí člověk, zpochybňovat to je nezodpovědné
Ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) Michal Marek označil čtvrteční projev prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s klimatickými změnami za nepřijatelný. Zeman řekl, že si není jistý, zda je rozhodujícím faktorem oteplení planety činnost člověka. S Markem ale nesouhlasí biolog a ekolog David Storch, podle kterého nelze dokázat, že klima na Zemi mění člověk, i když se k tomu přiklání většina odborníků.
Zeman také varoval, aby se pod vlivem opatření na ochranu klimatu nestal z Evropy ekologický skanzen s nižší životní úrovní obyvatel. U oteplení zmínil, že si není jistý, zda je rozhodujícím faktorem činnost člověka, nikoliv přírodní zákony.
Jako příklad zmínil Grónsko, kde podle něj před tisíci lety byly pastviny a dobytek, vlivem malé doby ledové ale obyvatelé zahynuli hladem a zimou.
Vítejte v úspěšné zemi, jejíž problém je pomalost, řekl Zeman. Ohledně klimatu se označil za kacíře
Číst článek
„Současné změny mají i své přirozené důsledky, ale nastávají strašně rychle a nejde opomenout, že je to vlivem lidstva. Lidská civilizace je tak silná, že diktuje planetě, nejde opomenout, že sedm miliard lidí je tak silný fenomén, že to má vliv na fungování Země,“ uvedl Marek. Prezident podle něj opakoval věci, které už byly tisíckrát vyvráceny.
Podle ředitele CzechGlobe ve vědě existují oponenti s různými názory. „Je ale jasné, že klimatická změna je tady a stojí za ní člověk. Patří to k vědeckému poznání a zpochybňovat to považuji za krajně nezodpovědné,“ zdůraznil.
Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy soudí, že prezident by se měl zabývat tím, čemu rozumí, a neměl by se dotýkat „věcí, ve kterých je naprostým diletantem“. „Neměl by také zneužívat svého postavení k tomu, aby lidi ohlupoval pohádkami o jakémsi klimatickém náboženství,“ reagoval Kindlmann na Zemanův projev.
‚Nelze to dokázat‘
Storch z Centra pro teoretická studia si myslí, že Zemanovy názory jsou vcelku umírněné. „Většina klimatologů se shoduje, že současné změny jsou alespoň zčásti způsobené člověkem. To ale neznamená, že se to dá dokázat. Už z principu, protože nemáme experiment, opakování a tak dále. Klimatické změny prostě nastaly. Tedy z tohoto hlediska tvrdit, že to není stoprocentně jisté, je v pořádku, jakkoliv většina klimatické obce se shoduje, že člověk tam něco způsobil,“ řekl biolog.
Problém současných klimatických změn spočívá podle něj v tom, že jsou poměrně rychlé. „V období posledních tisíců let je to neobvykle rychlá změna, která asi souvisí s člověkem, ale jak říkám, nedá se to stoprocentně říct,“ uvedl Storch z centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.
Úspěšná země, pomalost i klimatická změna. Přečtěte si celé vánoční poselství prezidenta Zemana
Číst článek
Jiří Koželuh z Hnutí Duha nicméně míní, že vědci dominantní vliv lidstva na probíhající rychlou změnu klimatu prokázali pomocí měření a výpočtů.
Zeman vyjádřil naději, že diskuse v Evropské unii nedospěje k tomu, že se v ní objeví tzv. zelené bankovnictví, které upřednostní ekologická hlediska před ekonomickými. Zároveň zmínil, že Evropská unie produkuje devět procent světových emisí, zbytek je Spojených států, Číny, Indie a dalších zemí.
Podle Marka je Evropa zodpovědná za průmyslovou revoluci. „Pokud má Evropa intelektuální úroveň, je povinna jít příkladem, příklady táhnou. A pokud prezident mluví o Číně, tak asi neví, jaké Čína dělá pokroky, jaké tam nastávají inovace a jak likvidují uhelné elektrárny,“ řekl Marek.
„Evropská unie dnes zaostává v rozvoji obnovitelných zdrojů za Čínou či Indií. USA rychle snižují spotřebu uhlí, prezidentu (USA Donaldu) Trumpovi navzdory. Skanzenem se Evropská unie stane, naopak pokud se nebude snažit modernizovat,“ řekl Koželuh. „Zrovna Česko s vysokou závislostí na fosilních palivech a druhým nejšpinavějším vzduchem v EU má velký zájem na tom, aby se peníze a kapacity směřovaly do inovací a modernizace energetiky a ekonomiky,“ dodal.
Po dohodě s akademickým senátem ukončili studenti klimastávku v budově Univerzity Karlovy
Číst článek
„Projekty, které se snaží zabránit zvyšování teploty, sice mohou ovlivnit naši životní úroveň, nicméně pokud nic neuděláme, životní úroveň se sníží mnohem více,“ míní Kindlmann.
Studentské stávky
Prezident se dotkl také studentských stávek za klima. Podle Marka mají mladí lidé právo se vyjadřovat. „Nemělo by se jim říkat, že se nic neděje a že jsou hlupáci a vytvářejí náboženství, to je pro mě nepřijatelné,“ dodal.
Zeman ve čtvrtek mluvil o diskusi o klimatické změně jako o novém náboženství.
Profesor Marek je průkopníkem moderních ekofyziologických metod používaných při výzkumech lesních ekosystémů. Jeho zásluhou se v 90. letech Česká republika zapojila do mezinárodních výzkumných programů zabývajících se dopady globální změny klimatu.
Stál u zrodu Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, který sídlí v Brně. Vědci se v něm zaměřují na změny v atmosféře a klimatu, změny ekosystému i socioekonomické změny.