Rathův rozsudek je už napsaný, spis se přesouvá k Nejvyššímu soudu

Pražský vrchní soud v Praze už sepsal pravomocný rozsudek, kterým poslal středočeského exhejtmana Davida Ratha na sedm let do vězení. Než se ale spis dostane ke středočeskému krajskému soudu, který bude vyzývat Ratha k nástupu trestu, musí Nejvyšší soud v Brně vyřešit několik stížností. Uvedla to mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V případu je pět podání - dovolání, dvě stížnosti a dva návrhy na odnětí a přikázání věci,“ uvedla mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

Soudce kauzy Rath: Odposlechy jsou definitivně mimo hru, u oznamovatele bych udělal domovní prohlídku

Číst článek

S dovoláním se podle ní na soud obrátila Eva Rathová, která u trestního senátu vedeného Pavlem Zelenkou neuspěla s odvoláním. Rath podal dvě stížnosti na podjatost členů senátu, oba manželé pak navrhli, aby byl případ odebrán pražskému vrchnímu soudu.

Odvolací Vrchní soud v Praze po sedmi letech od počátku kauzy letos v červnu uznal bývalého hejtmana vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit ve výkonných funkcích v samosprávě.

S verdiktem není spokojena ani jedna ze stran. Hned po vynesení avizoval Rathův advokát Roman Jelínek, že se dovolá k Nejvyššímu soudu. Vrchní státní zastupitelství chce pak podle dřívějšího vyjádření jeho šéfky Lenky Bradáčové v deníku Právo dát podnět pro dovolání nejvyššímu státnímu zástupci. Obě strany chtějí ale nejdřív počkat na písemné vyhotovení.

‚Nebýt Ratha, takovou pálku bych nedostal. V krabici bylo víno.‘ Stavař odsouzený za úplatky promluvil

Číst článek

Pražský vrchní soud se případem zabýval dvakrát. První odsuzující prvoinstanční verdikt v roce 2016 zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz. Zelenka ale letos zopakoval, že odposlechy jsou v tomto případu nezákonné.

V kauze bylo kromě bývalého hejtmana obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými.

Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal na šest let do vězení. Každý má také zaplatit 15 milionů korun.

Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie bývalého hejtmana zadržela v květnu 2012, tuto částku si odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme