Deníky o českém státním dluhu i kauze Altner

Ostrou kritikou, kterou sklidil ministr financí Miroslav Kalousek v Bruselu za státní dluhy, se zabývají Hospodářské noviny. Od svých evropských kolegů šéf resortu mimo jiné slyšel, že čeští politici nevyužili časů prosperity, aby dali veřejné rozpočty do pořádku. Odkládali nezbytné reformy penzí a zdravotnictví. Příjmy z vyššího hospodářského růstu nepoužívali ke snižování schodků, ale utráceli je.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Z Bruselu si však Kalousek odváží i dobré zprávy. Evropská unie výslovně podpořila reformy, které se vláda Mirka Topolánka snaží protlačit parlamentem. Také zatím Česku nehrozí za nadměrné schodky žádné sankce. Komise vyčkává, jak vláda dopadne s reformním balíkem.

V úterý schválené stanovisko je ovšem jen první kolo kritiky. Koncem srpna přijde Evropská komise s konkrétními opatřeními, která česká vláda bude muset dodržet. Brusel je schválí nejspíš v říjnu a Praha bude mít čas do dubna, aby ukázala, že doporučení plní. Pokud to neudělá, hrozí jí ztráta evropských dotací, a to zřejmě od roku 2010, připomínají Hospodářské noviny.

Mladá fronta Dnes se věnuje sporu ČSSD a Zdeňka Altnera. Městský soud v Praze svým usnesením z 28. června zamítl návrh Zdeňka Altnera na konkurz strany. Soud se vůbec nezabýval tím, zda majetek ČSSD stačí na uspokojení Altnerových nároků. Advokát by totiž musel mít v ruce pravomocné rozhodnutí soudů, jakou částku mu ČSSD opravdu dluží. Ale to Altner nemá.

Advokát Altner včera na klíčové rozhodnutí ve vývoji sporu nereagoval. "Je v zahraničí, vyjádří se k tomu příští týden. Rozhodnutí jsme ještě ani písemně nedostali," řekl Mladé frontě Dnes Jan Starý, koncipient z Altnerovy advokátní kanceláře.

Paroubek v úterý vyzval Altnera, aby si se sociálními demokraty sedl k jednacímu stolu. Nabídka však už bude nižší než 144 miliónů korun, které Altnerovi strana nabízela, když se obávala, že ji soud pošle do bankrotu. Právníci ČSSD však zároveň řeší, zda by teď strana nemohla chtít něco po Altnerovi. Sociální demokracie se domnívá, že ji advokát poškodil, když o jejím bankrotu mluvil těsně před jarním sjezdem ČSSD, informuje Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny se věnují u příležitosti návštěvy prezidenta Václava Klause v Polsku česko-polským vztahům. Ty jsou v současné době na mimořádně dobré úrovni a obě země se budou nadále vzájemně podporovat, shodli se v úterý prezidenti Václav Klaus a Lech Kaczynski.

"Polsko nezapomene na podporu Česka na nedávném summitu Evropské unie v Bruselu, které si velmi váží," řekl včera prezident Kaczynski. Společným tématem je i protiraketová základna, jejíž jednu část chtějí Spojené státy umístit v Česku a druhou v Polsku.

Dnešní reprezentace Polska a Česka se ale shodnou spíše v tom, co společně nechtějí, než v tom, co chtějí, připomínají Lidové noviny. Společným vztahům dominuje odpor proti hlubší integraci Evropské unie, jenž je motivován i obavami z posílení role Německa. Ovšem směřování národních politik obou států je odlišné.

Místo ekonomických reforem prosazuje současná polská vláda "solidaritu" a co nejsilnější roli státu, místo rozvíjení liberálních svobod šikanuje homosexuály, zavádí zpátečnické pořádky na školách, mění zákonodárství podle rigidního katolicismu a je ostře protiněmecká. V tom všem jsou Kaczynští v rozporu s politikou Topolánkovy vlády, dodávají Lidové noviny.

Právo varuje před barvivy, která se používají v uzeninách. Evropský úřad pro bezpečnost potravin varoval před dalším používáním syntetického červeného barviva E128, u nás označovaného jako tzv. červeň 2G. Podle nových zjištění může totiž vyvolávat rakovinu.

V části Unie, zejména ve Skandinávii a v Rakousku, je už barvivo E128 zakázáno. V některých zemích - například u nás, v Británii a Irsku - se však dál používá. Hlavní hygienik republiky Michael Vít řekl Právu, že toto doporučení zatím nezná. Až přijde oficiální cestou z Evropské unie, bude platit i u nás.

Podle prezidenta Svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera by se i po zákazu používání barviva na vzhledu českých uzenin nic podstatného nemělo změnit. Barvivo, které se používá hlavně k dobarvování některých levnějších uzenin, obsahujících větší množství drůbežího separátu, totiž lze nahradit jinými přípravky, píše deník Právo.

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme