Zeman navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa
Prezident Miloš Zeman v pátek navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. O návrhu bude rozhodovat Senát pravděpodobně na podzim. Počátkem roku Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností.
Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl o tom, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy. Vyjádření senátorů k Srpově aktuální nominaci Český rozhlas zjišťuje.
Premiér přesto odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. O Srpově spolupráci mluvili například také písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.
Na začátku tohoto roku navrhoval prezident Miloš Zeman do čela Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu právě Karla Srpa. Návrh byl ale politiky kritizován, premiér Bohuslav Sobotka se pak rozhodl Srpa nejmenovat.
Kdo je Karel Srp?
Karel Srp nejvíce proslul jako zakladatel a předseda Artfora - Jazzové sekce v 70. letech. Tato organizace, která podporovala během normalizace alternativní umělecké proudy, čelila v 80. letech kampani tehdejšího komunistického režimu, který ji chtěl zdiskreditovat.
Po politickém procesu byl Srp v roce 1986 odsouzen k 16 měsícům nepodmíněně. V roce 1988 se účastnil spolu s dalšími disidenty již legendární snídaně s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem při jeho návštěvě Československa.
Přečtěte si více o prvním návrhu
- 'Nevzpomínám si, že bychom s Rathem byli kamarádi,' říká Zeman. Za nominací Srpa si stojí, StB by podle něj nezavírala vlastního agenta
- ‚Intenzivně donášel StB.‘ Sobotka odmítl podepsat prezidentovo rozhodnutí jmenovat Srpa do etické komise
- Jeden z jeho truců, reagují na Zemanův postoj k Srpovi novinářka Rakušanová a hudebník Šonka
- Rozlišil jste dobro a zlo, píší političtí vězni Sobotkovi ke kauze Srp. Mýlí se, vzkázal Hrad
V roce 2000 Městský soud v Praze rozhodl, že Srp byl neoprávněně evidován ve spisech StB jako její spolupracovník (v letech 1979 až 1982 jako agent pod krycím jménem Hudebník). Podle článku v Lidových novinách měl Srp StB podávat informace například o hudebnících Jaroslavu Hutkovi a Vladimíru Mertovi.
Přestože soud rozhodl o tom, že Srp byl v evidenci StB veden neoprávněně jako její spolupracovník, nedostal před dvěma lety od Etické komise osvědčení účastníka protikomunistického odboje, ačkoli byl za komunistické éry vězněn.
Srpova údajná spolupráce s StB se médiích probírala v roce 1999, kdy se jako kandidát ČSSD ucházel o místo v Senátu, uvolněné po smrti Václava Bendy. „Agentem jsem nebyl, nicméně to neznamená, že by na mě tehdejší ministerstvo vnitra nevedlo spis jako na zájmovou osobu,“ řekl Srp v roce 1999. Volby tehdy vyhrál už v prvním kole s drtivou převahou nezávislý kandidát Václav Fischer, Srp získal pouhé jedno procento hlasů.
Znovu se o Srpových kontaktech s komunistickou tajnou policí mluvilo začátkem letošního roku, když premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl podepsat Zemanem navržené jmenování Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. „Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti,“ uvedl tehdy Sobotka.
Je to ubohé, reaguje Zeman na Sobotkovo odmítnutí jmenovat Srpa do etické komise
Číst článek
Srp i prezident se proti Sobotkovu rozhodnutí ostře ohradili. Premiér podle Karla Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. „Pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo,“ řekl před půl rokem Srp.
V říjnu 2013 prezident Zeman vyznamenal Karla Srpa medailí Za zásluhy. Srp byl i mezi zakladateli sdružení Přátelé Miloše Zemana, ze kterého vznikla Strana práv občanů.