Do Česka přestala Družbou téct ropa. Od Orlenu nedoputovaly Rusům peníze za únorové dodávky
Do Česka opět přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Informace potvrdil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Podle Radiožurnálu je důvodem neuskutečněná platba za únor od Orlenu ruským dodavatelům. Nedostatek ropy pro tuzemské potřeby podle Vlčka nehrozí. Ministr také upozornil, že v případě dlouhodobého zastavení dodávek z Družby může Česko přejít na dodávky z ropovodu italského TAL+.
„O situaci víme a řešíme ji. Rafinerie v Česku jsou na tuto situaci dobře připraveny a zároveň máme nastavený robustní systém státních hmotných rezerv, znovu proto musím všechny uklidnit, že pro potřeby domácností a firem je tak ropy dostatek. V případě, že nebudou dodávky z Družby obnoveny, přejdeme na dodávky z ropovodu TAL+, který je již technicky připravený,“ řekl v úterý Vlček.
Společnost Mero dokončila zátěžové testy ropovodu TAL. Může tak v nouzi nahradit Družbu
Číst článek
Podle informací Radiožurnálu došlo k zastavení dodávek Družbou poté, co ruské straně nedorazila platba konkrétně za únorovou zásilku ropy, která je splatná právě na konci měsíce.
Důvodem, proč se polskému majiteli tuzemských rafinérií, firmě Orlen, která ropu nakupuje a objednává, nepodařilo platbu uskutečnit, mají být americké lednové sankce na Rusko. Šlo o balík připravený ještě minulou administrativou prezidenta Joea Bidena, sankce se dotkly některých ruských ropných firem a obchodníků.
Navíc před koncem loňského roku také dopadly americké sankce na ruskou státní Gazprombanku, která zúčtovává některé platby za paliva. Z toho měl vzniknout určitý koktejl nejasností, zda banka dolarovou platbu zúřaduje, nebo ne. A rozhodnutí mělo být ne. Proto tedy došlo k zastavení dalších, březnových dodávek.
Půjčka z hmotných rezerv
Dodávky ropy z ruského ropovodu Družba byly několik dní přerušeny i v prosinci loňského roku. Vláda tehdy preventivně rozhodla půjčit společnosti Orlen Unipetrol 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob pro pokrytí dodávek ropy v případě dlouhodobějšího výpadku. Po obnovení dodávek z Družby ovšem nakonec nebylo nutné nouzových zásob využít, uvedl tehdy šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Tři tankery, jež navštívily ruské přístavy, poškodily exploze. Jsou podezřelé z pašování ropy do EU
Číst článek
Orlen Unipetrol požádal o půjčku ropy ze státních hmotných rezerv, uvedla firma. Sdělil to mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Výroba v rafineriích podle něj nyní pokračuje zatím bez omezení. Půjčku ropy by měla nejspíš už ve středu projednat vláda.
„Aktuálně je výroba pohonných hmot v obou českých rafineriích, v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, bez omezení a v plné výši. Abychom ale zajistili zásobování litvínovské rafinerie a tamní výrobu pohonných hmot pro český trh do doby, než dojde k jejímu zásobování alternativními ropnými směsmi ropovodem TAL/IKL, požádali jsme Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku ropy,“ uvedl Kaidl.
Smlouva do konce června
Kdy a zda vůbec se dodávky ruské ropy ještě obnoví, v tuto chvíli není jasné. Orlen má nicméně smlouvu s ruskými dodavateli až do konce letošního června.
TAL Plus měl být podle dosavadního harmonogramu na zvýšené dodávky neruských rop totiž plně připraven právě až k 1. červenci. Orlen by v případě předčasného konce smlouvy tedy musel prokázat, že kontrakt nemohl plnit z důvodu „vyšší moci“ nebo by ho musel s ruskou stranou předjednat. Podle stávající úpravy musí na základě smlouvy určité minimální odběry firma zajistit.
Zástupci zemí EU se dohodli na 16. balíku protiruských sankcí. Míří na hliník a plavidla přepravující ropu
Číst článek
Pokud by chtěl Orlen nahradit ruské dodávky západní ropou přes TAL Plus, potřebuje na to minimálně tři týdny. Samy rafinérie mají zásobu asi na týden, ve Státních hmotných rezervách je pak ruská ropa celkem na tři měsíce domácí spotřeby. Problém se zásobováním Česka ropou by tedy skutečně vzniknout neměl.
Ruská ropa každopádně tekla do Česka ropovodem Družba stále v poměrně velkém množství. Loni byl podíl na celkových dodávkách přes Družbu 42 procent, obdobně tomu tak bylo i na začátku letošního roku. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Stát do budoucna počítal s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Státní provozovatel ropovodů Mero v závěru loňského roku dokončil technické práce na jeho rozšíření, nyní pokračuje v jejich testování. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má podle dosavadních plánů zhruba od poloviny letošního roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle vlády zcela odstřihnout od ruské ropy.
Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky. Česko má s dočasným zastavením ropy z Družby zkušenosti i z předchozích let, v roce 2019 byly zastaveny dodávky přes ropovod Družba kvůli kontaminaci ropy. Ropa tehdy netekla z Družby dva měsíce.