Ukázalo se to v době energetické krize, která vypukla v roce 2022 po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy došlo k přerušení ruských dodávek plynu do Evropy a panovala i nejistota kolem dodávek ropy.
Až 330 tisíc tun ropy by mělo vystačit na více než měsíc provozu rafinerií. Ropa přestala téct ropovodem Družba do Česka v úterý ráno. Dodávky západní cestou pokračují přes ropovody IKL a TAL.
Důvodem, proč se firmě Orlen nepodařilo platbu uskutečnit, mají být americké lednové sankce na Rusko. Šlo o balík připravený ještě minulou administrativou prezidenta Joea Bidena.
„Útok se netýká tranzitu ropy, protože jde o zařízení, které pracuje na zajištění dodávek motorové nafty a ropných produktů,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný ukrajinský zdroj.
Ropa přestala do Česka z východu proudit ve středu ráno. Vláda kvůli tomu preventivně rozhodla o půjčce Orlen Unipetrol 330 000 tun ropy z nouzových zásob.
Dva zdroje Reuters obeznámené se situací uvedly, že příčinou zastavení dodávek od ruské společnosti Rosněfť byly platební potíže mezi tranzitní zemí Ukrajinou a Ruskem, ale už se je podařilo vyřešit.
Český ropovod Družba a rafinerie to uvedly v reakci na výpadek tranzitu ruské ropy od společnosti Lukoil na Slovensko a do Maďarska přes území Ukrajiny, který stále nebyl obnoven.
Státní provozovatel ropovodů Mero chtěl koupit podíl Shellu Deutschland v rafinerii MiRo a také v transalpinském ropovodu TAL. Shell ale po víc než tři čtvrtě roce pokročilá jednání ukončil.
Ropovod Družba má z evropského zákazu dovozu ruské ropy z roku 2022 dočasnou výjimku, a ruská ropa tak do Česka dále proudí. To by mělo skončit na sklonku roku 2024.
Ropné společnosti budou muset metan odčerpávat, skladovat a omezovat jeho únik do atmosféry. Vedle oxidu uhličitého se plyn výrazně podílí na vytváření skleníkového efektu a globálním oteplování.
Ve hře je opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl pro Česko uzavřít kontrakty na zkapalněný zemní plyn. Českému rozhlasu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
„Nic si nenamlouvejme, energetická krize zdaleka není vyřešena. Mohou přijít nové otřesy a my na to chceme být co nejlépe připraveni,“ nastínil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Dovoz ropy ropovodem Družba stoupá i přes protiruské sankce zaváděné kvůli invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci začal platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie.
Většina unijních zemí už s ruskou ropou neobchoduje, mimo jiné aby Moskvě nepomáhaly financovat válečné aktivity na Ukrajině. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba.
Jednou za dvacet let se musí vyčistit každý z obřích zásobníků ropy v Centrálním tankovišti v Nelahozevsi. Cenná surovina tady přitéká jak východním ropovodem Družba, tak západním ropovodem IKL.
Důvody, proč se Mero rozhodlo stávající kontrakt z roku 2016 vypovědět, jsou podle zdrojů blízkých jednání hlavně dva problémy: výše přepravního tarifu a také délka kontraktu.
V Jaderském moři se v posledních dnech nachází alespoň jedna ruská bojová loď, několik plavidel italského námořnictva a také bojová skupina kolem americké letadlové lodi George H. W. Bush.
„Jednání o rozšíření ropovodu TAL byla náročná, nakonec ho schválili i Rusové. Ti věří tomu, že se tak ruská ropa bude do Evropy dostávat dál,“ tvrdí Jaroslav Pantůček, ředitel ropné společnosti Mero.