‚Prostředí znám, a pokud budu zvolen, jsem připraven být ombudsmanem 24 hodin denně,‘ říká Křeček

Prezident Miloš Zeman navrhl do funkce veřejného ochránce někdejšího poslance ČSSD a bývalého zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka. Toho přitom sněmovna loni dvakrát nezvolila zástupcem veřejného ochránce práv. Proč se teď rozhodl kandidaturu přijmout a změnil by se úřad veřejného ochránce práv pod jeho vedením?

Dvacet minut Radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 18:40 16. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křeček dostal od prezidenta nabídku kandidovat na ombudsmana už v pondělí večer. Na facebookovém profilu pak bez dalších podrobností napsal ‚Těžké rozhodování na dobrou noc…‘

Pro Křečka byla Zemanova nabídka velkým překvapení. „Nepočítal jsem s tím, že bych se znovu vracel, ale prezidentovi se neodmítá a samozřejmě tato pozice je vyvrcholením práce každého právníka a odmítnout tuto kandidaturu by nebylo zdvořilé ani rozumné.“

Pokud by byl Křeček zvolen ombudsmanem, funkční období by končil v 88 letech. „Nehlásím se na funkci na olympiádě nebo na pokrývače, kde ten věk hraje roli, ale tohle je intelektuální práce, kterou jsem dělal. Nemyslím si, že by to měla být překážka.“

Předem ztracená bitva?

„Jestliže jsem nabídku dostal a přijal jsem ji, nechám na poslancích s plnou podporou a pokorou přímo jejich rozhodnutí,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Křeček, který zároveň věří, že pokud prezident někoho na tuto funkci navrhne, tak své rozhodnutí zvažuje.

Další dva kandidáty na ombudsmana nominoval Senát. Jde o vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse.

Kdo nahradí Šabatovou? Senát na ombudsmana zatím nominoval vládního zmocněnce Schorma

Číst článek

„Jsem lepší kandidát jenom o tu míru, že situaci a prostředí znám, protože jsem tam pracoval. Vím, co ombudsman dělá. Jedině o to jsem lepší,“ reagoval Křeček na otázku, zda je lepší kandidát na veřejného ochránce práv než Schorm a Matys.

Podle stávající ombudsmanky Anny Šabatové není Křečkova nominace na veřejného ochránce práv příliš šťastná. „Já si paní Šabatové velice vážím, na spolupráci jsem se velice těšil, ale ona mě nebrala jako zástupce, byl jsem v podstatě zcela odříznut od všeho,“ popsal Křeček.

Změna chodu úřadu?

V současné době má úřad ombudsmana přibližně 160 zaměstnanců. „Tento počet je optimální vzhledem k situaci, která na úřadu je. Tito lidé by však měli být rozděleni tak, aby mohli více sloužit lidem,“ uvedl Křeček.

Úřad ombudsmana primárně vyřizuje stížnosti občanů. Ombudsman je zřízen proto, aby hájil práva občanů před státními orgány a jejich špatnou činnosti.

„Své práci jsem se vždy věnoval velice intenzivně. Budu-li zvolen, jsem připraven být ombudsmanem 24 hodin denně,“ řekl kandidát na veřejného ochránce práv Křeček.

Křeček kandiduje podruhé

Křeček už v roce 2014 na ombudsmana kandidoval, navrhl ho tehdy prezident Zeman i Senát. Do funkce ale byla přesto nakonec zvolena Anna Šabatová a Stanislav Křeček se stal jejím zástupcem. Šabatová ale později sama řekla, že se jí s ním nepracovalo dobře a nehrál podle ní férovou hru.

Přesto ale zájem o ochranu práv jednotlivců projevoval Křeček podle prezidenta už v době své původní profese advokáta, kdy založil Sdružení nájemníků ČR, stal se předsedou tohoto občanského sdružení a dosud je jeho čestným předsedou.

‚Má ty nejlepší předpoklady.‘ Prezident Zeman oficiálně navrhl Křečka na ombudsmana

Číst článek

Zeman proto soudí, že dlouholeté profesní zaměření Křečka je nejlepším předpokladem pro výkon funkce ombudsmana, kterou je schopen zastávat ve prospěch lidí, kteří ochranu před případným pochybením veřejné správy potřebují.

Zároveň by se podle Zemana v případě zvolení vhodně doplňoval s nedávnou zvolenou zástupkyní ombudsmanky Monikou Šimůnkovou.

Nynější veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Ombudsmana volí z kandidátů navržených prezidentem a Senátem poslanci. Horní komora navrhla vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. Sněmovna by se k volbě mohla dostat zhruba za měsíc. 

Tomáš Pancíř, vvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme