Systém elektronických receptů opět funguje, výpadek postihl i administrativu kolem covidu-19
Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se podařilo opravit výpadek systému elektronických receptů. Ten nefungoval několik hodin od středečního rána. Lékaři měli kvůli tomu problémy s předepisováním léků na elektronický recept, zadáváním výsledků testování nebo zapisováním očkování proti covidu-19. Lékárníci pak nemohli pacientům vydávat léky.
Obnovení funkčnosti systému potvrdila severu iROZHLAS.cz mluvčí Státního Ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.
„Mohu potvrdit, že provoz systému eRecept byl krátce před 13. hodinou obnoven. Nyní funguje s částečným omezením, který ale neznamená jeho plnou nefunkčnost. Na odstranění zbylých problémů pracujeme,“ vysvětlila Brunclíková.
Omezení se podle ní mohou projevovat nedostupností některých subsystémů, se kterými systém eReceptu spolupracuje.
Problémy od rána
O tom, že lékárny nemohou pacientům vydávat předepsané léky, informovali zástupci České lékárnické komory ráno na sociální síti Twitter. Podle komory trval výpadek 5 hodin. Vyzvala proto k tomu, aby se podobným problémům předcházelo.
„Pro případy výpadku je nezbytně nutné nalézt řešení. I v situacích, kdy nepůjde elektrický proud, nepůjde internet, musí mít lékárníci možnost vydat lék,“ napsala komora na twitteru.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mohli lékárny během výpadku využívat záložní systém. „Lékárny mohou po dobu nedostupnosti vydávat léky předepsané na eRecept pomocí záložního datového centra,“ informoval ústav.
Záložní úložiště ale podle komory nemá všechny funkcionality standardního řešení a někteří lékárníci měli proto problémy i s přístupem do něj.
Zkolaboval systém
„Zkolaboval systém certifikátů,“ vyjádřil se k problému na tiskové konferenci po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Problém podle něj řešili zástupci nově vzniklé sekce náměstka pro informační a komunikační technologie ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a digitalizaci. „Systém jsme podpořili, aby k takovým výpadkům pokud možno nedocházelo,“ dodal Válek.
Největší výpadek
Podle webu ePreskripce byl před desátou hodinou ráno předpoklad obnovení provozu v řádech desítek minut. Výpadek nakonec trval několik hodin.
SÚKL proto také vytvořil informační grafiku. V ní popsal, jak mají lékaři, lékárníci a pacienti během výpadku postupovat.
Lékaři povinně předepisují léky elektronicky od roku 2018. Loni jich bylo podle statistik každý měsíc předepsáno od 5,5 do 7,3 milionu. Pacienti si mohou díky tomuto systému léky vyzvednou v lékárně i bez předchozího osobního kontaktu s lékařem, může jim recept poslat v SMS nebo na e-mail. K vyzvednutí pak stačí ukázat kód nebo načíst občanský průkaz. Systém se osvědčil zejména v době pandemie.