Na problémy s novým Informačním systémem stavebního řízení si stěžují radnice napříč zemí. Trápí je také nedostatek úředníků a obávají se jejich odchodu kvůli přetížení stavebních úřadů.
Večer jsme ještě dělali poslední funkční testy. Dělali jsme tam některé kombinace testů, které neproběhly do té doby a objevilo se v některých případech nestandardní chování systému, říká Krejčí.
Na pražském letišti vypadl systém check-in odbavení. Odbavení bylo pomalejší, lety však nebyly zastavené. S problémem se potýkájí i jiná letišťě po celém světě.
Systém nefungoval několik hodin od středečního rána. Lékaři měli kvůli tomu problémy s předepisováním léků na elektronický recept, zadáváním výsledků testování nebo zapisováním očkování proti covidu.
K registraci čtyřicátníky vybízel na twitteru i premiér. „Pokud je vám 40 plus, zaregistrujte se právě teď na očkování. Jste silná skupina a doufám, že vezmete registrace útokem,“ uvedl.
Pokud vás překvapily technické problémy při sčítání lidu, máte vlastně štěstí. Zjevně se na vás nevztahuje žádná další povinnost, kterou byste museli se státem vyřizovat online.
Sčítání začalo v sobotu. Kvůli problémům musel úřad elektronické formuláře na půl dne odstavit. Český statistický úřad dostal ve sčítání lidu zatím přes 900 000 elektronických formulářů.
Systém zachovává soukromí turistů - senzory nesnímají obraz, pouze obrysy. Dokážou ovšem například určit výšku návštěvníků a rozlišit tak, zda se jedná o dospělého, nebo o dítě.
Od roku 2009 firma vyvíjela pro ministerstvo jeden systém. U před nástupem Marksové náklady stoupaly až na 75 milionů a v roce 2017 Baxa podepsal smlouvu, která cenu zvýšila o dalších 145 milionů.
Lékaři mají za sebou první měsíc povinného předepisování eReceptů. Za leden jich centrální úložiště eviduje asi 4,5 milionu. Řada doktorů si stěžuje třeba na to, že systém je občas pomalý a zdržuje.
Vydávání elektronických receptů bude pro lékaře už za tři dny povinné. Skoro osm tisíc z nich z nich ale zatím zůstane u klasických papírových receptů, protože se nestihli do systému zaregistrovat.
Nejvyšší kontrolní úřad našel pochybení při vytváření a správě jednotného metodického prostředí. Stálo celkem 880 milionů korun. Čerpání dotací ale nefunguje a informační systém je nestabilní.
Založit firmu v Česku v budoucnu možná půjde za pouhou čtvrthodinu, a to on-line. Takový je aspoň cíl tvůrců nového elektronického systému, který připravuje Hospodářská komora. Projektu dostal název PES.
Ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO chce podat trestní oznámení kvůli smlouvě o mýtném systému. Dodatek ke smlouvě z roku 2006 podle ministra poškodil stát, protože nezajišťoval přechod mezi stávajícím dodavatelem mýtného systému firmou Kapsch a novým potenciálním provozovatelem.
Soutěž na nového provozovatele mýta se zřejmě znovu posune, a to až na začátek příštího roku. Vyplývá to z materiálů ministerského expertního týmu. Důvodem jsou mimo jiné složitá jednání se současným dodavatelem, firmou Kapsch, která by měla svému nástupci předat podrobnosti o fungování současného systému. Nový provozovatel má vybírat mýto od roku 2017.
Souboj o titul z fotbalové Synot ligy, to by měla být opět záležitost hlavně Plzně a Sparty. Zatímco úřadující mistři ze západu Čech udělali přes léto jen pár změn a pokračují v trendu nastoleném před několika lety reprezentačním trenérem Pavlem Vrbou, na Letné došlo k radikálnímu řezu.
Kontrolovat práci traktoristů nebo bagristů by v budoucnu mohl unikátní systém, který vzniká na Mendelově univerzitě v Brně. Do traktoru namontovaná krabička by snímala nejen otáčky nebo spotřebu stroje, ale také jeho polohu. Zaměstnanci by tak nemohli nechat běžet motor takzvaně naprázdno. Technologii představili odborníci na Polním dnu ve výzkumné stanici v Žabčicích u Brna.
Rychlejší a také výrazně levnější má být od začátku příštího týdne zápis do obchodního rejstříku. Podnikatelům budou tuto službu nabízet kromě soudů i notáři. Novinka funguje v testovacím provozu a zatím si ji podnikatelé i notáři pochvalují. Systém dnes oficiálně představí ministerstvo spravedlnosti.
Podnikatelé se o něj perou, a to je mu teprve dvacet. Matěj Zeman z Písku vymyslel odpalovací systém na ohňostroje. Odpálí pyrotechniku za minimální náklady a navíc bez rizika zranění. S projektem uspěl i v soutěži podnikatelských záměrů Jihočeské univerzity Invest Day a investoři už mu slibují miliony.
Firmy a nejrůznější spolky mají problémy se zapsáním do obchodního rejstříku. Informoval o tom server Aktuálně. Nová internetová aplikace, kterou ministerstvo spravedlnosti spustilo v pondělí, totiž někde kolabuje. Úředníci do systému nemůžou vkládat data podle potřeby.
Víme, kde jsou kolony a jak dlouho se v nich zdržíte. Tvrdí to odborníci z Vysoké školy báňské, kteří vymysleli systém viaRODOS. Už teď jeho data využívá Národní dopravní informační centrum a také Zelená vlna Českého rozhlasu. Experti dokonce začínají vyvíjet program, který řidičům řekne, kdy se fronta rozpustí.
Dům kultury, informační centrum a kino v Milevsku budou mít společný rezervační systém vstupenek. Lidé si budou moci koupit lístky na akce přes internet a vytisknout si vstupenky s unikátním kódem sami.
Radní Hradce Králové se stále neshodli, zda odkoupit nadpoloviční většinu akcií firmy ISP, která ve městě spravuje systém placeného parkování na základě třicetileté koncesní smlouvy. Hradečané i lidé dojíždějící do města smlouvu kritizují. Současné vedení města proto při minulých volbách prohlašovalo, že nevýhodný dokument přehodnotí.
Revoluce v parkování. I tak se někdy mluví v souvislosti s novým parkovacím systémem v Poděbradech. Hlavně v centru města by měl zklidnit dopravu a přinést i více parkovacích míst. Radnici vyšel na zhruba 5,5 milionu korun. Teď město začíná připravené změny uvádět do praxe, což se ale neobešlo bez komplikací.