Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Evropští inspektoři zkontrolují naše potravinářské podniky

Hodinu po poledni začala v Praze mise inspektorů Evropské komise. Na vlastní oči se mají přesvědčit o tom, jak jsou české potravinářské podniky připraveny na vstup na evropský trh a zda splňují přísná hygienická kritéria. "Bude to rozhodující inspekce pro konečné hodnocení těsně před vstupem Česka do unie," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Naši hygienici už preventivně uzavřeli více než pětistovku provozů, které podmínky nesplňovaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzeniny

Uzeniny

Polovina inspektorů se zaměří na prověrku dodržování hygienických předpisů v různých místech, počínaje potravinářskými provozy a konče restauracemi. Zbývající si vezmou na mušku kontrolní veterinární systémy, jako je identifikace a registrace hospodářských zvířat, zásahové plány v případě vypuknutí nakažlivých nemocí (slintavka a kulhavka, prasečí mor) či dokonalé plnění předpisů o prevenci BSE.

Až inspekce skončí, zaujme Evropská komise konečné stanovisko. Během února se tak dozvíme, jak vidí naše jatka a mlékárny. Pokud by hodnocení nedopadlo dobře, musíme počítat s omezením vývozu nebo s uvalením sankcí. Naše země by totiž nesplnila předem dohodnuté vstupní podmínky.

Naši veterináři už předtím zkontrolovali skoro 3 tisíce potravinářských provozů a přes 500 jich uzavřeli, protože normy unie nesplňovaly. Podle šéfa Státní veterinární správy Josefa Holejšovského tato jatka a mlékárny nesmějí své produkty dodávat na trh: "V okamžiku, kdy závady budou odstraněny, provoz může být schválen."

Podniky, které evropské normy nesplňují, buď definitivně skončí, nebo investují a své provozy zmodernizují. To je ale poměrně nákladné. Například Masný průmysl Krásno ve Valašském Meziříčí, který má už teď certifikát pro vývoz do Evropské unie, opravy stály 40 miliónů korun.

Největší zpracovatel mléka v Česku - akciová společnost Madeta - neočekává, že by si inspektoři Evropské komise vybrali za cíl své kontroly právě její provozy. Českému rozhlasu to řekla mluvčí firmy Dana Marková. "Pokud máme informace, inspektoři si vyberou ty provozy, u nichž mohou být pochybnosti, zda do termínu vstupu splní všechny požadavky, což se nás netýká, protože Madeta tyto požadavky již splnila. Pokud by i přesto kontroloři unie naši firmu navštívili, tak se na to nemusíme nějak zvlášť připravovat, protože jsme připraveni."

První eurokontroly už mají za sebou v Polsku

V sousedním Polsku propukly inspekce Evropské komise minulý týden a už nyní se čeká, že některé tamní podniky po 1. květnu skončí. Podle polského ministerstva zemědělství smutný osud čeká asi tisíc producentů masa a nejméně 40 mlékáren. Jde ale v drtivé většině o malé provozy, kterým se nevyplatilo investovat velké částky, aby naplnily hygienické a veterinární standardy unie.

Pro část masných podniků a mlékáren vyjednalo Polsko dvouleté přechodné období, a ty se proto musejí unijním normám přizpůsobit do roku 2006. Jejich výrobky se ale do té doby budou moci prodávat jen na domácím trhu. Podniky, které sice slíbily být připravené do května, ale přesto to nestihnou, dostanou od Bruselu ještě několikaměsíční odklad, aby zpoždění dohnaly.

Pavel Novák, Jitka Malá, Jana Zemanová, Ivan Mls, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme