Expremiér Topolánek se v nové knize opírá do Babiše, opozice i soudů. Dalíka označuje za oběť
Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se rozhodl vydat knihu o svých časech v politice. Oglosoval nejdůležitější momenty své kariéry, své hlavní soupeře i spojence. Kniha vyjde ve čtvrtek, Český rozhlas měl ale možnost do ní nahlédnout a přináší výběr několika glos věnovaných Andreji Babišovi, Václavu Klausovi, Marku Dalíkovi i ODS.
„Při jedné schůzce o šesté ranní s premiérem Špidlou jsem se ho jako šéf opozice opakovaně zeptal na řešení problému ústecké Setuzy. Na můj dotaz, jestli něco udělal, se Vladimír podíval opatrně po své kanceláři, vzal kousek papíru, tužku, znovu se rozhlédl a napsal: ‚Snažím se...‘ “ vypráví ve své nové knize expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek.
A v glose týkající se prodeje tehdy hluboce zadluženého ústeckého podniku Setuza pokračuje: „Z pětice hráčů o Setuzu – Mrázek, Pitr, Krejčíř, Sisák, Babiš – se nakonec prosadil ten nejlepší. Legálně! Krásná práce. Byla to dobrá parta – mrtvý, seděl, sedí, obviněn, vládne. Tleskám.“
Topolánek si knížku vydal ke svým 60. narozeninám a nazval ji pro něj typicky – „Hlavně se neposrat“. I ve své politické kariéře proslul řadou temperamentních výroků a gest. Třeba jako když v únoru 2007 ukázal ve sněmovně směrem k opozičním lavicím zdvižený prostředníček a pak s úsměvem tvrdil, že svému vládnímu kolegovi Miroslavu Kalouskovi dával najevo, že je „jednička“.
'Andreji, žádný strom neroste do nebe'
Ale zpět ke knize. Ta je souborem Topolánkových projevů a článků doplněných o aktuální glosy. Glosy vtipné a místy i velmi kritické vůči Topolánkovým politickým kolegům i jeho nástupcům. Ostatně vidět je to hned na citované úvodní ukázce – ta je namířena vůči vicepremiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který v roce 2006 patřil mezi zájemce o koupi Setuzy. A týkají se ho i další poznámky.
„Andrej si pro nástup do politiky vybral vhodnou dobu, nakoupil si parťáky a mediálně zajímavé ksichty, takže jim nic nedluží a může se jich kdykoli zbavit; vytipoval tři chytlavé, dostatečně ploché, ale mediálně zajímavé věty a našel si cíl. Hrubě, bez možnosti naší obrany, se vyvážel na populistické vlně proti 'topolánkovsko-dalíkovské mafii'. Měl takovou drzost a byl si tak jist svou mediální převahou, že to udělal přesto, co o něm všechno vím. Andreji, žádný strom neroste do nebe. Ani Topol. Ale ani ty.“
Hned několik glos míří také za bývalým prezidentem Václavem Klausem, s nímž měl Topolánek drobné spory a konflikty už od začátku své politické kariéry. První přišel hned během Topolánkovy kandidatury do Senátu – Klaus odmítal jet na jeho mítink, protože Topolánek si na své předvolební billboardy nedal logo ODS.
„Začaly předvolební tanečky. Tlak na velkou koalici z Hradu i zevnitř ODS byl relativně velký. Pokušení dokončit obchody z dob opoziční smlouvy bylo vysoké. Vždyť to bylo tak snadné…“ píše Topolánek v glose k sestavování vlády po patových volbách v roce 2006.
I když měl Topolánek s Klausem velké spory, byl to on, kdo prosadil jeho druhé zvolení do funkce prezidenta. Ve volbě, kterou dodnes provází pachuť z podivných zákulisních obchodů a dohod, Klaus těsně porazil opozičního kandidáta Jana Švejnara. Historky o tom, kdo stál za náhlým zmizením poslanců, nečekanými chorobami, dopisem s nábojnicemi či přepadením na záchodě, zůstaly dodnes nevysvětleny. Topolánek v jedné ze svých glos naznačil, že volbu mohly provázet i úplatky. Koho přesně myslel, ale zřejmé není.
„Úkol splněn. Necítil jsem se skvěle, protože jsem věděl, že ten pocit přejde. Vyšetřování skončilo, zapomeňte! Přes všechny výhrady, které k Václavu Klausovi mám, jsem nikdy nepochyboval o tom, že je to výrazná osobnost, která mě vždy motivovala k vyšším výkonům a s kterou jsem se chtěl poměřovat. Myslím, že si se mnou taky užil své...“
'Jako jediný jsem věděl, že vláda padne'
Konflikty ale vrcholily a došly až k tomu, že to byli právě političtí spojenci Václava Klause, kdo v březnu 2009 potopil Topolánkovu vládu. Návrh šéfa opozice a tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na vyslovení nedůvěry vládě podpořili totiž i koaliční poslanci – dvě zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková (k nimž oběma měl blízko majitel mediální agentury Médea Jaromír Soukup) a poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel.
„Bylo zjevné, že ‚Tlustá parta‘ pouze čeká na příležitost. Spal jsem tehdy 3 hodiny denně, měl na mobilu půl Evropy a doma jsem nebyl schopen zvládnout jednoho blázna. Byl jsem jako člověk s rakovinou, kterému dávají tři měsíce, a on toho chce ještě tolik stihnout…“
A o kousek dál pokračoval: „Do rána jsem seděl se Soukupem, který si jako pasák vodil Jakubkovou a Zubovou a prodával je tomu, kdo dá víc. Někdy kolem třetí ráno jsem vyobchodoval jeden hlas pro vládu. Byl jsem přesvědčen, že to bude málo, protože kromě Tlustého a Schwippela byl v záloze asi i hlas Ranince, ale zkusil jsem to. Ráno šel Soukup s těma dvěma k Paroubkovi a dostal zřejmě nabídku, kterou nemohl odmítnout. Jejich návštěva v kanceláři předsedy klubu ODS byla už jen formální. Přišli vydírat a já je poslal do hajzlu. Jako jediný jsem věděl definitivně a stoprocentně, že vláda padne. Nikdo neměl plán ‚B‘. Šílenci.“
Pádem vlády ale kritika v Topolánkově knize nekončí. Expremiér se v dalších poznámkách dotkl jmenování Jana Fischera do čela úřednické vlády a píše o něm jako o jedné ze svých největších chyb. Následují pasáže věnované ODS, jejíž vedení na jaře 2010, jen pár týdnů před volbami, Topolánka sesadilo z postu předsedy a volebního lídra. Slovy Topolánka: „Popravilo“.
'Hon na čarodějnice' aneb pád Marka Dalíka
Topolánek svoji knihu rozdělil do čtyř kapitol a každé přiřkl kmotra. Jen u té první musel změnit plán – úvodní část měl uvést Topolánkův nejvěrnější politický spojenec Marek Dalík. Odmítl ale poté, co ho v únoru soud zatím nepravomocně poslal na pět let do vězení v kauze nákupu obrněných vozů Pandur. O soudním verdiktu píše Topolánek třeba toto:
„Přesto, že nemá žádný důkaz, a přesto, že nebyl nikdo poškozen a k žádnému naplnění trestného činu zjevně nemohlo dojít, přidává 5 milionů korun pokuty. Hon na čarodějnice může začít. Již druhý den Babišoviny na několika stranách rozehrávají korupci v Topolánkově vládě a malují mi na záda soustředné kružnice budoucího cíle. Dalík se stává rituální obětí naprosto bezprecedentního justičního zločinu.“
Vydávání pamětí patří v Česku mezi oblíbenou zábavu politiků. Třeba expremiérovi a bývalému předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi ale jeho politické memoáry přidělaly řadu starostí. Paroubek totiž tvrdil, že na knize vydělal několik milionů korun, což ale odborníci z knižního trhu opakovaně vyloučili.