V první dekádě 21. století se autorkám podařilo prorazit skleněný strop v beletrii, častěji než muži píší také knihy pro děti a kuchařky. V jiných disciplínách mají zastoupení menší.
Novinář týdeníku Echo Jiří Peňás a autor knihy Nekorektní literatura Stefan Segi v prořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti rozebírají dětskou knihu Fotbalový král, která byla stažena z prodeje.
Středně dlouhý původní český román je dnes o 96 stran delší než na přelomu století. Třetí díl datového seriálu o české literatuře a knižní produkci se zaměřuje na trendy posledních 24 let.
Seriál datových článků o české literatuře a knižní produkci obecně pokračuje druhým dílem, věnovaným spisovatelům a spisovatelkám, ale také těm, kteří knihy ilustrovali či překládali.
Datový tým Českého rozhlasu zpracoval Českou národní bibliografii. V prvním díle seriálu prozkoumáme, jak se od začátku 20. století proměňovala nakladatelská scéna i témata vydávaných knih.
Přestože se ceny Magnesia Litera a Cena literárních kritiků snažily neocitnout v opozici a nevymezovat se vůči sobě navzájem, čtenář sledující dění se srovnání asi nevyhne.
Duchovní vůdce Tibetu, dalajláma, vydal novou knihu, která přináší návod na to, co mají Tibeťané dělat po jeho smrti. Odpovídá i na otázku, zda se reinkarnuje.
„První operace bylo odstranění vaječníků. Co člověk nevidí, to nevnímá, tak jsem si řekla, že už mě aspoň nebude trápit menstruace,“ popisuje herečka a moderátorka.
„Motivací bylo popsat příběh konkrétní rodiny olašských Romů, Lovárů, kteří žili na území bývalého Československa, protože mám pocit, že se historii olašských Romů u nás historici příliš nezabývali.
Březinová zdůrazňuje, že hlavní hodnotou literatury ve společnosti, v níž se Andersen pohyboval, byl humor. A Andersenův humor je živ až sžíravě jedovatý.
Spolek Jaromíra Vaška, který zaujal především kvůli referendům na okupované části Ukrajiny, ohlásil vydání knihy pohádek u komunistického nakladatelství Futura. To se k přiznání spolupráce nemá.
Akademici v zákopech, mladé matky s dětmi, které prchají do úkrytu před nálety, běžní vojáci, zdravotníci – všechny tyto životy zachycuje ve své reportážní knize Bachmut ukrajinský spisovatel Lajuk.
Ve Francii vychází kniha Les juges et l‘assassin, Soudci a vrah. Autoři v knize ukazují, jak chaoticky stát čelil první vlně koronavirové epidemie v roce 2020 během prvního období Emmanuela Macrona.
„Jeho vylíčení Prahy se řadí k těm nejpůsobivějším: po přečtení Tajemství všech tajemství uvidíte Prahu jinýma očima,“ uvedl Petr Onufer, redaktor nakladatelství Argo, k nové knize Dana Browna.
„Když vás zaujme nějaká věc, TikTok vás navádí vás algoritmem dál a dál na videa, která se věnují například tancování. Existuje riziko, že u videí zůstanete hodiny,“ vysvětluje publicistka Eckertová.
Neil Gaiman, britský spisovatel, čelí několika obviněním ze sexuálního zneužívání. Gaiman nařčení odmítá a trvá na tom, že vztahy se ženami byly konsenzuální.
Vydání ‚Derviše na poušti‘ se prakticky se zhostil redaktor Adam Folta. Originál našel v antikvariátu až po měsíci pátrání. Jestli se najdou zájemci, nakladatel možná vydá i další knihu Josefa Aula.
Nová kniha Markéty Dočekalové mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? A jak vypadal jeho život v zahraničí?
Eva Fridrichová pracovala v plzeňském rozhlase jako kulturní redaktorka. Zažila tam i rok 1968. V archivu našli její nahrávku z období okupace. Po 56 letech tak slyšela svůj hlas.
„Je úplně jedno, jaké slovo řekl Faust na stránce 483 ve druhém řádku. Nejde o konkrétní větu, ale o to pochopit ten příběh člověka, který se upsal ďáblu, aby získal něco výjimečného.“
Jednou z postav knihy je dívka, která pochází z původního obyvatelstva Austrálie. Právě její vylíčení vyvolalo mezi zástupci těchto národů a ochránci jejich práv silnou kritiku.
„Původně jsem vůbec neměla v úmyslu psát o současnosti. Ona se tam ale tak urputně vlamovala, že jsem se tomu neubránila,“ odhaluje spisovatelka Tereza Boučková v rozhovoru Host Radiožurnálu.