Březinová zdůrazňuje, že hlavní hodnotou literatury ve společnosti, v níž se Andersen pohyboval, byl humor. A Andersenův humor je živ až sžíravě jedovatý.
Spolek Jaromíra Vaška, který zaujal především kvůli referendům na okupované části Ukrajiny, ohlásil vydání knihy pohádek u komunistického nakladatelství Futura. To se k přiznání spolupráce nemá.
Akademici v zákopech, mladé matky s dětmi, které prchají do úkrytu před nálety, běžní vojáci, zdravotníci – všechny tyto životy zachycuje ve své reportážní knize Bachmut ukrajinský spisovatel Lajuk.
Ve Francii vychází kniha Les juges et l‘assassin, Soudci a vrah. Autoři v knize ukazují, jak chaoticky stát čelil první vlně koronavirové epidemie v roce 2020 během prvního období Emmanuela Macrona.
„Jeho vylíčení Prahy se řadí k těm nejpůsobivějším: po přečtení Tajemství všech tajemství uvidíte Prahu jinýma očima,“ uvedl Petr Onufer, redaktor nakladatelství Argo, k nové knize Dana Browna.
„Když vás zaujme nějaká věc, TikTok vás navádí vás algoritmem dál a dál na videa, která se věnují například tancování. Existuje riziko, že u videí zůstanete hodiny,“ vysvětluje publicistka Eckertová.
Neil Gaiman, britský spisovatel, čelí několika obviněním ze sexuálního zneužívání. Gaiman nařčení odmítá a trvá na tom, že vztahy se ženami byly konsenzuální.
Vydání ‚Derviše na poušti‘ se prakticky se zhostil redaktor Adam Folta. Originál našel v antikvariátu až po měsíci pátrání. Jestli se najdou zájemci, nakladatel možná vydá i další knihu Josefa Aula.
Nová kniha Markéty Dočekalové mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? A jak vypadal jeho život v zahraničí?
Eva Fridrichová pracovala v plzeňském rozhlase jako kulturní redaktorka. Zažila tam i rok 1968. V archivu našli její nahrávku z období okupace. Po 56 letech tak slyšela svůj hlas.
„Je úplně jedno, jaké slovo řekl Faust na stránce 483 ve druhém řádku. Nejde o konkrétní větu, ale o to pochopit ten příběh člověka, který se upsal ďáblu, aby získal něco výjimečného.“
Jednou z postav knihy je dívka, která pochází z původního obyvatelstva Austrálie. Právě její vylíčení vyvolalo mezi zástupci těchto národů a ochránci jejich práv silnou kritiku.
„Původně jsem vůbec neměla v úmyslu psát o současnosti. Ona se tam ale tak urputně vlamovala, že jsem se tomu neubránila,“ odhaluje spisovatelka Tereza Boučková v rozhovoru Host Radiožurnálu.
Harrisová bude „hledat“ práci poprvé od roku 2003, kdy ji zvolili okresní prokurátorkou v San Francisku. Podle svých spolupracovníků bude mít celou řadu možností.
„Není to autobiografie, ale chtěl jsem na nekonečné škále, s prominutím, průserů ukázat, že zdaleka nepatřím do té ikonografie, kam mě občas někdo mylně zařadí,“ říká o své knize lékař Tomáš Šebek.
Podle Applebaumové „každý, kdo volá po pacifismu a chce postoupit Rusku nejen území, ale i lidi, principy a ideály, se z historie 20. století vůbec nepoučil“.
Podle pravidel pátrání měl ten, kdo najde bronzovou repliku sovy právo vyměnit ji za Beckerův originál, jehož hodnota byla v době prvního vydání knihy odhadována na milion franků.
Premiér Fico loni zařadil Aktuality.sk mezi takzvaná nepřátelská média, kterým přestal odpovídat na dotazy. Politik má dlouhodobě komplikovaný vztah s médii.
Český bestiář představuje osm životních příběhů konfidentů gestapa nebo StB. „Fascinuje mě především bizarnost těchto osudů,“ vysvětluje spisovatel Jiří Padevět pro Český rozhlas Plus.