Hlasování o důvěře vládě - blíží se?
Vyslovení nedůvěry současné vládě ODS, KDU-ČSL a Zelených chtějí v příštích týdnech znovu navrhnout sociální demokraté. Podle jejich šéfa Jiřího Paroubka vládní koalice škodí republice - a proto, i bez stoprocentní jistoty, že uspějí, chtějí v Poslanecké sněmovně během několika týdnů hlasování vyvolat. V tomto volebním období to bude třetí pokus o parlamentní sesazení kabinetu.
V tomto volebním období zkusila opozice vyslovit nedůvěru vládě už dvakrát, ale ani jednou se jí to nepodařilo. Ani teď to nevypadá, že sežene dostatek poslaneckých hlasů na to, aby současnou koalici odstavila od vládnutí. K vyslovení nedůvěry totiž potřebuje mít ve dvousetčlenné dolní komoře alespoň 101 hlasů. ČSSD a KSČM teď dají dohromady jen 97 hlasů.
ČSSD se tedy vrací ke své nedávné úvaze o hlasování o nedůvěře, tentokrát celé vládě Mirka Topolánka. Předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi nejvíc vadí přístup vlády k umístění radaru v Brdech, politika regulačních poplatků ve zdravotnictví a také chování koalice ve sněmovně.
Jak řekl Radiožurnálu předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, chtějí to ještě do prázdnin: "Chápeme, že je to velmi vážný ústavní krok. Nicméně praktické kroky vlády v zahraniční politice - viz radar nebo Lisabonská smlouva, v domácí politice - praktická snaha zprivatizovat základní pilíře zdravotnického systému, zřejmě příprava privatizace pilířů sociálního systému - to jsou věci, kde podle našeho názoru vláda daleko překračuje svůj mandát. Je povinností sociální demokracie jako největší opoziční strany iniciovat jednání sněmovny a hlasování o nedůvěře vládě."
ODS nepřijímá opoziční kritiku
Podle vicepremiéra a místopředsedy ODS Petra Nečase se z hlasování o nedůvěře kabinetu stává část parlamentního folklóru: "Já si myslím, že bychom se měli snažit chovat seriózně. Na druhé straně je legitimním právem opozice vyvolat hlasování o nedůvěře. Ale nemělo by nás to odvádět od práce, za kterou jsme od občanů placeni. Minimálně slovním ohňostrojem vzájemného napadání vládní koalice a opozice na téma důvěra či nedůvěra vlády v době, kdy probíhá schůze. V tu chvíli stojí všechna ostatní práce."
Jedna z věcí, kterou sociální demokracie kritizuje je nedávný návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády. Bylo to rozhodnutí premiéra Mirka Topolánka, řekl Radiožurnálu místopředseda ODS Petr Bendl: "Tím, jestli předseda KDU-ČSL má být nebo nemá být ve vládě, s tím se musel vyrovnat především premiér, který je odpovědný za fungování vlády. Já si myslím, že ať by cokoli udělal, bylo by to špatně. Nejmenovat ho stejně jako ho jmenovat."
Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř upozorňuje: "Všichni vidí, i když sociální demokracie se to snaží zastírat, že daňové změny každému přinesly do jeho peněženky víc peněz.." Podle Petra Tluchoře se už začínají projevovat pozitivní dopady vládních reforem.
Vedení sociální demokracie předtím nabídlo vládním stranám uzavření příměří na dobu našeho předsednictví Evropské unii. Občanští demokraté za tím vidí jiné úmysly ČSSD a výzva se jim příliš nezamlouvá. Podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře jsou to sociální demokraté, kdo vyvolává spory.
Komunisté podpoří sociální demokraty
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v České televizi řekl, komunisté podpoří sociální demokraty ve vyslovování nedůvěry vládě: "Pan Paroubek volí frekvenci každé pololetí, takže ani v tomto pololetí nechce vynechat. Určitě u toho chybět nebudeme, protože tato vláda naší důvěru nemá a ani nemůže mít. Já si nedovedu představit, jak radikálně by musela změnit svou politiku, abychom jí zbylé dva roky ještě dali. Ty pokusy jsou sice neúspěšné, ale odrážejí náladu veřejnosti. Když se podíváte na průzkum preferencí, tak vládní koalice tu většinu nemá."