Excelentní předvedení ekonomické erudice, která podle Petra Fialy vždy patřila k ODS, se nekonalo, protože ekonomická erudice zřejmě už k ODS nepatří, nebo už není v ODS nikdo, kdo by ji prosazoval.
„Jsme v polovině volebního období. Podpora vládních stran bývá kolem poloviny volebního období výrazně nižší, než bývala na začátku a než je pak na konci volebního období,“ shrnuje politolog Kopeček.
Po ústavní stránce tedy vláda důvěru má, druhá věc je její aktuální důvěra u veřejnosti, ale tím se formální procedury řídit nemohou. Řídí se tím zajisté opozice, která hlasování vyvolala.
Petr Fiala se chválí za to, jak razantně se zvedly výdaje na obranu a rozjely nákupy včetně amerických supersoniků F-35. Avšak přesně to Babiš tepe coby nezodpovědnou investici.
„Jenom část vystupujících je aspoň trošku věcná, zbytek jsou emoce, protože tam probíhá velký boj o to, kdo se nakonec dostane do mediálního prostoru,“ říká Petros Michopulos.
Opozici vadí, že Rakušan používal stejný šifrovací telefon jako obžalovaní z pražské aféry. Prý to dokazuje, že je bezpečnostním rizikem. To už si nemohla z prstu vycucat nic lepšího?
Poslanci ANO už v týdnu sesbírali podpisy nutné pro vyvolání hlasování, považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan. A to kvůli šifrovanému telefonu.
Vyslovení nedůvěry vládě si z hlediska sociodemografického profilu nepřeje 73 % vysokoškoláků, mezi mladšími lidmi stejný názor převažuje v 67 % případů.
Naposledy se vláda opřená o sto osm poslanců udržela v sedle na sklonku léta a nic nenapovídá tomu, že by se početní poměry v dolní parlamentní komoře změnily.
Hlasování o vyslovení nedůvěry se uskuteční deset dnů před druhým kolem prezidentské volby, v níž se o funkci hlavy státu uchází také předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.
Předsedkyně klubu také zdůraznila, že klub postup neprobíral s předsedou ANO a prezidentským kandidátem Andrejem Babišem, jenž byl z úterního jednání Sněmovny omluven a neúčastnil se ani schůze klubu.
Vít Rakušan by měl z pozice ministra vnitra odstoupit podle 56 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Medianu pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.
Mezi lidmi, kteří kritizují kroky vlády v boji s rostoucími cenami energií, převažují voliči opozičních hnutí nebo stran, které se na podzim nedostaly do Poslanecké sněmovny.
V výsledek Babišovi nejde. Jeho cílem je kout před komunálními volbami emoce voličů, dokud jsou žhavé. A aby se rozžhavily do běla, o to se už od jara stará šéf hnutí ANO se svým obytňákem osobně.
Hlasovalo se po jménech. Podle propočtů serveru iROZHLAS.cz hlasovalo pro návrh 84 poslanců, proti bylo 100 zákonodárců, nepřítomno bylo 16 lidí. Hlasování vyvolaly opoziční ANO a SPD.
Poslanci po 18. hodině jednomyslně rozhodli o tom, že budou o vyslovení nedůvěry Fialově vládě jednat i přes půlnoc. U mikrofonu se střídají poslanci s přednostním řečnickým právem.
Na schůzi k vyslovení nedůvěry vládě se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září, začne ve 13 hodin. Schůzi svolala předsedkyně sněmovny, uvedl to její mluvčí.
„Skandál kolem pana Rakušana a jmenování ředitele tajné služby nemá v dějinách České republiky obdoby,“ řekl Babiš. „Pan Rakušan má důvěru nejen moji, ale má důvěru celé vlády,“ upozornil Fiala.
„Odvolejte pana Rakušana, dělá ostudu České republice před našimi partnery v zahraničí. Pokud to nedokážete, bude hnutí ANO donuceno vyvolat hlasování o nedůvěře vládě,“ citoval Babiš z dopisu.
Fiala uvedl, že Babišem naznačené hlasování na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii. Rakušan řekl, že pro své odstoupení z vlády nevidí důvod.
ANO při vypuknutí kauzy Dozimetr před letními prázdninami nechtělo hlasování o nedůvěře vládě iniciovat kvůli předsednictví Česka v Evropské unii, nyní je ale podle Babiše situace příliš vážná.
Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté poté, co klíčový partner vlády ohlásil, že již kabinet nepodporuje. Löfven je v čele Švédska od roku 2014.
„Vládě nedůvěřujeme a opozice s námi nebyla schopná jednat. Neoslovili nás, je to jejich chyba,“ ukazuje šéf komunistů Vojtěch Filip na viníka nezdaru. To ale Olga Richterová z Pirátské strany odmítá.
„Kdyby chtěli shodit vládu, tak by oslovili KSČM a společně nás mohli shodit, ale na tom nemá nikdo zájem,‘ říká Andrej Babiš k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.
Ministr vnitra konkrétně uvedl, že jednání „bude někoho bude zajímat do 19.15, pak začíná hokej, a už to nikoho zajímat nebude“. Že schůze „nemá smysl“, poznamenal i ministr kultury Lubomír Zaorálek.
„Vyslovení nedůvěry vládě je naše ústavní povinnost,“ zdůraznil Bartoš. Jde podle něho o krok, který by měl Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem Česka.